Wypełnianie zmarszczek osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe (plazma bogatopłytkowa, PRP) jest wykorzystywane w medycynie od ponad 20 lat, jednak dopiero od niedawna cieszy się dużym powodzeniem jako środek odmładzający wygląd. Jest w pełni kompatybilna z organizmem pacjenta, ponieważ stanowi autologiczny koncentrat płytek jego własnej krwi. PRP stymuluje napływ komórek macierzystych w miejsce wstrzyknięcia. Wprowadzenie go pod skórę pacjenta rozpoczyna proces podobny do gojenia rany, co w efekcie sprawia, że skóra nabiera jędrności i elastyczności, poprawia się stan jej nawilżenia, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Terapia osoczem bogatopłytkowym stymuluje komórki skóry do intensywnej regeneracji. Daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczna.

Data publikacji
Czas czytania
9 min.

Młody wygląd i jędrna, elastyczna skóra stanowią dziś marzenie wielu ludzi. Zabiegi odmładzające od kilku lat plasują się na szczycie najbardziej popularnych usług medycznych, a liczba osób zainteresowanych tego typu procedurami systematycznie rośnie. Z drugiej strony, lekarze zauważają stale nasilający się trend wybierania zabiegów jak najmniej ingerujących w organizm pacjenta. To tłumaczy popularność małoinwazyjnych usług medycznych polegających na wypełnianiu zmarszczek preparatami kwasu hialuronowego, wszczepianiu specjalnych nici bądź iniekcjach Botoxu przy jednoczesnym zaniku zainteresowania chirurgicznymi liftingami. Ludzie pragną odświeżyć wygląd i dodać jędrności skórze bez konieczności przechodzenia złożonych operacji w narkozie i długiej, nierzadko bolesnej rekonwalescencji.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Niedawno do metod odmładzania wyglądu dołączył specjalny program biostymulacji komórek skóry, czyli technika wykorzystująca osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma, PRP) pobierane z krwi pacjenta. Płytki krwi to komórki stymulujące proces regeneracji uszkodzonych miejsc na ciele pacjenta. Inne określenie preparatu to autologiczny żel płytkowy, autologiczny koncentrat płytkowy bądź osocze bogate w czynniki wzrostu. Według prof. Pawła Surowiaka z wrocławskiej kliniki DermaMed zastosowanie osocza bogatopłytkowego w wyraźny sposób spłyca zmarszczki i wpływa na poprawę jędrności skóry. W wywiadzie udzielonym w 2012 roku portalowi rynekestetyczny.pl specjalista wyjaśnia, że zabieg z wykorzystaniem PRP stymuluje syntezę kolagenu i elastyny w sposób przypominający mechanizmy zachodzące podczas regeneracji uszkodzonych tkanek – organizm dostaje fałszywy sygnał, iż w miejscu wstrzyknięcia preparatu znajduje się rana. W efekcie przekłada się to na wytworzenie nowych komórek i odmłodzenie wyglądu skóry.

Wstrzyknięcie odpowiednio spreparowanego koncentratu osocza sprawia, iż komórki naskórka i fibroblasty ulegają podziałom, a do obszaru poddanego iniekcji napływają komórki macierzyste. Następuje synteza kolagenu i pozostałych białek macierzy zewnątrzkomórkowej. Proces nosi nazwę Autologicznej Odnowy Komórkowej (Autologous Cellular Regeneration, ACR), czyli regeneracji komórek skóry.

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, a także w stomatologii. Jego dużą skuteczność obserwuje się szczególnie w gojeniu ran i odbudowie tkanki kostnej. PRP stosowane w mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu pobudza fibroblasty do namnażania się i produkcji nowych włókien. Terapia wspomaga także proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dzięki niej uzyskuje się poprawę napięcia i gęstości skóry, wygładzenie i ujednolicenie jej kolorytu, a także wygładzenie zmarszczek i fałd.

Zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest przeznaczony dla pacjentów poszukujących naturalnych sposobów odmładzania. Jest kierowany do osób, których skóra twarzy jest zmęczona, wiotka i wysuszona, bez napięcia, a także do pacjentów, którzy zauważyli u siebie oznaki starzenia skóry – zmarszczki, fałdy i bruzdy oraz brak odpowiedniego poziomu nawilżenia. Z terapii wykorzystującej PRP korzystają również osoby, które przeszły zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej i chcą przyspieszyć proces gojenia. Procedura z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest zalecana pacjentom pragnącym pozbyć się zmarszczek, a także zregenerować skórę twarzy. Mogą się jej poddać osoby uczulone na inne preparaty, w tym na wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Jest bezpieczna – wykorzystanie autologicznych składników umożliwia wyeliminowanie ryzyka reakcji immunologicznej organizmu. Uzyskany preparat jest w pełni biokompatybilny.

