Odmładzanie nićmi PDO

Medycyna estetyczna zna wiele sposobów na odmłodzenie skóry i poprawę jej kondycji. Popularne zabiegi z wykorzystaniem bioresorbowalnych nici PDO wyróżniają się bardzo dobrymi rezultatami. Charakteryzują się też dużym bezpieczeństwem, bo materiał, z którego są wykonywane, znany jest w medycynie od lat.

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Liftingujące nici PDO stosowane są głównie w zabiegach odmładzających twarz. Rzadziej, ale z równie dobrymi efektami, wykorzystywane są do rewitalizacji skóry w innych częściach ciała. Efektywnie wygładzają pionowe i poziome zmarszczki na czole, a ich skuteczność przewyższa w tym zakresie stosowanie botoksu - to ze względu na działanie pobudzające skórę do odnowy. Dzięki implantacji nici PDO można lekko unieść biust, a także wymodelować brzuch i pośladki. Korekcja wiotkiej skóry dłoni, łokci, ud i kolan uzupełnia możliwości wykorzystania nici biodegradowalnych.

PDO, czyli nici polidioksanowe

Określenie PDO jest skrótem pochodzącym od nazwy substancji chemicznej, z której zostały wykonane nici, czyli polidioksanonu. Materiał ten znany jest w medycynie od ponad dwudziestu lat i wykorzystywany do produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych używanych podczas wszystkich rutynowych zabiegów operacyjnych oraz w implantach ortopedycznych. Dużą zaletą nici polidioksanowych jest fakt, że po pewnym czasie ulegają rozpuszczeniu. Pozostają one w organizmie człowieka dopóki nie nastąpi naturalny zrost tkanek, więc nie ma potrzeby ich usuwania, kiedy przestaną spełniać swoją funkcję. Długa obecność na rynku medycznym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Substancja ta jest bezpieczna i nie wywołuje skutków ubocznych u pacjentów.

Jak działa polidioksanon?

Polidioksanon jest włóknem syntetycznym. Powstaje w czasie procesu chemicznego zwanego polimeryzacją z monomeru p-dioksanonu. Po wprowadzeniu go do organizmu ulega powolnej hydrolizie tworząc najpierw monomery kwasu 2-hydroksyetoksyoctowego, które następnie rozpadają się na wodę i dwutlenek węgla. Końcowe produkty rozpadu polidioksanonu są obojętne dla organizmu, a zatem całkowicie bezpieczne. Resorpcja nici trwa około 180 dni, a maksymalnie do 240 dni.

Stosowanie polidioksanonu jako swoistego stymulatora tkankowego pobudzającego produkcję nowego kolagenu to nowa idea. Pierwsze próby zastosowania go w tym wskazaniu przypadają na początek XXI wieku. Dzięki badaniom naukowym prowadzonym w Korei Południowej okazało się, że polidioksanon ma dodatkowe właściwości biomedyczne - stymuluje fibroblasty do syntezy naturalnego kolagenu, a ponadto zwiększa produkcję kwasu hialuronowego i elastyny. Dzięki temu następuje naturalna rewitalizacja skóry i poprawa jej kolorytu. Wprowadzenie elementów dalekowschodnich systemów medycznych w postaci implantacji nici w punkty akupunkturowe zapewnia długotrwałą stymulację odpowiednich meridian i regulację przepływu energii. System produkcji nici zespolonych z igłami do implantacji opracowano i opatentowano w Korei w 2008 roku.

Wygładzanie zmarszczek nićmi Hilo Lift

W ofercie firmy Hilo Pharma znajduje się pięć rodzajów nici. Wszystkie implantuje się w głębokich warstwach skóry, tj. w skórze właściwej lub tkance podskórnej. Najbardziej popularna i wszechstronna jest pojedyncza nić Hilo Lift Mono. Zbudowana jest z pojedynczej nici zespolonej z igłą, a jej głównym przeznaczeniem są zabiegi mające na celu napięcie i wygładzenie skóry, gdyż posiada stosunkowo niewielkie zdolności do unoszenia tkanek. Idealnie nadaje się do wygładzenia zmarszczek mimicznych, zwiększenia objętości policzków, wygładzania okolicy dekoltu i szyi oraz liftingu podbródka. Skuteczność nici wszczepionych w okolicy czoła można porównać do zastosowania toksyny botulinowej. Nici te mogą być również stosowane poza twarzą, w obszarach wymagających zwiększenia napięcia i poprawy jędrności skóry. Ich dodatkową zaletą jest możliwość redukcji objętości po wszczepieniu w obrębie tkanki tłuszczowej. Silniejszy efekt wygładzenia skóry i odpowiedzi tkankowej przynosi implantacja nici Hilo Lift Twin. Budowa tej nici podobna jest do poprzedniej z tą różnicą, że w przypadku nici Twin na igle leżą dwie skręcone nitki przypominające swoim ułożeniem warkocz.

