Aparaty ortodontyczne stałe a ruchome

Leczenie ortodontyczne cieszy się coraz większa popularnością wśród pacjentów w każdym wieku. Zastosowanie w leczeniu wad zgryzu mają zarówno aparaty ortodontyczne ruchome, jak i stałe, dostępne w wielu wariantach. Czym różnią się od siebie te typy aparatów, jakie jest ich zastosowanie i zasada działania?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się między innymi leczeniem wad zgryzu, a więc zaburzeń w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej. Nieprawidłowe ustawienie zębów jest nie tylko nieestetycznym defektem, który często sprawia, że czujemy się mniej atrakcyjni, ale również jest istotnym zagrożeniem dla stanu naszych zębów. Nieleczona wada zgryzu powoduje większe ryzyko próchnicy, utrudnia utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej ze względu na stłoczenie zębów oraz zwiększa ryzyka chorób przyzębia. Nieprawidłowy zgryz może przyczyniać się do bruksizmu, czyli patologicznego ścierania się zębów oraz może powodować choroby stawów skroniowo- żuchwowych. 

Warto pamiętać, że na leczenie ortodontyczne wad zgryzu nigdy nie jest za późno, jednak wczesne wykrycie defektów znacznie skraca proces leczenia. Leczeniu ortodontycznemu może zostać poddane już dziecko, które ma wszystkie zęby mleczne. Podjęcie prawidłowych działań już u najmłodszych jest bardzo istotne, według badań epidemiologicznych, które zostały przeprowadzone u dzieci w wieku od 7 do 18 lat wykazały, że wady zgryzu dotykają aż 43-80% badanych. Na szczęście można je trwale zlikwidować dzięki aparatom ortodontycznym, wśród których wyróżnia się aparaty stałe i ruchome.

Jak działają aparaty ruchome?

Aparaty ortodontyczne ruchome stosowane są głównie do leczenia dzieci, jednak czasami mogą również służyć jako uzupełnienia leczenia wad zgryzu u osób dorosłych, które zdecydowały się na założenie aparatu stałego. Aparaty ruchome, nazywane są również aparatami wyjmowanymi, znacznie pomagają w prawidłowym rozwoju łuków zębowych i pobudzają wzrost kości szczęki w odpowiednim kierunku. Nadają się one na leczenie pacjentów z wadami zgryzu czynnościowymi oraz szkieletowymi, którzy nadal rosną. Jednak w leczenie dziecka muszą zaangażować się również rodzice - aparat powinien być na zębach znacznie częściej niż w pudełku. Aby leczenie przynosiło oczekiwane rezultaty, dziecko powinno w aparacie spać oraz nosić go przynajmniej 5 godzin w ciągu dnia.

Ceny aparatów czynnościowych są zróżnicowane w zależności od gabinetu oraz od samego modelu na jaki się zdecydujemy. Ceny zaczynają się od 400 złotych, jednak do kosztów leczenia należy dodać jeszcze ceny wizyt kontrolnych.

Czym są aparaty ortodontyczne stałe i jaka jest zasada ich działania?

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym stałym rozpoczyna się od przyklejenia do każdego zęba metalowego elementu (zamka) i połączenia ich specjalnym łukiem, co pozwala na nadanie łukom zębowym prawidłowego kształtu, a zębom prawidłowego nachylenia i ustawienia. Aparatów stałych nie możemy zdejmować i będą one obecne na naszych zębach przez cały proces leczenia.

Obecnie istnieje wiele rodzajów stałych aparatów ortodontycznych. Wyróżnia się aparaty labialne, które przyklejane są na powierzchnię wargową zęba. Wśród aparatów labialnych istnieją aparaty ligaturowe oraz bezligaturowe. Aparaty ligaturowe składają się z zamków oraz łuku przymocowanego od nich kolorowymi, ligaturami gumowymi. Aparaty te mają dużą siłę działania, jednak warto pamiętać, że ligatury gumowe muszą być raz w miesiącu wymieniane. Istnieją również aparaty lingwalne, nazywane niewidocznymi lub też aparatami incognito, które przyklejane są na powierzchnię językową zęba.

Ogólny mechanizm działania stałych aparatów zębowych polega na przymocowaniu do zębów łuku o idealnym kształcie, który poprzez swoją sprężystość oraz siłę ustawia nieprawidłowo ułożone zęby w taki sposób, aby znalazły się w odpowiednich miejscach. Leczenie tym sposobem wymaga jednak czasu i przebiega etapami, konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz cierpliwość. Jednak efekty całego procesu są tak spektakularne, że warto podjąć wysiłek.

Do noszeniu aparatu stałego nie ma przeciwwskazań, jednak przed jego założeniem wszystkie zęby muszą zostać wyleczone, należy również pamiętać o dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…