Przebieg procesu pozyskiwania PRP i jego działanie

Pacjent, który udaje się do gabinetu lekarza w celu pobrania krwi, nie musi być na czczo. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego dzieli się na kilka etapów. Pierwszym jest pobranie niewielkiej ilości krwi potrzebnej do przygotowania PRP (6-60 ml) i umieszczenie jej w separatorze, czyli specjalnym pojemniku do sporządzania osocza. Ów pojemnik zostaje następnie poddany wirowaniu w wirówce w celu oddzielenia składowych preparatu. Po odwirowaniu stężenie płytek krwi w preparacie jest maksymalnie duże, stąd nazwa osocze bogatopłytkowe. Wirowanie trwa od kilku do kilkunastu minut, a w jego wyniku następuje rozdzielenie płynu na trzy warstwy: erytrocyty, osocze oraz koncentrat bogatopłytkowy (PRP). Autologiczny żel płytkowy o żółtawym zabarwieniu zostaje odciągnięty do osobnej strzykawki – jest w pełni gotowy do iniekcji.

PRP można wprowadzić pod skórę techniką mezoterapii lub liniowo, czyli wzdłuż fałdu bądź zmarszczki techniką Voluma. Przed iniekcją następuje aktywacja płytek krwi (lekarz dodaje do osocza chlorek wapnia). Samo ostrzykiwanie trwa ok. 10-15 minut – osocze musi być podane szybko, inaczej przestanie być aktywne. Najczęściej obszarem zabiegowym jest twarz, szyja, dekolt, a także dłonie. Rezultatem zabiegu jest młody, odświeżony wygląd. 

Trudno jednoznacznie ustalić trwałość działania preparatu z racji na jego autologiczność. Efekty utrzymują się ok. 6 miesięcy, a czas ich trwania można przedłużyć (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań) poprzez dodanie do preparatu 1 ampułki hydroksyapatytu. W zależności od stanu skóry pacjenta specjaliści zalecają serię 1-3 zabiegów przeprowadzanych w dwutygodniowych odstępach. Jak pisze na swojej stronie dr Marek Wasiluk z warszawskiej Kliniki Zdrowia Triclinum (marekwasiluk.pl), bardzo dobre efekty uzyskuje się u osób stosunkowo młodych – pacjentów 20+ oraz 30+.

Przeciwwskazaniami do poddania się terapii odmładzającej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są, między innymi, choroby krwi, nowotwory, a także leczenie niektórymi rodzajami leków przeciwzakrzepowych (antykoagulantów). Nie powinny jej przechodzić również pacjentki spodziewające się dziecka bądź kobiety w okresie laktacji.

Ceny wypełniania zmarszczek osoczem bogatopłytkowym

Terapię polegającą na odmładzaniu wyglądu przy pomocy osocza bogatopłytkowego można znaleźć w ofercie kilku polskich klinik chirurgii plastycznej. Osoby zainteresowane naturalnymi metodami odmładzania skóry mogą skorzystać z oferty Softly Med&Beauty. To zlokalizowana w Bydgoszczy klinika, która zaprasza pacjentów z problemem zmęczonej skóry, pozbawionej elastyczności i prawidłowego napięcia. Dzięki „wampirzemu liftingowi” mogą ją efektywnie zregenerować i zrewitalizować. Ceny zabiegu w Softly Med&Beauty zaczynają się od 700 złotych. Zabiegi odmładzające z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego ma w swojej ofercie również wrocławska klinika Salon Urody Beata Trawińska, gdzie stosowanych jest kilka preparatów z serii Regeneris, w tym Regeneris Classix, Extra, Plus One i Plus. Cena zabiegu uzależniona jest od zastosowanej substancji, np. za Regeneris Classic zapłacić trzeba 800 złotych, a Regeneris Extra kosztuje 900 złotych. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest w placówce stosowana nie tylko do rewitalizacji skóry, ale także do przyspieszania jej gojenia oraz w leczeniu łysienia, w gabinecie można też skorzystać z innych zabiegów odmładzających, m.in. z wykorzystaniem preparatów kwasu hialuronowego.

