Innowacyjny zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem komórek macierzystych

Komórki macierzyste już dziś odgrywają dużą rolę w medycynie, a zapewne ich znaczenie będzie nadal stale rosło. Potwierdzać to może pionierski zabieg stomatologiczny, który przeprowadzono w lipcu 2016 roku w pomorskiej Klinice Vivadental.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Implanty zębowe stanowią jedną z korzystniejszych metod odtwarzania brakujących zębów - osadzane są na stałe, cechują się długoletnią trwałością - to tylko przykłady ich zalet. Aby jednak móc zastosować je u pacjenta, muszą zostać spełnione określone kryteria. Jednym z nich jest odpowiednia jakość tkanki kostnej w miejscu, w którym to implanty miałyby być osadzone. 

Zęby można utracić już w trakcie życia, można jednak też po prostu urodzić się bez nich. Tak jest w przypadku pacjentów z tzw. oligodoncją, czyli brakiem więcej niż kilku zawiązków zębowych. Kiedy wspomnianych nie ma, nie rozwija się w tym miejscu również i kość. Teoretycznie stanowi to barierę do odtworzenia zębów - pokonali ją jednak lekarze z Gdańska.

Zastosowanie komórek macierzystych w pionierskim zabiegu rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy

Chirurg plastyczny, szczękowo-twarzowy oraz stomatolog - to swego rodzaju dość niecodzienne połączenie medycznych specjalistów pozwoliło po raz pierwszy w Polsce przeprowadzić rekonstrukcję kości żuchwy przy użyciu komórek macierzystych. Doszło do tego 7 lipca 2016 r. w gdańskiej Klinice Vivadental. Zespołem kierowała dr n. med. Violetta Szycik, specjalista chirurgii stomatologicznej, a sam zabieg przeprowadzono u 22-letniej pacjentki, cierpiącej na wrodzony brak zawiązków zębowych.

Operację, po uprzednim znieczuleniu pacjentki, rozpoczęto od pobrania komórek macierzystych. Pochodziły one z brzusznej tkanki tłuszczowej, pobranej od chorej metodą liposukcji. Ten etap zabiegu przeprowadzony został przez specjalistę chirurgii plastycznej, dr n. med. Natalię Krześniak. Kolejnym krokiem było wyizolowanie komórek macierzystych, co odbyło się przy pomocy precyzyjnego separatora firmy Cytori. Cały proces pozyskiwania materiału do przeszczepiania odbywał się w sali operacyjnej, w związku z czym zlikwidowane zostało ryzyko zanieczyszczenia materiału związane np. z hodowaniem komórek macierzystych w warunkach zewnętrznych.

Po uzyskaniu wyizolowanych komórek macierzystych do stołu operacyjnego dołączyli specjaliści stomatologii. Do rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy pacjentki zostały użyte nie tylko komórki macierzyste, ale i bloczki hydroksyapatytowe wraz z granulowanym preparatem wapnia. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt operacji, zastosowano również preparat fibryny bogatopłytkowej, który pochodził z wcześniej pobranej i odwirowanej krwi pacjentki. Wykonanie całej operacji zajęło specjalistom cztery godziny.

Czy wiesz, że: Kuracja komórkami macierzystymi może być wykorzystana do wzmocnienia struktury kostnej w obrębie szczęki i żuchwy, co może pomóc w przywróceniu funkcji żucia i mówienia oraz poprawić estetykę twarzy. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy stracili zęby, doświadczyli ubytków kostnych lub brak u nich zawiązków zębowych.

Komórki macierzyste w chirurgi szczękowo - twarzowej

Innym przykładem zastosowania komórek macierzystych w stomatologii był zabieg przeprowadzony w 2018 roku w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Zastosowano innowacyjną metodę wspomagania rekonstrukcji szczęki i gojenia kości u dziecka. Wyjątkowość procedury polegała na wykorzystaniu komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej pacjenta, co zostało osiągnięte za pomocą najnowocześniejszej technologii. Co istotne, komórki macierzyste zostały pobrane i wszczepione na sali operacyjnej podczas jednego zabiegu, eliminując konieczność ich transportu do innego ośrodka oraz procesu namnażania. Kolejnym etapem leczenia, było wstawienie implantów zębowych, co stanowiło istotny krok w dalszym poprawianiu jakości życia pacjenta.

Opisane terapie komórkami macierzystymi to dopiero początek leczenia. Cała procedura została przeprowadzona po to, aby stworzyć podłoże pod umieszczenie implantów stomatologicznych, które pozwolą pacjentom cieszyć się pięknym uśmiechem. W ciągu następnych miesięcy chorzy znajdowali się pod opieką lekarzy, którzy kontrolowali przebieg procesu odbudowy tkanki kostnej żuchwy. Zastosowane komórki macierzyste miały dzięki swojemu dużemu potencjałowi do namnażania, powielać się i odtworzyć kość.

W rozmowie z radiogdansk.pl dr n. med. Violetta Szycik mówi: "Przeszczepy komórek macierzystych to absolutny przełom i technologiczny skok w przyszłość stomatologii. Daje możliwość uzyskania naturalnej materii kostnej, ukrwionej i unerwionej".

Ważne: Leczenie komórkami macierzystymi może być wykorzystane do regeneracji uszkodzonej lub ubytkowej tkanki kostnej w obrębie szczęki i żuchwy. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy doświadczyli urazów, utraty kości w wyniku choroby lub konieczności usunięcia guzów.

Źródła: www.vivadental.pl, www.radiogdansk.pl

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem komórek macierzystych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…