Leczenie żylaków prądem

Liczba małoinwazyjnych metod usuwania żylaków jest naprawdę spora. Współcześnie do likwidacji zmienionych chorobowo naczyń używa się m.in. prądu o wysokiej częstotliwości. Sposób ten z roku na rok jest coraz bardziej popularny. Oto lista 6 klinik w Polsce, które posiadają w swojej ofercie metodę RFITT.

Krefft Clinic

Wrocław, ul. Chałupnicza 65A
9,6 / 10  •  Znakomita  •  395 opinii
  • Usuwanie żylaków prądem od 6000 zł
lek. Michał Krefft

lek. Michał Krefft

chirurg ogólny

Podczas drugiego webinaru poświęconego leczeniu żylaków, dr Krefft opowie o kompleksowym podejściu, które pozwala mu uzyskiwać jak najlepsze efekty terapeutyczne u pacjentów. Podstawową techniką dla doktora jest laserowa ablacja niewydolnych żył powierzchownych generujących żylaki. Kolejny krok to zamknięcie krętych poszerzonych żył przy pomocy skleroterapii.

zobacz film o zabiegu »
  • Konsultacja z chirurgiem naczyniowym 300 zł

Lekarze wykonujący usuwanie żylaków prądem (RFITT)

Posiadamy w ofercie 4 specjalistów w 4 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 6 różnych placówkach. Usługa usuwanie żylaków prądem jest najczęściej wykonywana przez chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

lek. Paweł Gołaszewski

chirurg ogólny, proktolog, flebolog

w GOYA Medical

10 / 10
lek. Błażej Jasiuk

proktolog, chirurg ogólny, flebolog

w GOYA Medical

10 / 10
lek. Roman Kuśnierczyk

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy

w Scanmed Centrum Medyczne Armii Krajowej

10 / 10
lek. Michał Krefft

chirurg ogólny

w Krefft Clinic

Leczenie żylaków prądem - informacje

Żylaki coraz częściej usuwa się przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak laser czy para wodna. Do innowacyjnych, małoinwazyjnych sposobów zalicza się także likwidację żylaków prądem o wysokiej częstotliwości RFITT. Na czym dokładnie ona polega i jakie są jej zalety?

Gabinet zabiegowy w Vita-Medica Centrum Medyczne Gabinet zabiegowy w Vita-Medica Centrum Medyczne

RFITT - co to oznacza?

RFITT, inaczej ablacja termiczna, to skrót od anglojęzycznego sformułowania Radiofrequency Induced Thermotherapy, które dosłownie oznacza “Termoterapię indukowaną częstotliwością radiową”. Zabieg z wykorzystaniem tej techniki po raz pierwszy został przeprowadzony w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Procedura ta polega na rozgrzewaniu ścian uszkodzonej żyły falami radiowymi. W rezultacie naczynie krwionośne zapada się, a następnie zamyka. Metoda ta może być stosowana niezależnie od wieku, u pacjentów z każdym stopniem niewydolności żylnej. Procedurę najczęściej przeprowadza się w przypadku żył położonych płytko pod powierzchnią skóry.

Jak wygląda zabieg wykonywany metodą RFITT?

W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do wnętrza niewydolnej żyły specjalny aplikator, który wytwarza fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Powodują one rozgrzanie ścian żyły, a w konsekwencji ich obkurczenie i zamknięcie. Zabieg RFITT jest całkowicie bezpieczny - gdy żyła osiągnie wymaganą dla skuteczności procedury temperaturę, sterowane komputerowo urządzenie samoczynnie wyłącza się, co pozwala zminimalizować ryzyko powstawania zaczerwienienia bądź przebarwień skóry w pobliżu zamykanej żyły. Stosowanie minimalnej wymaganej temperatury pomaga także zmniejszyć bolesność zabiegu. Cała procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym (w trybie ambulatoryjnym) i trwa około pół godziny.

Zalety metody RFITT

Mimo stosunkowo krótkiej historii, zabieg usuwania żylaków prądem o wysokiej częstotliwości z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wpływa na to ma wiele czynników. Po pierwsze, procedura trwa krótko i cechuje się niewielką bolesnością oraz bardzo wysoką skutecznością. Co więcej, usuwanie żylaków metodą RFITT nie wymaga robienia nacięć, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i wpływa na dobry efekt kosmetyczny, nie doprowadzając do powstania krwiaków, siniaków lub blizn.

Usuwanie żylaków prądem o wysokiej częstotliwości RFITT - zalecenia po zabiegu

Kadra w Szpital na Klinach Kadra w Szpital na Klinach

Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada na nogę pacjenta specjalną pończochę uciskową, którą - w zależności od zaleceń specjalisty - należy nosić przez 7 lub 14 dni. W tym czasie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, natomiast już po zdjęciu wyrobu uciskowego nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Po krótkiej obserwacji przeprowadzanej tuż po zakończonej procedurze, pacjent może opuścić klinikę - nie zaleca się jednak samodzielnego prowadzenia samochodu ze względu na podane leki. Kolejnego dnia chory może podjąć lekką pracę, o ile nie jest ona związana z długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej.

Przeciwwskazania do usuwania żylaków metodą RFITT

Mimo iż usuwanie żylaków prądem o wysokiej częstotliwości jest metodą bezpieczną, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie tej procedury.
Należą do nich:

  • żylaki kończyn dolnych niezależne od niewydolności pniowej żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej,
  • zakrzepica żył głębokich i świeża żył powierzchownych
  • trombofilia (nadkrzepliwość krwi)
  • zaawansowana niewydolność prawokomorowa serca
  • wszczepiony rozrusznik serca

Więcej na temat usuwanie żylaków prądem (RFITT)

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…