Przeszczep włosów - metoda FUE

Nadmierne wypadanie włosów może być związane z zaburzeniami hormonalnymi lub naturalnym procesem starzenia się organizmu. Ze względu na to, iż jest to duże obciążenie psychiczne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, kliniki i gabinety medycyny estetycznej oferują wiele nowoczesnych metod uzupełniania utraconego owłosienia. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest przeszczep włosów FUE.

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Przeszczepy włosów wykonywane są najczęściej przez lekarzy chirurgii plastycznej. Zabieg polega na przeniesieniu mieszków włosowych pacjenta z okolicy skóry owłosionej (zwanej dawczą) w okolice pozbawione owłosienia, (zwane biorczymi). Są to przeszczepy autologiczne, które należą do najbezpieczniejszych i najlepiej tolerowanych. Transplantacja własnej tkanki nie daje bowiem reakcji alergicznych i nie skutkuje odrzuceniem przeszczepu. Co więcej, przeniesione w nowe miejsce mieszki włosowe wyglądają naturalnie.

Na przeszczep włosów decydują się pacjenci, którzy borykają się z dużą utratą włosów w obrębie głowy. W przypadku łysienia androgenowego, mieszki włosowe pobiera się z tylnej i bocznej części owłosionej skóry głowy i przenosi się je na okolicę czołową oraz centralną. Jeśli na skórze głowy znajduje się niewystarczająca liczba włosów, mieszki włosowe można pobrać z klatki piersiowej, pleców czy skóry owłosionej twarzy (metoda BHT). Nowoczesna medycyna rekonstrukcyjna umożliwia również odtworzenie brwi, rzęs oraz owłosienia na twarzy czy klatce piersiowej. Takie zabiegi są bardzo przydatne dla pacjentów posiadających blizny po wypadkach czy zabiegach operacyjnych.

Metody transplantacji włosów

Jedną ze starszych metod przeszczepiania włosów jest metoda FUT (Follicular Unit Hair Transplantation), określana też jako metoda STRIP (z ang. strip – pasek, pasmo). Operacja ta przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na pobraniu linijnego paska skóry z okolicy dawczej, z którego następnie wypreparowuje się wszystkie zespoły mieszków włosowych. Zaletą takiej metody jest bardzo dobra jakość pozyskanych mieszków włosowych, a co za tym idzie duża skuteczność i efektywność zabiegu. Wadą jest blizna na potylicy, która może stanowić poważny defekt kosmetyczny, szczególnie, jeśli pacjent nosi krótkie włosy lub blizna ulegnie przerośnięciu. Niekorzystne dla zdrowia jest też poddawanie pacjenta znieczuleniu ogólnemu, do którego jest wiele przeciwskazań.

Metoda FUE (Follicular Unit Extraction) jest nowszą wersją tego zabiegu. Podczas jego trwania poszczególne unity pobierane są przy pomocy metalowej sztancy, którą wykonuje się nakłucie umożliwiające wyjęcie mieszków włosowych. Ogromną zaletą tej techniki jest duże bezpieczeństwo zabiegu i przeprowadzanie go w znieczuleniu miejscowym. Blizny po transplantacji mieszków są praktycznie niewidoczne. Wadą jest długi czas trwania zabiegu, a ręczne wyjmowanie unitów zwiększa ryzyko ich uszkodzenia.

Dalsze unowocześnianie przeszczepu włosów związane jest ze wprowadzeniem urządzeń automatyzujących cały proces. Jedną z takich propozycji jest urządzenie SAFER (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) znane na rynku amerykańskim pod nazwą Neograft. Cały proces operacji przebiega tak jak w metodzie FUE, jednak do pobierania i implantacji unitów mieszków włosowych wykorzystuje się automatyczny pistolet przenoszący przeszczepy za pomocą podciśnienia. Efekt kosmetyczny jest podobny, ale czas zabiegu ulega skróceniu praktycznie o połowę.

Na czym polega przeszczep włosów FUE?

Metoda mini- i mikroprzeszczepów upowszechniła się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jej pionierem był dr Orentreich, który wykonywał te zabiegi początkowo tylko u pacjentów z łysieniem plackowatym. Głównym ograniczeniem metody przeszczepu pojedynczych zespołów mieszków włosowych była i nadal jest transplantacja odpowiedniej ilości graftów w czasie jednej sesji zabiegowej. Stąd pojawiło się wiele modyfikacji tego zabiegu i wiele nazw określających praktycznie ten sam zabieg:

  • FOX
  • FUE
  • FUSE
  • FUI

W Polsce najbardziej rozpowszechniło się określenie FUE. Podczas tej procedury włosy wszczepia się najczęściej w okolice czoła (likwidując tzw. zakola) i centralnej części głowy. Dzięki temu, że mieszek włosowy przymocowany jest do otaczającej tkanki najściślej w miejscu przyczepu mięśnia przywłosowego, po odcięciu tego przyczepu można go dość łatwo wyekstrahować. Każdy unit jest najwęższy przy samej powierzchni skóry, dlatego pomimo jego niewielkich rozmiarów, do ich ekstrakcji używa się sztancy o średnicy od 0,6 do 1 mm. Taki mały rozmiar narzędzi chirurgicznych powoduje, że blizny po przeszczepie włosów FUE nie są widoczne. Faktem utrudniającym pobieranie unitów mieszków włosowych jest to, że rosną one w skórze pod pewnym kątem, co nie zawsze jest dobrze widoczne od strony zewnętrznej. Jeśli kąt w skórze jest ostry, to podczas pobierania może dojść do uszkodzenia opuszki włosa, co niestety uniemożliwia jego przeszczep.

Kwalifikacja do przeszczepu włosów metodą FUE

Przeszczep włosów metoda FUE

Aspekty związane z siłą umocowania mieszków włosowych w skórze oraz kątem ich umiejscowienia decydują o powodzeniu zabiegu, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się test FOX. W jego trakcie chirurg pobiera około 100 unitów i ocenia w skali od 1 do 5 jakość pobranych graftów. Jeśli ich pobranie przebiegło łatwo i bez komplikacji, pacjent z powodzeniem kwalifikuje się do przeszczepu włosów metodą FUE. U pacjentów z wynikiem FOX 3 występuje nadmierne bliznowacenie w miejscu pobrania przeszczepów, wobec czego należy uważnie zaplanować procedurę. Niestety nadmierne bliznowacenie może też utrudniać wzrost nowo przeszczepionych włosów. Pacjenci z wynikiem FOX 4 i 5 powinni zostać poddani leczeniu inną metodą, gdyż w przypadku FUE istnieje zbyt duże ryzyko utraty pobranych unitów do przeszczepu. Taka sytuacja często dotyczy pacjentów o mocno kręconych włosach.

Warto wiedzieć: Skuteczność mikroprzeszczepów jest mniejsza niż metody STRIP. Odsetek uszkodzonych mieszków włosowych podczas zabiegu FUE wynosi wg różnych źródeł od 10-30%. W przypadku STRIP uszkodzonych zostaje jedynie 2% pobranego materiału.

Wskazania do transplantacji włosów metodą FUE

Wskazaniem do przeszczepu włosów FUE jest nadmierna utrata owłosienia. Zabieg najczęściej wykonywany jest u mężczyzn i kobiet z łysieniem androgenowym. Dużą grupą pacjentów są także chorzy na łysienie plackowate, uważane za chorobę o podłożu autoimmunologicznym. Przeszczep włosów ze względów medycznych poleca się pacjentom, którzy trwale utracili owłosienie w wyniku powstania blizn pourazowych, pooperacyjnych lub po naświetlaniach promieniami Roentgena. Zabiegi takie wykonuje również u pacjentów po oparzeniach w obrębie twarzy. U nich oprócz odbudowy włosów na głowie wykonuje się także rekonstrukcję brwi.

Przebieg przeszczepu włosów FUE

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Poleca się natomiast krótkie obcięcie włosów w okolicy dawczej (do 1-2 mm), ponieważ znacznie ułatwia to pracę chirurga. Sam zabieg nie jest bolesny. Podczas pobierania mieszków włosowych pacjent leży na brzuchu, a podczas implantowania przeszczepów pacjent spoczywa wygodnie na plecach. Przez cały czas operacji możliwa jest rozmowa z personelem medycznym, słuchanie muzyki lub nawet oglądanie telewizji. Dużą zaletą metody FUE jest możliwość powrotu do swojego normalnego rozkładu dnia już następnego dnia po zabiegu. Nie ma konieczności bandażowania okolicy poddanej zabiegowi, a rozległość procedury jest limitowana przez możliwości techniczne. Nierzadko wykonywane są sesje trwające 10-12 godzin, w czasie których przeszczepia się 2 tysiące unitów. Zdarza się, że przeprowadza się kilka sesji zabiegowych, aby efekt końcowy był jak najlepszy.

Efekty implantacji włosów FUE

Odtworzenie owłosienia wykonane metodą przeszczepu mieszków włosowych jest długotrwałe. Bezpośrednio po zabiegu może dojść do częściowego lub całkowitego wypadnięcia włosów, ale jest to normalne zjawisko związane z reimplantacją. Zadowalający efekt obserwuje się już po kilku miesiącach lub gdy włosy uzyskają swoją docelową długość.

Powikłania po zabiegu są rzadkie. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Brazylijskie Towarzystwo Chirurgów Plastyków, takie przypadki nie przekraczają 5%. Na liście możliwych powikłań znajdują się:

  • poszerzenie blizn
  • zapalenie mieszków włosowych
  • powstanie martwicy lub keloidu
  • przedłużone krwawienie lub infekcja

Odrzucenie przeszczepów praktycznie się nie występuje.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Leczenie łysienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…