Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR

Lekarze wykonujący leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR

Posiadamy w ofercie 9 specjalistów w 7 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 7 różnych placówkach. Usługa leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii ravor jest najczęściej wykonywana przez otolaryngologa, laryngologa i fonatry.

dr n. med. Jacek Schmidt

laryngolog

w Klinika Nowoczesnej Laryngologii dr n. med. Jacek Schmidt

10 / 10
lek. Jacek Czubak

laryngolog

w DCG Centrum Medyczne

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kukwa

otolaryngolog

w Mille Medica

dr n. med. Anna Ścińska-Bieńkowska

otolaryngolog

w Mille Medica

dr n. med. Elżbieta Jeżewska

otolaryngolog

w Mille Medica

dr n. med. Jan Ratajczak

otolaryngolog, foniatra

w Mille Medica

dr n. med. Teresa Bis-Oleniacz

laryngolog

w Mille Medica

dr hab. n. med. Wojciech Kukwa

otolaryngolog

w Mille Medica

dr hab. n. med. Dmitry Tretiakow

laryngolog

w Lifemedica

Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR - informacje

System do radiochirurgii RaVoR (Bipolar Radiofrequency Volume Reduction) jest nowatorską metodą redukcji przerosłych lub patologicznie zmienionych podśluzówkowo tkanek z wykorzystaniem fal radiowych i polega na wprowadzeniu w podniebienie lub w małżowiny nosowe elektrod oraz doprowadzeniu do bipolarnej stymulacji tkanek falami w temperaturze ok. 90-100 st. C., powodując kontrolowane oparzenia. Efektem tego zabiegu są zmiany włóknisto-bliznowate, jakie usztywniają, ściągają lub zmniejszają operowane struktury. 

Zabieg RaVoR – skuteczność w walce z chrapaniem

W Centrum Medycznym Scanmed Multimedis w Krakowie działa Poradnia Leczenia Chrapania, gdzie realizowane jest specjalistyczne poradnictwo oraz diagnostyka laryngologiczna z wykorzystaniem m.in. polisomnografii. Oprócz zachowawczej metody, procedury terapeutyczne przewidują również leczenie chirurgiczne w obrębie gardła i nosa przy zastosowaniu małoinwazyjnej techniki zabiegowej z użyciem radiochirurgii i aparatu RaVoR®. Krótki, 15 minutowy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym zapewniając efekt leczniczy w ciągu kilku dni.

Radiochirurgiczną metodę z wykorzystaniem niemieckiego sprzętu Sutter – RaVor w Krakowie stosują również Specjalistyczne Gabinety Lekarskie i Stomatologiczne, a leczenie zabiegowe wykonują w obrębie gardła, jamy ustnej oraz nosa, by wymienić konchoplastykę czy radioablację bipolarną w przeroście małżowin nosowych, a także w chrapaniu. Placówka oprócz leczenia zabiegowego, świadczy specjalistyczne porady lekarskie i stomatologiczne połączone m.in. z diagnostykę laryngologiczną oraz endoskopią (nasofaryngoskopia). 

Plastyka podniebienia, języczka oraz małżowin nosowych przy wykorzystaniu radiochirurgii jest jedną z metod leczenia chrapania oraz łagodnej postaci bezdechu sennego stosowaną w Centrum Medycznym Angelius Provita w Katowicach, gdzie w ramach usług ambulatoryjnych stosuje się kilka małoinwazyjnych metod, m.in. System RaVor i urządzenie Curis – wielofunkcyjny nowoczesny generator fal radiowych. Pozostałe techniki to koblacja oraz system implantów podniebienia Pillar. W małoinwazyjnych procedurach laryngologicznych specjalizuje się dr n. med. Tomasz Grzegorzek, specjalista otolaryngolog.

Pozostając w Katowicach, na leczenie chirurgiczne obturacyjnego bezdechu sennego możemy zdecydować się w Szpitalu Specjalistycznego Centrum Medycznego Mavit, gdzie w zależności od miejsca powodującego problem wykonywane są zabiegi chirurgiczne m.in. w obrębie nosa, gardła oraz podniebienia miękkiego. Koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej (metoda RaVoR) polega na zmniejszeniu i usztywnieniu tylnej część podniebienia miękkiego za pomocą elektrod bipolarnych, jakie wkłuwa się w przerośniętą śluzówkę, zmniejszając chrapanie.

Ponieważ najczęstszym powodem chrapania jest przerost bądź nadmierna wiotkość struktur podniebienia miękkiego i języczka, zabiegi w większości polegają na jego usztywnieniu i skróceniu, eliminując wibracje jakie są najczęstszą przyczyną chrapania. Zabiegowe leczenie dolegliwości stosuje w swojej praktyce w Grudziądzu również dr hab. med. Marek Modrzyński, specjalista laryngolog, specjalista alergolog, korzystając m.in. z radiochirurgii RaVoR oraz Celon. Jak podkreśla, technika stanowi pojedynczy zabieg, jaki nadaje się wyłącznie do leczenia małych przerostów podniebienia.

Możliwość podśluzówkowego generowania fali radiowej przy użyciu radiochirurgii dzięki zastosowaniu urządzenia Ravor wykorzystuje w ramach Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w Gdyni dr n. med. Jarosław Sova, specjalista otolaryngolog. Stosowana w terapii chrapania, bezdechów i nieżytów nosa, metoda nie uszkadza śluzówki i nie powoduje blizn, a podczas generowania fali zamykane są naczynia krwionośne, co sprawia, że zabieg jest niemal bezkrwawy. W klinicznej praktyce dr Sovy równoległą techniką jest m.in. laser diodowy czy elektrochirurgia.

Więcej na temat leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…