Madonna Lift - plastyka laserowa powiek górnych i dolnych

Okolice oczu mają duży wpływ na wygląd całej twarzy - opadająca skóra powiek sprawia, że wyglądamy starzej. Aby odmłodzić spojrzenie, można skorzystać np. z mezoterapii igłowej, jednak najskuteczniejszą metodą poprawy wyglądu powiek są zabiegi operacyjne. Jedną z dostępnych technik jest Madonna Lift - sposób bezpieczny i nieoperacyjny, a przez to także małoinwazyjny.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Technologię znaną pod nazwą Madonna Lift wprowadził na rynek pochodzący z Nowego Jorku dermatolog Bruce Katz. Początkowo zabieg miał zastosowanie w redukcji zmarszczek, przebarwień czy różnego rodzaju niedoskonałości w obrębie innych okolic ciała, jednak po odpowiednim dostosowaniu, możliwe stało się wykorzystanie tej techniki także w zabiegach dotyczących powiek. 

Na operacje plastyczne w samym USA przeznacza się już 13,5 biliona dolarów, jak mówią statystyki American Society for Aesthetic Plastic Surgery. Coraz większy udział w ogólnej liczbie wykonywanych zabiegów zajmują jednak procedury niechirurgiczne - w roku 2015 stanowiły one aż 42% ogólnej liczby zabiegów. Zabiegi plastyki powiek od lat znajdują się w czołówce operacji plastycznych, i każdego roku ponad 150 000 osób w USA poddaje się jemu, aby uzyskać młodszy wygląd. Blefaroplastyka największą popularnością cieszy się wśród kobiet, stanowiących 83% pacjentek, z których blisko połowa znajduje się w wieku 51-64 lat.

Laserowa plastyka powiek po raz pierwszy wykonana była w 1984 r., i ze względu na swoje zalety i znakomity efekt estetyczny coraz bardziej wypiera tradycyjne metody. Lepsza kontrola krwawienia, mniejszy obrzęk po operacji i szybszy powrót do zdrowia to główne zalety, wymieniane przez autorów publikacji w Hong Kong Journal of Opthalmology. Dzięki temu po tym rodzaju korekcji powiek nie trzeba brać długiego urlopu, i szybciej można się cieszyć nowym wyglądem.

Laserowa plastyka powiek Madonna Lift - zasada działania

Zabieg Madonna Lift opera się na działaniu lasera frakcyjnego CO2. Wykorzystywane jest tutaj zjawisko określane jako resurfacing. Emitowana przez specjalne urządzenie energia jest dzielona na bardzo dużą ilość wąskich pasm, które docierają do wnętrza skóry na głębokość około 2 milimetrów. Pod jej wpływem dochodzi do kilku zjawisk:

  • włókna kolagenowe (podstawowy budulec skóry, odpowiedzialny za jej sprężystość i elastyczność) ulegają przebudowie, wzmożeniu ulega także ich synteza;
  • martwy naskórek ulega złuszczeniu, pozostawiając miejsce dla młodych, odnowionych komórek;
  • następuje pobudzenie procesów naprawczych skóry.

Wszystko to sprawia, że po zabiegu skóra wokół oczu wygląda młodziej i staje się bardziej napięta, dzięki czemu twarz nabiera świeżego, młodszego wyglądu. Dzięki podziałowi wiązki energii, zmiany następują jedynie w obrębie części tkanki. Pozostałe jej fragmenty pozostają natomiast nienaruszone, dzięki czemu regeneracja następuje zdecydowanie szybciej.

Przebieg zabiegu Madonna Lift

Zanim dojdzie do zabiegu, pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany. Na powieki nakłada się krem znieczulający (zwykle zawierający lidokainę). Co ciekawe, proces znieczulania trwa często dłużej niż sam zabieg - by czucie zostało zniesione potrzebnych jest około 15 minut, zaś samo użycie lasera trwa mniej niż kwadrans. Kolejnym krokiem jest protekcja gałki ocznej przed działaniem lasera - tutaj zastosowanie znajdują metalowe osłonki. Po zastosowaniu odpowiednich metod ochronnych, można przystąpić do naświetlania skóry powiek.

