Młody wygląd i jędrna, elastyczna skóra stanowią dziś marzenie wielu ludzi. Zabiegi odmładzające od kilku lat plasują się na szczycie najbardziej popularnych usług medycznych, a liczba osób zainteresowanych tego typu procedurami systematycznie rośnie. Z drugiej strony, lekarze zauważają stale nasilający się trend wybierania zabiegów jak najmniej ingerujących w organizm pacjenta. To tłumaczy popularność małoinwazyjnych usług medycznych polegających na wypełnianiu zmarszczek preparatami kwasu hialuronowego, wszczepianiu specjalnych nici bądź iniekcjach Botoxu przy jednoczesnym zaniku zainteresowania chirurgicznymi liftingami. Ludzie pragną odświeżyć wygląd i dodać jędrności skórze bez konieczności przechodzenia złożonych operacji w narkozie i długiej, nierzadko bolesnej rekonwalescencji.
Osocze bogatopłytkowe PRP i jego działanie

Niedawno do metod odmładzania wyglądu dołączył specjalny program biostymulacji komórek skóry, czyli technika wykorzystująca osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) pobierane z krwi pacjenta. Płytki krwi to komórki stymulujące proces regeneracji uszkodzonych miejsc na ciele pacjenta. Inne określenie preparatu to autologiczny żel płytkowy, autologiczny koncentrat płytkowy bądź osocze bogate w czynniki wzrostu. Według prof. Pawła Surowiaka z wrocławskiej kliniki DermaMed zastosowanie osocza bogatopłytkowego w wyraźny sposób spłyca zmarszczki i poprawia jędrność skóry. W wywiadzie udzielonym w 2012 roku portalowi rynekestetyczny.pl specjalista wyjaśnia, że zabieg z wykorzystaniem PRP stymuluje syntezę kolagenu i elastyny w sposób przypominający mechanizmy zachodzące podczas regeneracji uszkodzonych tkanek – organizm dostaje fałszywy sygnał, iż w miejscu wstrzyknięcia preparatu znajduje się rana. W efekcie przekłada się to na wytworzenie nowych komórek i odmłodzenie wyglądu skóry.
Wstrzyknięcie odpowiednio spreparowanego koncentratu osocza sprawia, iż komórki naskórka i fibroblasty ulegają podziałom, a do obszaru poddanego iniekcji napływają komórki macierzyste. Następuje synteza kolagenu i pozostałych białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Proces nosi nazwę Autologicznej Odnowy Komórkowej (Autologous Cellular Regeneration, ACR), czyli regeneracji komórek skóry.
Najważniejsze efekty działania PRP:
- stymulacja namnażania fibroblastów
- produkcja nowych włókien kolagenowych
- proces angiogenezy – tworzenie nowych naczyń
- wygładzenie zmarszczek i poprawa kolorytu
- poprawa napięcia i gęstości skóry
Osocze bogatopłytkowe jest stosowane od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, a także w stomatologii. Jego dużą skuteczność obserwuje się szczególnie w gojeniu ran i odbudowie tkanki kostnej. PRP stosowane w mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu pobudza fibroblasty do namnażania się i produkcji nowych włókien. Terapia wspomaga także proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki niej uzyskuje się poprawę napięcia i gęstości skóry, wygładzenie i ujednolicenie jej kolorytu, a także wygładzenie zmarszczek i fałd.
Nowoczesne badania z ostatnich lat wskazują, że połączenie PRP z innymi metodami odmładzania, takimi jak mikronakłuwanie czy światło LED, może znacząco zwiększyć efektywność terapii. Coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej wdraża tego typu zintegrowane podejścia, co przekłada się na szybsze efekty i lepszą regenerację skóry.
Zastosowanie PRP w różnych dziedzinach medycyny
Oprócz medycyny estetycznej PRP wykorzystuje się także w terapii wypadania włosów (np. łysienie androgenowe), leczeniu blizn potrądzikowych oraz regeneracji skóry po zabiegach laserowych. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z wielowymiarowych efektów terapii, dostosowanych do indywidualnych potrzeb skóry. To sprawia, że medycyna estetyczna PRP pozostaje jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów terapii regeneracyjnych.
