Leczenie łysienia komórkami macierzystymi

Nadmierna utrata włosów może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Prócz efektu estetycznego wpływa na znaczne pogorszenie jakości życia. Na tle wielu metod leczenia tej przypadłości, o zróżnicowanej skuteczności, coraz więcej mówi się na temat zastosowania komórek macierzystych.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.
Jest to metoda stosunkowo nowa, a co za tym idzie nie poparta badaniami naukowymi na dużych grupach, jednak dotychczasowe rezultaty wydają się być zachęcające. W Polsce zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych wykonywane są od kilku lat, choć ciągle liczba specjalistów zajmujących się tego rodzaju leczeniem jest niewielka.

Komórki macierzyste obecne są w organizmie każdego człowieka i mogą być pozyskiwane z różnych tkanek włączając w to m.in. krew obwodową, krew pępowinową, szpik kostny, tkankę tłuszczową.

Komórka macierzysta od pozostałych komórek wchodzących w skład tkanki wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami regeneracyjnymi.  Podana do innej tkanki rozpoznaje swoje otoczenie i jest w stanie przekształcić się w dowolną inną komórkę. Dodatkowo wydziela szereg substancji stymulujących wzrost innych komórek, które znajdą się w jej sąsiedztwie. Po tym, jak odkryto te niezwykłe właściwości komórek macierzystych, zaczęto wykorzystywać je w różnych dziedzinach medycyny. Począwszy od hematologii, poprzez ortopedię, na medycynie estetycznej skończywszy.

W leczeniu nadmiernej utraty włosów szczególnym zainteresowaniem cieszą się komórki macierzyste uzyskiwane z dojrzałej tkanki tłuszczowej (ang. ADSC- Adipose Derived Stem Cells). Wykazano, że przeniesione w okolicę mieszka włosowego, komórki te działają parakrynnie na sąsiednie komórki mieszka włosowego odpowiadające za wzrost włosa. Oznacza to, że wydzielają określone substancje, które stymulują wzrost i regenerację włosa. Szczególne wskazania do zastosowania tego rodzaju terapii obejmują łysienie plackowate, łysienie androgenowe oraz łysienie bliznowaciejące.

Na czym polega leczenie łysienia komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej?

Pierwszym etapem jest pozyskanie komórek macierzystych. Najczęściej źródłem potrzebnych komórek jest tkanka tłuszczowa okolicy  brzucha lub bioder. Za pomocą mini - liposukcji pobierany jest fragment tkanki tłuszczowej. Procedura wykonywana jest przez lekarza, w znieczuleniu miejscowym. Czasem dodatkowo stosuje się leki doustne, mające na celu zrelaksowanie się podczas zabiegu i zmniejszenie lęku z nim związanego. Następnym etapem jest wyizolowanie komórek macierzystych z pobranej uprzednio tkanki tłuszczowej oraz podanie zawiesiny komórek macierzystych w postaci wstrzyknięć w zmienioną chorobowo okolicę skóry owłosionej głowy. Sama iniekcja, podobnie jak pobranie tkanki tłuszczowej jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Jakie są efekty, po jakim czasie można się ich spodziewać?

Choć w dotychczasowych publikacjach naukowych potwierdzono skuteczność metody, były to w większości badania prowadzone na niewielkich grupach pacjentów. W związku z tym, że jest to metoda stosunkowo nowa, nie można w pełni ocenić jej skuteczności. Czas po jakim widoczne są rezultaty różni się u poszczególnych pacjentów, co jest związane z indywidualnym przebiegiem procesu regeneracji. Zwykle na efekt leczenia trzeba jednak poczekać nawet kilka miesięcy.

Do istotnych zalet leczenia łysienia komórkami macierzystymi należą:

  • brak reakcji alergicznych (okolica poddawana zabiegowi jest ostrzykiwana własnymi, nieprzetworzonymi komórkami);
  • dobra tolerancja – pacjent/-ka po zabiegu wychodzi do domu, a następnego dnia może już wrócić do pracy;
  • brak blizn.

Dodaj pierwszy komentarz

Leczenie łysienia u mężczyzn komórkami macierzystymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…