Zabieg odmładzania powiek Madonna Lift jest minimalnie inwazyjny. Bezpośrednio po naświetlaniu pojawić może się zaczerwienienie oraz lekki obrzęk powiek, który jest uwarunkowany użyciem lasera. Objawy te mijają po upływie 24 do maksymalnie 96 godzin od przeprowadzenia zabiegu. Madonna Lift jest procedurą, której parametry można dostosować do typu problemu, z jakim boryka się pacjent. Modyfikowana może być zarówno wielkość używanej energii laserowej, jak również czas działania pojedynczego impulsu.

Uwaga: Energia lasera powoduje, że skóra staje się bardziej napięta, zmarszczki znacznie płytsze, a obecne blizny stają się niewidoczne już po pierwszej sesji. Zmieniając energię promieniowania laserowego można dokładnie kontrolować uzyskiwany efekt napięcia skóry.

Wskazania do zabiegu Madonna Lift

Laserowa plastyka powiek Madonna Lift to zabieg, który można wykonać u każdej osoby, bez względu na wiek. Laser CO2 pozwala na usunięcie nadmiaru fałdów skóry dzięki zwiększeniu jej napięcia, które nie tylko sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i starszą, ale również mogą przeszkadzać w widzeniu. Podczas zabiegu można skorygować zarówno powiekę dolną, jak i górną.

Poza wskazaniami czysto estetycznymi, czasopismo medyczne Skin Therapy Letter wymienia również wskazania medyczne do wykonania zabiegu:

  • asymetrię oczu, spowodowaną nadmiarem fałdów skórnych
  • zawężenie pola widzenia przez opadającą powiekę

Specjaliści podkreślają, że jedyne realne ograniczenie w stosowaniu tej techniki stanową oczekiwania pacjenta, które powinny być realistyczne. Zabieg laserowej plastyki powiek Madonna Lift można wykonać z powodzeniem u każdej osoby bez poważnych problemów zdrowotnych, którym zależy na jak najkrótszym czasie powrotu do pełnej sprawności. Nie jest jedynie zalecany w ciąży, chorobie nowotworowej oraz przy skłonności do nadmiernego bliznowacenia (powstawania keloidów).

Efekty laserowej plastyki powiek Madonna Lift

Zabieg Madonna Lift pomoże w przypadku występowania tak zwanych "kurzych łapek" czy cieni pod oczami. Pełen efekt uzyskiwany jest zwykle po przejściu 3 do 5 sesji terapeutycznych. Na tym jednak nie koniec - ze względu na to, że po zabiegu następują naturalne procesy regeneracyjne, ostateczny rezultat staje się widoczny po około czterech - sześciu miesiącach. Efekty utrzymują się przez kilka lat. Później może zaistnieć jednak konieczność powtarzania liftingu.

Laserowa plastyka powiek - cena

Cena laserowej plastyki powiek Madonna Lift to około 500 - 900 zł za jeden zabieg. Procedurę taką mają w swojej ofercie kliniki m.in. w Warszawie, Sopocie i we Wrocławiu.

Źródła:

  • Ancona D., Katz BE, "Ancona D., Katz BE, A prospective study of the improvement in periorbital wrinkles and eyebrow elevation with a novel fractional CO2 laser--the fractional eyelift", Journal of Drugs in Dermatology, 16-21, 2010
  • Mak, Shiu Ting, "Carbon dioxide laser safety issues in blepharoplasty and eyelid surgery.", Hong Kong Journal of Ophthalmology
  • Gladstone HB, "Blepharoplasty: indications, outcomes, and patient counseling.", Europe PMC
  • Yoon-Soo Cindy Bae-Harboe 1, Roy G Geronemus, "Eyelid tightening by CO2 fractional laser, alternative to blepharoplasty" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Plastyka powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 71

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…