Usuwanie zmarszczek botoksem

Wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy, że słynny botoks jest tylko jednym z kilku dostępnych obecnie środków służących do usuwania zmarszczek mimicznych. To preparat najstarszy i najbardziej rozpowszechniony, a jego nazwa przyjęła się jako potoczne określenie zabiegów odmładzających, choć współcześnie coraz częściej stosuje się w nich inne produkty na bazie toksyny botulinowej, w tym największych konkurentów botoksu – Azzalure czy Dysport.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Botoks jest produkowany przez amerykańską firmę Allergan. To oczyszczony preparat białka, czyli toksyny botulinowej typu A pozyskiwanej ze szczepu bakterii Clostridium botulinum. Opracowano go pod koniec 1980 roku w celu leczenia zaburzeń skurczy mięśni pacjentów gabinetów okulistycznych. W 2002 roku Agencja ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła preparat jako środek służący do usuwania zmarszczek na twarzy. Od tej pory zabiegom z wykorzystaniem Botoks poddały się miliony osób pragnących spłycić zmarszczki mimiczne i odświeżyć wygląd skóry.

Zastosowanie preparatu jest dużo szersze – prócz odmładzania skóry wykorzystuje się go w terapii schorzeń gałki ocznej i problemów z koordynacją oka, a także podczas zabiegów osób zmagających się z nadmierną potliwością. Stosuje się go już u 2-latków cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Posiada długą historię leczenia chorób neurologicznych, prócz tego otrzymał akceptację FDA jako lek na migreny.

Jak działa Botoks?

Najczęściej botoks jest wprowadzany w górnej części twarzy w celu usunięcia zmarszczek gładzizny – należą do nich tzw. „lwie zmarszczki”, „kurze łapki” (zmarszczki promieniste) oraz zmarszczki poziome czoła. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej służy czasowemu zablokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, dlatego stosuje się go u osób młodych oraz pacjentów, którzy nie ukończyli 65 lat. Osoby starsze zazwyczaj posiadają zmarszczki statyczne a nie mimiczne, stąd w ich przypadku botoks okazałby się nieskuteczny. Tacy pacjenci poddawani są terapii polegającej na wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym.

Preparat działa w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, w skutek czego mięśnie rozluźniają się, a skóra twarzy wygładza. Przed iniekcją botuliny lekarz dokonuje dokładnej analizy anatomii twarzy oraz mimiki pacjenta, by indywidualnie dobrać dawkę preparatu i ustalić miejsca jego podania. Zabieg nie wymaga znieczulenia – skórę osób bardziej wrażliwych na ból smaruje się wcześniej specjalnym kremem. Seria wstrzyknięć trwa kilkanaście minut, a zaraz po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Efekt rozluźnienia mięśni można zauważyć po kilku dniach, zaś najbardziej widoczny staje się po upływie 15-20 dni. Rezultaty utrzymują się przez okres ok. 3-4 miesięcy (w zależności od cech indywidualnych pacjenta, jego trybu życia, mimiki, diety itp.).

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Usuwanie zmarszczek botoksem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…