Operacja metodą Burcha (kolposuspensja) na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może dotyczyć pacjentów obu płci, jednakże znacznie częściej występuje ono u kobiet. Pacjentki mogą podejmować próby samodzielnego poradzenia sobie z tą przypadłością (np. poprzez trening mięśni dna miednicy), jednak takowe postępowanie może po prostu nie wystarczyć. Chorym zaoferowane mogą zostać różne techniki zabiegowego leczenia nietrzymania moczu: jedną z nich jest metoda Burcha.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Nietrzymanie moczu to grupa schorzeń, które objawiają się mimowolnym wyciekiem moczu. Jedną z odmian dolegliwości stanowi postać wysiłkowa, w której krępujące objawy występują wskutek wykonywania czynności, które podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej. Zaliczamy do nich m.in. kaszel, śmiech czy podnoszenie cięższych rzeczy.

Zapewne m.in. ze względu na skalę problemu, dostępnych jest wiele różnych technik leczenia nietrzymania moczu. Wyróżnia się opcje niezabiegowe (terapia bio-feedback, ćwiczenia mięśni Kegla), jak i procedury chirurgiczne, których jednym z wariantów jest operacja metodą Burcha.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Co to jest operacja Burcha?

Operacja sposobem Burcha znana jest w świecie medycznym od 1961 roku. Oczywiście podlegała ona modyfikacjom, takim jak choćby wykonanie zabiegu laparoskopowo, do czego doszło w 1991 roku. Mimo upływu czasu technika nadal jest wykorzystywana i służy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Medycznym terminem, określającym cel omawianej techniki, jest kolposuspensja. W tym wypadku oznacza to podniesienie szyi pęcherza moczowego i umocowanie jej przy pomocy szwów do tzw. więzadła Coopera (określanego też jako więzadło biodrowo-grzebieniowe). Dokonanie takiej ingerencji ma na celu stabilizację położenia cewki moczowej, przez co możliwe jest nawet całkowite ustąpienie pojawiania się mimowolnych mikcji.

Uwaga: Zabieg na nietrzymanie moczu, jakim jest operacja metodą Burcha, jest skuteczną techniką leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg ten polega na podniesieniu i stabilizacji szyi pęcherza moczowego, co zapobiega niekontrolowanym wyciekom moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania czy kaszlu.

Wskazania do operacji metodą Burcha przy nietrzymaniu moczu

Wskazania do operacji metodą Burcha (kolposuspensji) przy nietrzymaniu moczu obejmują głównie przypadki wysiłkowego nietrzymania moczu (SUI), które występuje, gdy mięśnie dna miednicy oraz tkanki wspierające pęcherz moczowy są osłabione, co prowadzi do wycieku moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy śmiechu.

Oto główne wskazania:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI) - u pacjentek, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem struktur wspierających cewkę moczową, często w wyniku porodów, starzenia się lub menopauzy.

  • Brak skuteczności leczenia zachowawczego - u pacjentek, u których inne metody leczenia, takie jak ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla), terapia hormonalna czy stosowanie pessariów, okazały się nieskuteczne.

  • Anatomiczne zmiany w obrębie cewki moczowej i pęcherza - u pacjentek z anatomicznymi zmianami, np. obniżeniem narządów miednicy (cystocele), które powodują osłabienie wsparcia cewki moczowej, operacja Burcha może przywrócić prawidłową funkcję.

  • Planowanie długotrwałych efektów leczenia - kolposuspensja metodą Burcha jest zalecana u pacjentek, które szukają trwałego rozwiązania problemu nietrzymania moczu. Zabieg ten ma dobre wyniki długoterminowe w porównaniu z innymi metodami leczenia.

  • Pacjentki po wcześniejszych nieudanych zabiegach - operacja może być stosowana u kobiet, które wcześniej przeszły inne zabiegi chirurgiczne na nietrzymanie moczu, ale nie uzyskały poprawy.

Na czym polega metoda Burcha?

Leczenie nietrzymania moczu metodą Burcha przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się techniką klasyczną (otwartą) lub laparoskopowo, a dostęp do struktur znajdujących się w przestrzeni załonowej odbywa się poprzez jamę brzuszną.

W trakcie zabiegu dochodzi do przytwierdzenia bocznych tkanek otaczających cewkę moczową do wcześniej wspomnianego więzadła przy pomocy niewchłanialnych szwów. Po przebyciu operacji Burcha pacjentka musi pozostać w szpitalu, a jeżeli będzie ona szybko dochodziła do siebie, powrót do domu możliwy będzie w ciągu od 1 do 3 dni po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest różny i zależy od techniki wykonania procedury: w przypadku zabiegu laparoskopowego powrót do codziennych obowiązków możliwy jest w ciągu 1-2 tygodni, z kolei po operacji techniką otwartą urlop powinien trwać dłużej, bo od dwóch do czterech tygodni.

Ważne: Popuszczanie moczu, będące uciążliwym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu, może zostać skutecznie leczone operacją metodą Burcha. Zabieg ten, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, polega na stabilizacji cewki moczowej, co zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi moczu.

Skuteczność operacji sposobem Burcha

Efekty leczenia nietrzymania moczu metodą Burcha można ocenić jako stosunkowo zadowalające. Przytaczane przez portal emedicine.medscape.com wyniki badań informują, że przebycie operacji pozwalało uzyskać wyleczenie u 69-88% pacjentek. Skuteczność tej formy leczenia nietrzymania moczu oceniali także polscy lekarze. W pracy "Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet" specjaliści z Lublina informują, że po zabiegu ustąpienie dolegliwości odnotowano u 72,2% pacjentek. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden wspominany przez autorów tej pracy fakt - powikłania po zabiegu były rzadkie - na 128 operowanych pacjentek pojawiły się one u 12 z nich.

Czy wiesz, że: Kropelkowe nietrzymanie moczu, czyli mimowolny wyciek niewielkich ilości moczu, często występuje jako objaw osłabienia mięśni dna miednicy lub uszkodzenia struktur cewki moczowej.

Pamiętaj: Dzięki możliwości wykonania operacji Burcha laparoskopowo, pacjentki mają szansę na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania, często w ciągu 1-2 tygodni.

Źródła:

  • Rechberger T., Skorupski P., Baranowski W., Adamiak A., Miturski R., Jakowicki J., "Rechberger T., Skorupski P., Baranowski W., Adamiak A., Miturski R., Jakowicki J., Laparoskopowa kolposuspensja sposobem Burcha i operacja TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet", Nowa Medycyna 3, Borgis, 2001
  • Lauren Siff, "Burch Colposuspension", www.emedicine.medscape.com, 2023
  • Nikolaus Veit‐Rubin, Jean Dubuisson, Abigail Ford i inni, "Burch colposuspension" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2019

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Burcha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…