Zatoki przynosowe to pokryte błoną śluzową i wypełnione powietrzem przestrzenie w obrębie twarzoczaszki, połączone z jamą nosa kanałami, których zamknięcie wskutek stanów zapalnych wiąże się z zaburzeniem przepływu śluzu oraz spadkiem wentylacji. Ostre zapalenie zatok zwykle leczy się farmakologicznie, jednak stany przewlekłe, w zależności od wskazań, mogą wymagać postępowania zabiegowego, które wymaga anatomicznej korekty nosa i zatok oraz usunięcia zmian miejscowych, takich jak polipy i torbiele.
Metody leczenia zatok w Katowicach
Kompleksową chirurgię nosa i zatok według zasad MIST (Minimally Invasive Sinus Technique – Minimalnie Inwazyjna Technika Leczenia Zatok) realizuje Centrum Leczenia Nosa i Zatok Szpitala Angelius. Propozycją Oddziału, oprócz funkcjonalnej endoskopowej chirurgia zatok (FESS) oraz ich balonikowania, są również zabiegi jednoczasowe, np. endoskopowa operacja zatok z plastyką przegrody nosa, endoskopowa operacja zatok z płukaniem hydrodebrider lub z plastyką małżowin nosowych dolnych. Ofertę stanowią ponadto operacje czynnościowo-estetyczne nosa, wykonywane także metodą endoskopową.
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych leczą laryngolodzy Oddziału Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Górnośląskiego Centrum Medycznego SPSK nr 7 w Katowicach-Ochojcu metodą endoskopowej chirurgii zatok – FESS. Zabieg obejmuje szeroki zakres procedur związanych m.in. z udrożnieniem ujść zatok, usuwaniem polipów i zmian zapalnych, podwiązywanie naczyń krwionośnych w obrębie jamy nosa czy dekompresję oczodołów. Działalność operacyjna placówki obejmuje również nowotwory zatok. Kwalifikacje odbywają się w poradni przyszpitalnej na podstawie wywiadu oraz badań: rynoskopowego, endoskopowego, włącznie z tomografią komputerową. W strukturach jednostki znajduje się ponadto Pracownia endoskopowa oraz audiologiczna.
Operacje i leczenie zatok należą do kompetencji dr n. med. Wojciecha Kaniuka. Specjalista laryngolog i alergolog specjalizuje się w terapii zapalnych i alergicznych schorzeniach górnych dróg oddechowych i ich wpływie na astmę oskrzelową. Oprócz diagnostyki endoskopowej, w swojej praktyce świadczy również diagnostykę alergicznych schorzeń dróg oddechowych i skóry. Działalność zawodową lekarz rozpoczął w połowie lat 80., rocznie udzielając 4000 porad z zakresu alergologii oraz laryngologii i wykonując około 200 operacji endoskopowych nosa i zatok przynosowych z zastosowaniem shavera oraz hydrodebridera.