Ośrodek Medical city SPA, położony w warszawskiej dzielnicy Ursynów, przeprowadza mezoterapię z zastosowaniem PRP uzyskanym przy użyciu aparatury GPSTM III (Gravitational Platelet Separation System) opracowanej przez Biomet Biologics LLC. Terapia czynnikami wzrostu, zwana inaczej zabiegiem GPS Recover, przeprowadzana jest na powierzchni twarzy, szyi i dekoltu, a także na brzuchu i ramionach. Cena usługi wykonanej na twarzy to 2,9 tys. złotych, natomiast koszt terapii przeprowadzonej na twarzy i głowie lub twarzy, szyi i dekolcie wynosi 3,5 tys. złotych. Druga stołeczna placówka, Medycyna Urody, oferuje zabiegi odmładzające z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w cenach wahających się w granicach 950-1900 złotych.

W Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach 1 zabieg „Classic” na obszarze twarzy kosztuje 720 złotych, natomiast 700 złotych to cena usługi wykonanej na szyi bądź głowie pacjenta. Zabieg „Extra”, czyli mezoterapia twarzy i szyi wiąże się z kosztem w wysokości 990 złotych, zaś usługa „Plus” (mezoterapia wolumetryczna na obszarze twarzy i szyi) kosztuje 1,6 tys. złotych. W ośrodku Cuspis w Łodzi osocze bogatopłytkowe uzyskuje się przy użyciu zestawu Regeneris szwajcarskiej firmy RegenLab. Ceny zabiegu „Classic” zaczynają się od 590 złotych, zaś usługi „Plus” – od 1190 złotych. Ceny mezoterapii twarzy i szyi Regeneris w Clinica Dermatoestetica w Bydgoszczy zaczynają się od 700 złotych, natomiast mezoterapia twarzy, szyi, dekoltu i rąk – od 1,2 tys. złotych.

Wyższe stawki obowiązują w ośrodku Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej w Warszawie. Widełki cenowe zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego opierają się w klinice na kwotach 1,2-3,5 tys. złotych. W ośrodku Esteticmed w Bydgoszczy terapia z wykorzystaniem PRP wiąże się z kosztem w wysokości 1 tys. złotych. W Salonie Estetyki Ciała „AXIS” w Poznaniu procedura z użyciem osocza bogatopłytkowego Regeneris  mezo kosztuje 600 złotych. Z kolei w Klinice Ambroziak w Warszawie pojedynczy zabieg na twarzy kosztuje 800 złotych.

Usuwanie zmarszczek przy pomocy PRP – ceny zabiegu za granicą

Osocze bogatoopłytkowe cieszy się rosnącym powodzeniem pacjentów klinik medycyny estetycznej. Porównując ceny zabiegów w klinikach w Polsce i za granicą, można zauważyć, że ceny terapii w naszym kraju są o wiele bardziej korzystne. Drogo jest na Wyspach Brytyjskich, Szwajcarii i Niemczech. Przykładowo, CBE Clinic w Londynie oferuje 1 zabieg z osoczem bogatopłytkowym w cenie £ 450, czyli ok. 2,2 tys. złotych. W szwajcarskim ośrodku Forever Laser Institut w Genewie pacjent zapłaci 650 CHF za jedną sesję z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W przeliczeniu daje to kwotę rzędu 2,2 tys. złotych. Z kolei zespół medyczny litewskiego ośrodka Azuolynas Dienos Spa w Kaunas przeprowadza zabiegi w cenach wahających się w granicach 290-520 euro (1,2-2,2 tys. złotych).

W Cost Hetix w Sydney zabieg usuwania zmarszczek z użyciem osocza bogatopłytkowego kosztuje 500-1200 dolarów australijskich. W przeliczeniu daje to kwoty w wysokości 1,5-3,5 tys. złotych. Druga australijska klinika, Manningham Medical Center w Wiktorii, przeprowadza zabiegi na powierzchni twarzy w cenie 2,5 tys. dolarów. Odmłodzenie okolic oczu kosztuje w ośrodku 950 dolarów, zaś w obszarze policzków – 1350 dolarów. Spłycenie zmarszczek na czole wiąże się z kosztem w wysokości 950 dolarów, zaś cena odmłodzenia okolic ust to 1250 dolarów. Placówka oferuje zniżki w wysokości 20%, jeżeli pacjent zdecyduje się na dodatkowe zabiegi odmładzające w rejonie twarzy. Podobne ceny obowiązują w kolejnej klinice, Perth Facial Plastic Cosmetic Surgery. Ośrodek przeprowadza zabiegi odmładzające w cenach wahających się w granicach 800-1000 dolarów australijskich.

