Przepuklina kresy białej u dziecka

Przepukliny brzuszne stanowią częstą przyczynę konsultacji chirurgicznych. Jedną z tego typu nieprawidłowości jest przepuklina kresy białej, zwana również przepukliną nadbrzuszną. Grupę pacjentów szczególnie narażoną na jej rozwój, stanowią dzieci. Mięśnie brzucha są u nich mniej wytrzymałe, dlatego w osłabionych miejscach tworzą się luki, przez które elementy znajdujące się we wnętrzu jamy brzusznej wydostają się na zewnątrz.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Kresa biała, umiejscowiona tuż pod skórą w linii środkowej ciała, pomiędzy spojeniem łonowym a wyrostkiem mieczykowatym mostka, jest miejscem, w którym skrzyżowaniu ulegają włókna należące do mięśni poprzecznych oraz skośnych brzucha. Choć etiologia przepukliny kresy białej jak dotąd nie została jednoznacznie wyjaśniona, uważa się, że do jej rozwoju dochodzi najczęściej w następstwie ubytku włókien w obrębie wspomnianych mięśni lub ich osłabienia, do czego predysponują urazy, nieprawidłowy metabolizm kolagenu oraz stany prowadzące do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej (np. kaszel, płacz, wypróżnianie, zaparcia). 

Przepuklina kresy białej u dziecka - objawy

Wbrew pozorom, przepuklina nadbrzuszna u dzieci nie należy do rzadkości, stanowi ona bowiem 1,6-4% wszystkich przepuklin w tej grupie wiekowej. Co więcej, kilkakrotnie częściej występuje ona u chłopców. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina kresy białej ujawnia się u dzieci w wieku przedszkolnym, choć może wystąpić również u noworodków i niemowląt. Najczęściej ma postać niebolesnego, odprowadzalnego guzka wielkości ziarnka grochu, który jest zlokalizowany w linii pośrodkowej ciała. Nierzadko obserwuje się także dolegliwości bólowe w okolicy pępka, ulegające nasileniu podczas kaszlu, defekacji czy płaczu.

Przepuklina kresy białej u niemowlaka - diagnostyka

Przepuklina kresy białej u noworodka i niemowlaka sprawia wiele trudności diagnostycznych i z tego powodu bardzo łatwo ją przeoczyć. W tym wieku trudno bowiem zauważyć typowe dla wspomnianego schorzenia symptomy, ponieważ pojawiają się one zwykle w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić. Jednym z objawów przepukliny kresy białej jest ból w nadbrzuszu. Dla tej przypadłości charakterystyczny jest również niewielki, bolesny guzek w nadbrzuszu.

Jak wyleczyć przepuklinę nadbrzuszną u dziecka?

Najbardziej skutecznym sposobem leczenia przepukliny kresy białej jest postępowanie chirurgiczne, które może być przeprowadzone u dziecka w każdym wieku. Metodą z wyboru jest operacja klasyczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym i polegająca na nacięciu guzka, odprowadzeniu worka przepuklinowego i zamknięciu ubytku w powięzi, a następnie wzmocnieniu osłabionych włókien mięśniowych. W związku z tym, że wspomniany zabieg nie jest skomplikowany pod względem technicznym, a przepuklina kresy białej wiąże się z niewielkim ryzykiem uwięźnięcia, jest on z reguły wykonywany w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki temu mały pacjent może opuścić szpital w ciągu 24 godzin. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi zazwyczaj kilka dni. Zaleca się wówczas ograniczenie aktywności fizycznej i kontrolowanie procesu gojenia rany pooperacyjnej.

Źródła: Bagłaj Maciej, Kaliciński Piotr, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Warszawa, PZWL,  ISBN: 978-83-200-5014-1; Czernik Jerzy, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Wrocław, ISBN: 978-83-7055-401-9

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny kresy białej u dziecka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…