Jak wygląda zabieg PRP na zmarszczki
Pacjent, który udaje się do gabinetu lekarza w celu pobrania krwi, nie musi być na czczo. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dzieli się na kilka etapów. Pierwszym jest pobranie niewielkiej ilości krwi potrzebnej do przygotowania PRP (6–60 ml) i umieszczenie jej w separatorze, czyli specjalnym pojemniku do sporządzania osocza. Ów pojemnik zostaje następnie poddany wirowaniu w wirówce w celu oddzielenia składowych preparatu. Po odwirowaniu stężenie płytek krwi w preparacie jest maksymalnie duże, stąd nazwa osocze bogatopłytkowe.
Wirowanie trwa od kilku do kilkunastu minut, a w jego wyniku następuje rozdzielenie płynu na trzy warstwy: erytrocyty, osocze oraz koncentrat bogatopłytkowy (PRP). Autologiczny żel płytkowy o żółtawym zabarwieniu zostaje odciągnięty do osobnej strzykawki – jest w pełni gotowy do iniekcji.
PRP można wprowadzić pod skórę techniką mezoterapii lub liniowo, czyli wzdłuż fałdu bądź zmarszczki techniką Voluma. Przed iniekcją następuje aktywacja płytek krwi (lekarz dodaje do osocza chlorek wapnia). Samo ostrzykiwanie trwa ok. 10–15 minut – osocze musi być podane szybko, inaczej przestanie być aktywne. Najczęściej obszarem zabiegowym jest twarz, szyja, dekolt, a także dłonie. Rezultatem zabiegu jest młody, odświeżony wygląd.
Efekty zabiegu są zazwyczaj lepiej widoczne u pacjentów młodszych lub z pierwszymi oznakami starzenia. W przypadku skóry z zaawansowanymi zmianami strukturalnymi, PRP może być wsparciem, ale nie zastąpi innych metod o silniejszym działaniu wypełniającym.
Możliwe skutki uboczne zabiegu:
- obrzęk
- zaczerwienienie
- zasinienia
- uczucie napięcia skóry
- lekki dyskomfort w miejscu wkłucia
Skutki uboczne po zabiegu są zwykle łagodne i krótkotrwałe. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni.
Wskazania, przeciwwskazania i bezpieczeństwo

Zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest przeznaczony dla pacjentów poszukujących naturalnych sposobów odmładzania. Jest kierowany do osób, których skóra twarzy jest zmęczona, wiotka i wysuszona, bez napięcia, a także do pacjentów, którzy zauważyli u siebie oznaki starzenia skóry – zmarszczki, fałdy i bruzdy oraz brak odpowiedniego poziomu nawilżenia. Z terapii wykorzystującej PRP korzystają również osoby, które przeszły zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej i chcą przyspieszyć proces gojenia.
Procedura z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest zalecana pacjentom pragnącym pozbyć się zmarszczek, a także zregenerować skórę twarzy. Mogą się jej poddać osoby uczulone na inne preparaty, w tym na wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Jest bezpieczna – wykorzystanie autologicznych składników umożliwia wyeliminowanie ryzyka reakcji immunologicznej organizmu. Uzyskany preparat jest w pełni biokompatybilny.
Przeciwwskazania względne do zabiegu PRP to m.in.: nieuregulowana cukrzyca, aktywne infekcje skórne w miejscu planowanego zabiegu, ciężkie choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi czy aktywna opryszczka.
Inne zastosowania PRP i nowoczesne trendy
Odmładzanie twarzy osoczem to nie jedyne zastosowanie PRP – zabiegi z wykorzystaniem tej metody można wykonywać także na szyi, dekolcie, dłoniach, a nawet na skórze owłosionej głowy. Obszar szyi i dekoltu cechuje się cieńszą i delikatniejszą strukturą, dlatego często wymaga większej liczby zabiegów. Skóra dłoni szybko reaguje na terapię, odzyskując sprężystość i jednolity koloryt.
Coraz częściej PRP łączy się z dodatkami zwiększającymi skuteczność terapii, takimi jak witaminy, aminokwasy, peptydy biomimetyczne czy niewielkie ilości kwasu hialuronowego. Takie podejście znajduje zastosowanie w tzw. terapii biorewitalizacji kombinowanej.