Tego typu usługi medyczne można znaleźć również w USA. Jedną z amerykańskich klinik oferujących odmładzanie wyglądu przy pomocy PRP jest Integrative Health Solutions w Kalifornii. 1 zabieg z użyciem PRP wykonywany w ośrodku kosztuje 650 dolarów, czyli ok. 2 tys. złotych.

Odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi wypełniające zmarszczki z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego cieszą się stale rosnącą popularnością. Trwają krótko i dają bardzo naturalny efekt. Jednocześnie gwarantują brak ryzyka alergii, ponieważ pacjent otrzymuje preparat przygotowany na bazie jego własnej krwi. Widząc ogromne zainteresowanie tego typu usługami, kolejne kliniki dołączają terapię PRP do swojej oferty. Polskie placówki odwiedzają zarówno rodacy, jak i zagraniczni turyści medyczni, którzy chcą skorzystać z możliwości odmłodzenia się w naturalny sposób – a przy tym taniej niż we własnym kraju. Są to Brytyjczycy, Norwegowie, Szwedzi i Niemcy, choć nie brak również przedstawicieli innych narodowości. Wizytę w klinice łączą z urlopem wypoczynkowym w Polsce, po którym wracają do swojego państwa wyraźnie odmłodzeni, wypoczęci i zadowoleni z jakości usług naszych specjalistów.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (9)

Klaudia 5 lata temu

Gdzie najlepiej w Warszawie wykonac zabieg osocza? Odpowiedz

iza 5 lata temu

Czemu porównujecie ceny w kraju do zagranicznych? Polska to bardzo drogi kraj dla zarabiających, ceny za zabiegi powalają jeśli chodzi o pensje. Dla Brytyjki wydatek rzędu 500 funtów to pikuś bo ona dostaje miesięcznie najmniej 3x tyle. Odpowiedz

Ewcia 5 lata temu

Moim zdaniem odmładzaniem osoczem bogatopłytkowym jest bardzo skuteczne. Ja latami szukałam odpowiedniego zabiegu dla mojej skóry i ten zabieg okazał się być po prostu strzałem w 10. Odpowiedz

mala 5 lata temu

Najlepsze osocze jakie robiłam do tej pory to magellan. Wystarczy 1-2 zabiegi w roku w zaleznosci od kondycji skóry. Takie zabiegi zastępują tradycyjną serię zabiegów. Ja zabieg wykonywałam w klinice warszawie. Odpowiedz

40latka 5 lata temu

Bardzo ciekawy artykuł. Czy ktos z Was mial robiony zabieg osoczem i moglby polecic sprawdzone miejsce? dodam ze jestem z Warszawy wiec najlepiej jezeli bedzie to w tym miescie. Odpowiedz

zagadka 7 lata temu

Polecam wszystkim ten zabieg. Przekonuje mnie jego naturalność,bez chemii,idealny dla takich jak ja-alergików. Robiłam zabieg już 2 razy i jestem mega pozytywnie zaskoczona. Przede wszystkim efekt jest super przy oczach i przy zmarszczkach nosowo-wargowych=zdecydowane spłycenie i rozjaśnienie skóry. Ja wykonałam zabieg u super doktora! Polecam! Odpowiedz

Ula W. do zagadka 6 lata temu

Dziękuję bardzo za tę wypowiedź, bowiem dotychczas mogłam znaleźć tylko opinie lekarzy, którzy wykonują ten zabieg, a więc zrozumiałe, że zachwalają tę metodę. Nigdzie zaś nie mogłam przeczytać opinii osoby która poddała się osobiście temu zabiegowi, tak wiec raz jeszcze bardzo dziękuję ! :) A czy mogę zapytać gdzie i u jakiego lekarza wykonywała pani ten zabieg ?, z góry dziękuję bardzo za informację pozdrawiam :)) Odpowiedz

Sylwia 6 lata temu

Proszę nie porównywać cen usług w naszym kraju i za granicą ponieważ w stosunku do zarobków w UK czy Australii nasze ceny są bardzo wysokie!! nie rozumiem zatem tych porównań, które są bez sensu chyba że dla np. Angielki będzie to świetna okazja aby przeprowadzić zabieg w naszym kraju z jej zarobkami, wtedy nasze stawki są dla niej atrakcyjne, odwrotnie to raczej denerwujące porównanie. Odpowiedz

Małgorzata do Sylwia 6 lata temu

We Włoszech ten zabieg jest za przysłowiowe grosze. Zamyka sie w kwocie 100 euro i jest wykonany przez lekarza . Odpowiedz

Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…