Szacuje się, że ponad połowa cierpiących na nietrzymanie moczu kobiet, nie zgłasza się z tym problemem do lekarza. Nieleczone NTM prowadzi do stanów zapalnych układu moczowego, dróg rodnych oraz skóry krocza, a z powodu dyskomfortu psychicznego – nawet do społecznej izolacji.
Słaby pęcherz – gdzie i jak leczyć?
Klinika Gyncentrum Ginekologia Plastyczna specjalizuje się w nowoczesnych, nieinwazyjnych metodach rewitalizacji i rekonstrukcji intymnych narządów kobiecych, a do leczenia indolencji, wykorzystuje technologię laserową MonaLisa Touch™. Zespół kliniki stanowią m.in. specjalista w zakresie chirurgii plastycznej, dr n. med. Tadeusz Witwicki, członek i założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz specjalista I i II stopnia w dziedzinie ginekologii i położnictwa – prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk, członek m.in. International Society of Gynekological Endocrinology.
W pobliżu Laboratorium Analitycznego, przy ul. Strzelców Bytomskich w Chorzowie, laserową technologię w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, stosuje także Śląskie Centrum Ginekologii Plastycznej i Estetycznej Siminplus, przy użyciu lasera Fotona. Leczenie polega na fototermicznym, nieablacyjnym napięciu i obkurczeniu pęcherza moczowego, a przeprowadza je dyrektor medyczny, specjalista, ginekolog-położnik lek. med. Bogdan Czarnecki, który praktykę rozpoczął w latach 80. XX w. Jest Członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej oraz pracownikiem Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka. Klinika realizuje również kompleksową opiekę medyczną z zakresu położnictwa oraz ginekologii estetycznej.
Centrum Medyczne Angelius Provita jest kontynuacją wcześniejszej Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Provita, jaka powstała z inicjatywy dr n. med. Mariusza Kiecka i dr n. med Krzysztofa Grettka, a zmiana nastąpiła w 2011 r. Jej częścią była m.in. rozbudowa Poradni Ginekologicznej, która dziś oferuje leczenie nietrzymania moczu z zastosowaniem specjalnych syntetycznych taśm (m.in. TOA, TOT, TVT). Centrum dysponuje własnym szpitalem, który jako jedyna niepubliczna placówka tego typu w Katowicach, posiada certyfikat jakości instytucji CMJ. Dzięki podpisaniu umowy z NFZ w 2012 r., Angelius Szpital oferuje bezpłatną opiekę medyczną.
Mimowolne oddawanie moczu leczyć można również na Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego (ŚUM w Katowicach), pod kierunkiem Ordynatora Oddziału, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Witka. Szpital przeprowadza m.in. operacje laparoskopowe metodą Burcha oraz zabiegi podwieszania cewki moczowej z użyciem taśm beznapięciowych. Oddział powstał w 2002 r. i posiada pełen zakres diagnostyki oraz terapii w zakresie ginekologii zachowawczej, operacyjnej i onkologicznej. Wyposażony jest m.in. w pracownię ultrasonograficzną i urodynamiczną.
Zabiegowe leczenie nietrzymania moczu posiada w swojej ofercie także Centrum Medyczne Panewniki, jakie wywodzi się z tradycji Gabinetu Ginekologicznego, który 28 lat temu w Katowicach i w Chorzowie stworzył specjalista chorób kobiecych i położnictwa, cytolog, anestezjolog, lek. med. Sławomir Bystrzejewski. Gabinet realizuje tradycyjne metody leczenia NTM, we współpracy z urologiem, wykonując operacje laparoskopowe, jakie wspomaga fizjoterapia urologiczna. Zabiegi przeprowadzane są w Klinice Ginekologiczno – Położniczej "Łubinowa 3" w Katowicach, gdzie pacjenci Centrum mają zapewnione bezpłatne, kompleksowe poradnictwo m.in. w zakresie inkontynencji.
Zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej normalnej funkcjonalności z użyciem lasera MonaLisa Touch™ oferuje Zięba Clinic w Piotrowicach. W zakresie ginekologii estetycznej z użyciem tej technologii, przeprowadzane są tu także zabiegi korekcyjne w leczeniu skutków menopauzy. Kierownikiem zespołu jest dr n. med. Małgorzata Zięba, która praktykę endokrynologiczną rozpoczęła w 1998 r. Wraz z profilaktyką i leczeniem, klinika zapewnia również kompleksową opiekę endokrynologiczną.