Efekty i skuteczność terapii PRP
W ostatnich latach pojawiły się liczne badania kliniczne potwierdzające skuteczność PRP w redukcji zmarszczek i poprawie jędrności skóry. Z przeglądu opublikowanego w 2023 roku w czasopiśmie „Aesthetic Surgery Journal” wynika, że PRP stosowane samodzielnie lub w połączeniu z mikronakłuwaniem przynosi znaczącą poprawę wyglądu skóry już po pierwszej serii zabiegów.
Badania wykazują również korzystny wpływ PRP na gojenie mikrourazów i redukcję stanów zapalnych skóry. Z tego powodu metoda ta znajduje też zastosowanie u osób z cerą wrażliwą lub trądzikiem różowatym, gdzie tradycyjne wypełniacze bywają przeciwwskazane.
Posłuchaj artykułu:
- Artykuł "Wypełnianie zmarszczek osoczem bogatopłytkowym" jest dostępny w formie audio z lektorem - posłuchaj teraz (10:52 minuty)
Źródła:
- Mario Cruciani, Francesca Masiello, Ilaria Pati, i in., "Platelet rich plasma for facial rejuvenation: an overview of systematic reviews", Blood transfusion = Trasfusione del sangue, 429-440, 2024
- Pietro Gentile, Simone Garcovich, "Systematic Review: Platelet-Rich Plasma Use in Facial Rejuvenation", Plastic and reconstructive surgery, 72-82, 2023
- María José Rodríguez-Castro, Alda Elena Cortés-Rodríguez, "Efficacy of platelet-rich plasma in facial rejuvenation: A systematic review", Enfermería Clínica (English Edition), 2025
Gdzie najlepiej w Warszawie wykonac zabieg osocza?
Czemu porównujecie ceny w kraju do zagranicznych? Polska to bardzo drogi kraj dla zarabiających, ceny za zabiegi powalają jeśli chodzi o pensje. Dla Brytyjki wydatek rzędu 500 funtów to pikuś bo ona dostaje miesięcznie najmniej 3x tyle.
Moim zdaniem odmładzaniem osoczem bogatopłytkowym jest bardzo skuteczne. Ja latami szukałam odpowiedniego zabiegu dla mojej skóry i ten zabieg okazał się być po prostu strzałem w 10.
Najlepsze osocze jakie robiłam do tej pory to magellan. Wystarczy 1-2 zabiegi w roku w zaleznosci od kondycji skóry. Takie zabiegi zastępują tradycyjną serię zabiegów. Ja zabieg wykonywałam w klinice warszawie.
Bardzo ciekawy artykuł. Czy ktos z Was mial robiony zabieg osoczem i moglby polecic sprawdzone miejsce? dodam ze jestem z Warszawy wiec najlepiej jezeli bedzie to w tym miescie.
Polecam wszystkim ten zabieg. Przekonuje mnie jego naturalność,bez chemii,idealny dla takich jak ja-alergików. Robiłam zabieg już 2 razy i jestem mega pozytywnie zaskoczona. Przede wszystkim efekt jest super przy oczach i przy zmarszczkach nosowo-wargowych=zdecydowane spłycenie i rozjaśnienie skóry. Ja wykonałam zabieg u super doktora! Polecam!
Dziękuję bardzo za tę wypowiedź, bowiem dotychczas mogłam znaleźć tylko opinie lekarzy, którzy wykonują ten zabieg, a więc zrozumiałe, że zachwalają tę metodę. Nigdzie zaś nie mogłam przeczytać opinii osoby która poddała się osobiście temu zabiegowi, tak wiec raz jeszcze bardzo dziękuję ! :) A czy mogę zapytać gdzie i u jakiego lekarza wykonywała pani ten zabieg ?, z góry dziękuję bardzo za informację pozdrawiam :))
Proszę nie porównywać cen usług w naszym kraju i za granicą ponieważ w stosunku do zarobków w UK czy Australii nasze ceny są bardzo wysokie!! nie rozumiem zatem tych porównań, które są bez sensu chyba że dla np. Angielki będzie to świetna okazja aby przeprowadzić zabieg w naszym kraju z jej zarobkami, wtedy nasze stawki są dla niej atrakcyjne, odwrotnie to raczej denerwujące porównanie.
We Włoszech ten zabieg jest za przysłowiowe grosze. Zamyka sie w kwocie 100 euro i jest wykonany przez lekarza .