Autologic Therapy PRP - co to jest

Preparaty osocza bogatopłytkowego (PRP) wykorzystywane są w różnych gałęziach medycyny od ponad 30 lat. Ich zastosowanie przyśpiesza regenerację tkanek oraz skóry. Przyśpieszeniu ulegają naturalne procesy gojenia złamań, urazów i oparzeń. Skóra zwiększa swą elastyczność, napięcie i poprawia koloryt.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pod anglojęzycznym skrótem PRP (Patelet Rich Plasma) kryją się preparaty osocza bogatopłytkowego - koncentratu płytek krwi w niewielkiej objętościowo ilości osocza, pozyskanego metodą odwirowania w specjalnej wirówce laboratoryjnej. Terapia autologiczna (autologic therapy) oznacza, że preparat pochodzi z własnej krwi pacjenta, co eliminuje ryzyko jego odrzucenia przez układ odpornościowy organizmu. Prawidłowo pobrana i odwirowana krew oraz profesjonalnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Osocze bogatopłytkowe nie jest źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, HIV czy jakichkolwiek innych zakażeń. 

Najważniejszym elementem osocza bogatopłytkowego jest wysoka zawartość tzw. czynników wzrostu (izomerów PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF) oraz białek (fibryna, fibronektyna i vitronektyna). Wpływają one m.in. na budowę naczyń krwionośnych, odbudowę tkanek i skóry, budowę połączeń międzykomórkowych, rozwój i różnicowanie komórek, metabolizm komórek kości oraz regulowanie procesów fizjologicznych w tkankach. Aktywacja terapii komórkowej (wstrzyknięcie preparatu) rozpoczyna stymulację i napływ w rejon zabiegu komórek macierzystych, co powoduje przyspieszoną regenerację i rewitalizację wybranego miejsca w organizmie np. przyśpieszenie przebudowy kości, odbudowę skóry, itd.

Mechanizm działania osocza bogatopłytkowego PRP przestawia się w uproszczeniu następująco:

  • dzięki obecności wysoce skoncentrowanych czynników wzrostu stymuluje proliferację (namnażanie) i różnicowanie keratynocytów, czyli żywych komórek naskórka
  • aktywuje fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję podstawowych substancji strukturalnych skóry), co prowadzi do produkcji nowego kolagenu i elastyny – białek budujących tkankę łączną, odpowiadających m.in. za gładkość, elastyczność i sprężystość skóry
  • aktywuje procesy angiogenezy (tworzenia się naczyń włosowatych) i pobudza tym samym mikrokrążenie
  • chroni przed wolnymi rodnikami dzięki zawartości enzymów oksydacyjnych
  • poprzez wysoką zawartość czynników wzrostu stymuluje do działania komórki macierzyste - zdolne do przekształcania się w dowolne typy wyspecjalizowanych komórek ludzkiego ciała
  • dodatkowo działa jak wypełniacz zmarszczek i odmładza skórę - napływ komórek macierzystych w rejon wstrzyknięcia rozpoczyna procesy podobne do gojenia się ran

Zastosowanie osocza bogtopłytkowego w ortopedii i chirurgii

Działanie osocza bogatopłytkowego PRP jest znane i z powodzeniem wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny od ponad 30 lat. W przypadku ortopedii zastosowanie terapii autologicznej PRP pozwala na leczenie skomplikowanych złamań i urazów kości, stawów lub ścięgien, a w chirurgii - na leczenie ciężkich ran i oparzeń skóry oraz tkanek miękkich. Działanie czynników wzrostu inicjuje i podtrzymuje naturalne procesy regeneracji i odbudowy tkanek w poddawanych terapii miejscach. Stosując osocze bogatopłytkowe PRP z czynnikami wzrostu uzyskuje się m.in.:

  • szybszy proces gojenia, regeneracji i przebudowy operowanych tkanek
  • zmniejszenie ryzyka powikłań (udowodnione działanie przeciwbakteryjne)
  • zmniejszenie blizn pooperacyjnych
  • zmniejszone odczuwania bólu po zabiegu

Terapia preparatami PRP w medycynie estetycznej i dermatologii

W przypadku dermatologii i medycyny estetycznej, autologiczna terapia osoczem bogatopłytkowym znajduje zastosowanie u pacjentów, wymagających rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu lub dłoni oraz korekcji (wypełnienia) fałd i zmarszczek. Preparaty PRP umożliwiają regenerację skóry twarzy po zabiegach medycyny estetycznej (np. liftingu chirurgicznym). Mogą być także wykorzystane jako alternatywa dla pacjentów stosujących preparaty kwasu hialuronowego oraz pacjentów poszukujących produktów naturalnych (biokompatybilnych).

Najpopularniejsze wskazania do stosowania preparatów osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej obejmują:

  • poprawę wyglądu policzków, fałdów nosowo-wargowych, ust i podbródka
  • odmłodzenie okolic oczu (kurze łapki, cienie) oraz powiek i czoła
  • odmłodzenie skóry szyi, dekoltu dłoni
  • wypełnianie blizn potrądzikowych
  • powstrzymanie lub opóźnienie łysienia typu męskiego (androgenowego)

Przeprowadzony zabieg zapewnia wygładzenie, poprawę elastyczności, napięcia i gęstości skóry oraz ujednolicenie jej kolorytu. Zapoczątkowane zostają procesy remodelingu (przebudowy) włókien kolagenowych, poprawia się ukrwienie skóry, przyspieszeniu ulegają procesy gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Medycyna regeneracyjna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…