Niewidoczne aparaty ortodontyczne

Stałe aparaty ortodontyczne są sprawdzoną i skuteczną metodą korekcji wad zgryzu, jednak dla wielu osób problematyczna jest estetyka takiego rozwiązania. Konieczność naklejenia na zewnętrzną stronę zębów metalowych zamków może wręcz zniechęcać niektórych pacjentów do leczenia. Rozwiązaniem problemu są aparaty lingwalne – droższe od klasycznych, ale w praktyce niewidoczne.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Termin lingwalny odnosi się do typu aparatu ortodontycznego usytuowanego po wewnętrznej stronie łuku zębowego. Podstawową cechą odróżniającą aparat lingwalny (inaczej językowy) od klasycznego aparatu stałego jest sposób mocowania zamków, które przyklejane są do zębów od strony języka i tym samym praktycznie niewidoczne dla osób postronnych.

Historia aparatów lingwalnych sięga lat 70. XX wieku, kiedy to niezależnie od siebie w USA i Japonii podjęto pierwsze próby przyklejania zamków aparatów ortodontycznych do wewnętrznej strony zębów. Z powodu problemów i niedoskonałości stosowanych ówcześnie materiałów metoda nie zyskała szerokiego zastosowania. Wrócono do niej dopiero w ostatnich latach, na co pozwolił szybki postęp techniki stomatologicznej i obecnie aparaty lingwalne zdobywają coraz większy udział w rynku zabiegów ortodontycznych. Są one interesującą alternatywą dla wymagających pacjentów, którzy oprócz skuteczności leczenia cenią sobie walory estetyczne, lub z racji wykonywanego zawodu nie mogą sobie pozwolić na stosowanie aparatu zewnętrznego. Przy użyciu aparatów lingwalnych wyleczyć można nawet skomplikowaną wadę zgryzu a jedynym warunkiem ich zastosowania jest brak aktywnych chorób przyzębia oraz dostateczna ilość korony zęba do przyklejenia zamków.

Systemy lingwalne dzielą się zasadniczo na aparaty indywidualnie projektowane i wykonywane dla danego pacjenta (Incognito, Incognito Lite, WIN, Lingualjet) oraz aparaty proste - gotowe urządzenia, dopasowywane i zakładane podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym (np Forestadent).

Aparaty lingwalne - System Incognito

Do najpopularniejszych aparatów lingwalnych stosowanych obecnie przez polskich stomatologów należą indywidualnie tworzone dla danego pacjenta urządzenia systemu Incognito oraz najnowszy WIN, stworzone przez dr Dirka Wiechmanna z Bad Essen i produkowane przez niemiecką firmę Top-Service Lingualtechnik.

  • Incognito – zamki są indywidualnie projektowane przy użyciu technik obrazowania trójwymiarowego 3D a następnie odlewane ze stopu złota i irydu o wysokiej twardości przez pracownię protetyczną w Bad Essen. Do zamków podobnie jak w klasycznych aparatach montowane są łuki, czyli elementy przenoszące siły oddziaływujące na zęby.
  • Incognito Lite – uproszczona wersja aparatu Incognito, przeznaczona do leczenia niewielkich wad zgryzu. Zamki przyklejane są tylko do 6 lub 8 zębów szczęki górnej i/lub dolnej, co obniża cenę całego urządzenia.
  • aparat WIN – indywidualnie projektowane zamki wykonywane są ze stali, natomiast elementy bezpośrednio wpływające na korekcję wady zgryzu (łuki) z chromu i kobaltu. Niski profil i płaski kształt zamków zauważalnie wpływają na komfort użytkowania aparatu.

Konkurencyjnymi dla Incognito systemami indywidualnie dopasowywanych aparatów lingwalnych są produkty amerykańskiej firmy RMO Inc. (Lingualjet).

System Forestadent

Tańszą alternatywą dla dla systemu Incognito są samoligaturujące aparaty lingwalne niemieckiej firmy Forestadent. W przeciwieństwie do nich, nie są one projektowane i wytwarzane dla konkretnego pacjenta. Takie rozwiązanie skraca czas planowania i przygotowywania leczenia oraz pozwala na założenie aparatu już podczas pierwszej wizyty u ortodonty.

Cechy aparatów lingwalnych

źródło: soldent.pl

Największą zaletą aparatów lingwalnych, zarówno indywidualnych jak i prostych, jest bez wątpienia ich niewidoczność przy możliwości leczenia nawet skomplikowanych wad zgryzu. Zredukowane w porównaniu do klasycznych aparatów gabaryty zamków, które umiejscowione są bliżej punktu oporu zęba, sprawiają, że urządzenie działa efektywnie przy mniejszej sile naprężającej. Fakt ten sprawia, że ból związany z przesuwaniem się zęba jest relatywnie mniejszy.

Istotnym elementem systemu lingwalnego jest przede wszystkim jego cena, zauważalnie wyższa niż w przypadku aparatów tradycyjnych a także przejściowe problemy z poprawną wymową, które jednak ustępują w ciągu kilku dni.

Cena aparatu lingwalnego

W Klinice Estetycznej Ortodoncji i Implantologii "Soldent" w Warszawie założenie aparatu lingwalnego kosztuje (ceny za 1 łuk zębowy):

  • 5000 zł – aparat lingwalny prosty
  • 6000 zł – aparat Incognito Lite
  • 7000 zł – aparat lingwalny WIN
  • 8000 zł – aparat Incognito

W krakowskiej klinice Veronadent za aparat lingwalny Incognito zapłacimy 8000/15000 zł (1łuk/2 łuki), zaś w Polmedico w Bielsku-Białej 10000 zł za 1 łuk.Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

maciejk32 8 lata temu

Właśnie jestem w trakcie noszenia aparatu lingwalnego. Wszystko jest bardzo fajnie, leczenie przebiega dokladnie wedlug planu. raz mi wypadl zamek z mojej winy, ale nie wplynelo to na przedłuzenie noszenia aparatu na szczescie :) Bardzo polecam !! Odpowiedz

Julia do maciejk32 3 lata temu

Cześć, waham się czy założyć ten aparat, ponieważ słyszałam, że zamki notorycznie odpadają. Czy to prawda, a przede wszystkim czy jesteś zadowolony z leczenia i gdzie je przeprowadziłeś? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Ortodoncja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…