Kolejną propozycją firmy są nici okręcone na igle – pojedyncza nić Hilo Lift Screw i podwójna Hilo Lift DS, czyli double screw. Ich implantacja przypomina wkręcanie śruby w skórę. Ta technika dobrze sprawdza się w zabiegach, w których celem jest uniesienie skóry i tkanki podskórnej, np. uniesienie brwi, podniesienie powiek, odciągnięcie fałdów nosowo-wargowych, czyli linii marionetek. Nici Screw pozwalają na wykonanie zabiegu V-liftingu w zakresie środkowej i dolnej części twarzy. Zabieg ten jest opatentowaną procedurą estetyczną o nazwie Hilo Lift. Najbardziej zaawansowane technologicznie są haczykowate nici Hilo Lift MGB, które posiadają na swojej powierzchni drobne haczyki otwierające się dopiero po wszczepieniu nici. Dzięki haczykom nić unosi opadające tkanki w sposób mechaniczny i utrzymuje je w nowej pozycji. Efekty jej działania zbliżone są do nici podwieszających.

Lifting nićmi Croma Pharma

Nici mogą być wszczepiane również w innych okolicach ciała, takich jak uda, pośladki

Firma Croma Pharma postawiła nie tylko na rozwój oferty produktowej, ale również na doskonalenie technik implantacji. Dzięki założeniu kliniki Princess Academy lekarze mogą zdobyć praktyczne umiejętności wykonywania zabiegów z wykorzystaniem nici PDO. Zabieg Princess Lift polega na wszczepieniu nici First Lift. W procedurze tej pojedyncza gładka nić PDO została zespolona z igłą i ułożona na niej, co gwarantuje prostotę jej implantacji. Zabieg dedykowany jest osobom, u których pojawiły się dopiero pierwsze oznaki starzenia skóry. Jego celem jest głównie poprawienie kondycji skóry i jej wygładzenie. Wykonywany jest najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie, ale nici mogą być wszczepiane również w innych okolicach ciała, takich jak uda, pośladki, brzuch czy nogi. Umieszczenie na pojedynczej nici PDO haczyków dwukierunkowo zbieżnych - First Lift Barb - znacznie poprawiło skuteczność zabiegu i nadało jej dodatkowe możliwości w zakresie korekcji objętości i przemieszczania tkanek miękkich. Dość gruba nić umieszczona w igle o ultracienkich ściankach gwarantuje bezpieczeństwo i bardzo dobre efekty korekcji.

Ciekawostka: Pojawienie się nici First Lift Barb 4D to kolejna nowinka technologiczna. Nici posiadają specjalnie opracowany system mikroskopijnych haczyków rozłożonych gęsto dookoła nici w dwóch kierunkach, tzw. czterech wymiarach.

Zabieg bardzo efektywnie wygładza zmarszczki i poprawia kontury twarzy, a znajdujące się pod skórą nici pracują jak mięśnie napinające podtrzymując tkanki. Doskonale sprawdzają się do podnoszenia podbródka, brwi, zmiany konturu linii policzków i żuchwy.

Implantacja nici PDO

źródło: fabskin.pl

Wszczepianie nici PDO staje się coraz bardziej popularne ze względu na bardzo dobre efekty estetyczne i bardzo duże bezpieczeństwo zabiegu. Rezultaty implantacji nici bywają porównywane do inwazyjnych zabiegów chirurgii plastycznej. I rzeczywiście po zabiegu można spodziewać się wygładzenia i napięcia skóry, redukcji zmarszczek oraz poprawienia owalu twarzy. Te efekty widoczne są od razu po zabiegu i utrzymują się do czasu resorpcji nici, czyli około roku. Na tym jednak działanie nici się nie kończy. Rozpad włókien polidioksanowych stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a zatem poprawia strukturę skóry, co uwidacznia się już po dwóch tygodniach po zabiegu. Stymulacja rewitalizacji tkanek przedłuża skuteczność zabiegu o następny rok.

Implantacja nici jest prostym zabiegiem, który nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym po podaniu lidokainy, która znieczula skórę i adrenaliny, która obkurcza naczynia zapobiegając krwawieniu. Umieszczenie nici pod skórą trwa od 30 do 60 minut. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i opuchnięcie okolicy poddawanej zabiegowi, jednak objawy te ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Rekonwalescencja jest bardzo krótka. Zabieg nie pozostawia blizn. Dużą zaletą nici PDO jest możliwość połączenia tego zabiegu z innymi procedurami medycyny estetycznej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

bejb 9 lata temu

Wybrałam nici bo chciałam uniknąć efektu maski i jestem wdzięczna za to jak wyglądam teraz! Odpowiedz

Ariadna 9 lata temu

Nie rozumiem dlaczego o niciach tak mało słyszy się i czyta w mediach, dlatego cieszy mnie ten artykuł :). Sama jestem zwolenniczką nici first lift, zabieg robiłam niecały rok temu i jestem zachwycona efektami ! Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Lifting nićmi PDO

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…