Łysienie u mężczyzn - dostępne metody leczenia

Łysienie u mężczyzn to powszechny problem – według danych statystycznych nadmierna utrata włosów dotyczy 40% panów w wieku 35 lat i już 70% 80-latków. Co więcej, według badań kanadyjskich antropologów fizycznych, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy najszybciej tracą włosy. Na szczęście leczenie łysienia u mężczyzn może być skuteczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Co istotne, nadmierna utrata włosów wpływa nie tylko na wygląd, ale i na samopoczucie mężczyzn: na podstawie badań OBOP można stwierdzić, że ponad połowa mężczyzn jest zdania, że łysina ich postarza – nawet młodzi mężczyźni, zmagający się z problemem łysienia, czują się starsi niż w rzeczywistości. I odwrotnie: panowie w starszym wieku, ale obdarzeni bujną, gęstą czupryną, mają poczucie, że wyglądają młodziej. Podobnie prezentują się wyniki badania, przeprowadzonego w 2010 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Odtwórczej Włosa (International Society of Hair Restoration Surgery, ISHRS): ¼ badanych czuje się mniej atrakcyjna z powodu utraty włosów, a aż połowa respondentów, gdyby miała wybierać pomiędzy większą ilością pieniędzy a większą ilością włosów, wybrałaby to drugie.

Leczenie łysienia u mężczyzn - farmakoterapia

Nie dziwi więc, że techniki leczenia problemu nadmiernego wypadania włosów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem pacjentów. A jest w czym wybierać: łysienie można leczyć i farmakologicznie, i zabiegowo. W farmakologicznym leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) stosowane są obecnie dwie substancje, których skuteczność została poparta badaniami naukowymi – finasteryd i midoksydyl. Pierwsza z nich, dostępna w formie tabletek doustnych, hamuje powstawanie DTH (aktywna forma testosteronu, powodująca obkurczanie mieszków włosowych), eliminując jedną z głównych przyczyn powstawania łysienia męskiego – powstrzymuje dalsze wypadanie włosów, jednak nie powoduje ich odrostu w tych partiach skóry, gdzie uległy już przerzedzeniu. Druga z kolei, dostępna w preparatach do miejscowego stosowania na skórę głowy, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i miejscową poprawę ukrwienia skóry, hamując postęp łysienia i umożliwiając częściowy odrost włosów. Niestety, efekty kuracji są najczęściej krótkotrwałe, a wypadanie włosów zaczyna ponownie postępować po odstawieniu preparatów.

Łysienie u mężczyzn - leczenie mezoterapią

Współcześnie dostępny jest szereg zabiegów, mających poprawić kondycję skóry głowy i włosów (m.in. mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym). Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem zawsze powinna być specjalistyczna konsultacja z dermatologiem lub trychologiem oraz diagnostyka, która pozwoli ustalić przyczyny łysienia oraz dobrać najodpowiedniejszą dla danego pacjenta formę terapii. Z kolei w zabiegowym leczeniu łysienia u mężczyzn i kobiet zastosowanie ma zabieg mezoterapii skóry głowy z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego – preparatu, wytwarzanego z krwi pacjenta. Podanie preparatu osocza bogatopłytkowego do skóry głowy stymuluje w niej procesy regeneracyjne, aktywując czynniki wzrostu, które oddziałują na mieszki włosowe. Terapia poprawia także ukrwienie skóry i stymuluje powstawanie nowych mieszków włosowych, dzięki czemu nie tylko spowalnia zachodzące już procesy łysienia, ale też może przyspieszać odrastanie włosów.

Łysienie u mężczyzn a przeszczep włosów

Choć małoinwazyjne metody leczenia łysienia zyskują na popularności, wciąż najskuteczniejszą techniką walki z tym problemem pozostają zabiegi transplantacji włosów. Z uwagi na zadowalające efekty, możliwość wyleczenia nawet bardzo zaawansowanego łysienia oraz wysoką skuteczność zabiegu, coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie łysienia przeszczepem włosów. Tę tendencję odzwierciedlają dane ISHRS: według opublikowanych przez Towarzystwo statystyk, w 2014 roku w samych Stanach Zjednoczonych wykonano aż o 27% więcej zabiegów chirurgicznego odtworzenia włosów niż w roku 2012, a niemal 85% wszystkich pacjentów, korzystających z transplantacji włosów, stanowili mężczyźni.

Metody przeszczepiania włosów

Transplantacja włosów to zabieg chirurgiczny, który może być przeprowadzony różnymi technikami, ale zasadniczo sprowadza się do pobrania mieszków włosowych (pojedynczo w technice FUE, lub na pasku skóry – metoda FUT) z tych miejsc na głowie, gdzie włosy nie uległy przerzedzeniu (na ogół mieszki pobiera się z części potylicznej), i umiejscowieniu ich na obszarze głowy, pozbawionym włosów. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj kilka godzin – czas trwania uzależniony jest od ilości przeszczepianych mieszków włosowych. Efekty przeszczepu włosów oceniane są jako bardzo dobre i pozwalają odtworzyć włosy nawet przy bardzo rozległych ubytkach.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie łysienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…