Leczenie zaniku nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi

Jeszcze niedawno zanik nerwu wzrokowego był nieuleczalny i prowadził do ślepoty. Terapia komórkami macierzystymi dała jednak nadzieję pacjentom na zahamowanie tej choroby, a nawet na częściowe odzyskanie wzroku.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad 284 mln ludzi zmaga się z ciężkim upośledzeniem wzroku, z czego 39 mln osób jest zupełnie niewidoma, a wśród nich 82% to chorzy po 50 roku życia. Wśród wielu chorób, jakie przyczyniają się do pogorszenia lub całkowitej utraty wzroku jest także zanik nerwu wzrokowego. 

Gdy najpierw dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych siatkówki, a dopiero potem włókien nerwu wzrokowego, mówi się o zaniku wstępującym, natomiast w przypadku zmian patologicznych w oczodole, powodujących uszkodzenie nerwu wzrokowego, mamy do czynienia z zanikiem zstępującym. Przyczyną zaniku nerwu wzrokowego może być jego zapalenie, ale także takie choroby, jak jaskra, tarcza zastoinowa czy zwyrodnienie siatkówki.

Leczenie zaniku nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi daje coraz lepsze rezultaty na całym świecie i jest nadzieją dla wielu chorych. Komórki te odkrył w 1981 roku brytyjski naukowiec, Martin John Evans, za co otrzymał Nagrodę Nobla. Najpierw pozyskiwane były ze szpiku, a obecnie z części pępowiny nazywanej galaretą Whartona. Usuwa się z niej naczynia krwionośne, a następnie dokonuje się wyizolowania z pępowiny komórek macierzystych. Proces ten zajmuje około 2 miesięcy.

Komórki macierzyste w leczeniu zaniku nerwu wzrokowego

Leczenie zaniku nerwu wzrokowego nie jest łatwym zadaniem i jeszcze niedawno stosowane terapie nie przynosiły zadowalających rezultatów. Kluczowym celem w leczeniu jest zahamowanie procesu obumierania włókien nerwowych i próba odtworzenia ich funkcji. W tradycyjnych metodach terapii skupiano się na poprawie procesów metabolicznych w uszkodzonej tkance za pomocą witamin B2 i B6, stymulatorów biogennych lub enzymów i starano się poprawić przepływ krwi w naczyniach. Leczenie zaniku nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi dało zupełne nowe możliwości. Komórki te nie tylko pozwalają skutecznie zatrzymać zanik nerwu wzrokowego, ale umożliwiają również odbudowę tego nerwu. To daje nadzieję chorym na zachowanie zdolności widzenia, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Iniekcja wykonywana jest na sali operacyjnej przez chirurga okulistę, a pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Za pomocą zastrzyku wprowadzana jest zawiesina z komórek macierzystych do ciała tłuszczowego oczodołu. Umieszczenie komórek jak najbliżej nerwu wzrokowego i siatkówki daje najlepsze efekty. Iniekcja trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesna. Czasami już pierwszy zabieg daje pozytywne rezultaty po 1-2 miesiącach od iniekcji, jednak w wielu przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu, a nawet wykonanie go kilkakrotnie.

Terapia zaniku nerwu wzrokowego przy użyciu komórek macierzystych coraz powszechniej stosowana jest w Stanach Zjednoczonych, a także w Europie Zachodniej. Również wiele klinik w Chinach czy w Indiach leczy w ten sposób pacjentów, wśród których jest także niemało Polaków. W naszym kraju leczenie komórkami macierzystymi nadal uważane jest za terapię eksperymentalną i placówki, które ją stosują, muszą posiadać zgodę Komisji Bioetycznej.

Źródło: who.int; pbkm.pl; nature.com

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Patrycja 5 lata temu

W 2009 roku miałam wypadek samochodowy, prawdopodobnie gaśnica leżąca luzem w samochodzie uderzyła mnie w głowę, miałam obrzęk mózgu i złamanie kości w okolicy oka, która przedostała się do nerwu wzrokowego, nastąpiło niedokrwienie i straciłam całkowitą widoczność oka.. niedługo minie 8 lat jak nie widzę.. czy jest możliwość, że jeszcze kiedyś odzyskam wzrok? Proszę o pomoc Odpowiedz

wikorol 5 lata temu

Od dłuższego czasu mam uszkodzony nerw wzrokowy , lekarze są bezradni ,proszę o pomoc. Odpowiedz

Dariusz do wikorol 4 lata temu

Mam 35 lat od urodzenia mam jaskrę. 3 lata temu straciłem wzrok po przeszczepie rogówek i operacji przeciwjaskrowej w Sosnowcu.proszę o pomoc czy w Polsce leczycie nerw wzrokowy komórkami macierzystymi.. Odpowiedz

Komórki macierzyste

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…