Plastyka podbródka przy pomocy implantów

Plastyka podbródka pozwala poprawić symetrię i kształt profilu twarzy oraz zapobiega powstawaniu podwójnego podbródka. Wszczepienie niewielkiego implantu w okolicy końca żuchwy uwydatnia brodę i nadaje twarzy harmonijny wygląd. Zabieg jest mało obciążający, a efekty trwałe. Poprawia nie tylko estetykę twarzy, ale również przywraca dobre samopoczucie.

Data publikacji
Czas czytania
6 min.

Każdy człowiek jest niesymetryczny. U jednych dominuje prawa, a u innych lewa strona. Jeden z profilów twarzy jest również ładniejszy. U wielu osób występują też zaburzenia harmonijnego rozwoju poszczególnych części twarzy. U jednych dominuje czoło lub nos, inni narzekają z powodu zbytniego rozwoju brody. Można się z tymi faktami pogodzić lub zdecydować na jedną z opcji oferowanych przez medycynę estetyczną.

U osób, u których broda jest zbyt mała w stosunku po pozostałych części twarzy subiektywnie zauważa się duży nos i uwydatnione czoło. Szybko też pojawia się podwójny podbródek, bo nawet niewielka ilość tkanki tłuszczowej i niewielkiego stopnia zwiotczenie skóry są od razu widoczne w postaci dodatkowego fałdu – niestety nie można tego ukryć pod zbyt małą brodą. Mały podbródek charakteryzuje się też brzydszym profilem, w którym dominuje nos, a broda wydaje się być cofnięta.

Plastykę podbródka często przeprowadza się razem z zabiegiem plastyki nosa, dlatego że połączenie obu tych zabiegów daje najbardziej korzystne efekty. Ponieważ powiększenie podbródka jest zabiegiem prostym a zarazem skutkującym radykalną poprawą wyglądu, cieszy się popularnością wśród pacjentów klinik chirurgii plastycznej. Brytyjski MailOnline podaje, że od 2010 roku nastąpił dwukrotny wzrost wykonywania zabiegu powiększenia brody. Zabiegi te cieszą się praktycznie jednakową popularnością wśród kobiet, jak i mężczyzn (60% kobiet; 40% mężczyzn). Średni wiek Brytyjek zgłaszających się na zabieg wynosi 25 lat.

Wybór implantu podbródka

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów implantów podbródka wykonanych z różnych materiałów. Rodzaj implantu dyktuje sposób przeprowadzania zabiegu, wymusza ewentualną konieczność mocowania go do kości oraz charakteryzuje się różnym zestawem zalet i wad. Wybór rodzaju implantu zależy zarówno od warunków anatomicznych i wielkości oczekiwanej korekcji, jak również od preferencji i doświadczenia chirurga plastycznego.

Implanty podbródka

Implanty silikonowe należą do najbardziej popularnych protez podbródka. Są gładkie i miękkie. Nie zrastają się z otaczającymi tkankami, więc mogą być w każdej chwili bezpiecznie usunięte. Struktura implantów silikonowych powoduje, że może dojść do przesunięcia lub zagięcia tego typu protezy. Podobnie jak przy implantach piersi istnieje i tutaj ryzyko pęknięcia torebki implantu lub obkurczenia jego łącznotkankowej kapsuły. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, a ryzyko niekorzystnych zdarzeń maleje przy dokładnym wytyczeniu kieszeni implanty. Jeszcze rzadszym powikłaniem jest resorpcja kości żuchwy w miejscu ucisku implantu na kość. Oferta implantów silikonowych jest bardzo szeroka, bo wielu producentów produkuje ogromny zakres tego rodzaju protez wszczepianych w rozmaite części ciała. Dostępność wielu rozmiarów i profili pozwala łatwo dopasować wielkość implantu do oczekiwanej korekcji. Ponadto implant jest łatwy do wszczepienia, a przez to popularny wśród chirurgów plastycznych.

Implanty polietylenowe są porowate i mało elastyczne. W ofercie amerykańskiej firmy Stryker dostępna jest pełna linia implantów korygujących wygląd twarzy składająca się z 44 różnych produktów dostępnych w 180 kształtach i rozmiarach. Implanty podbródka są dwuczęściowe, co ułatwia ich implantację. Po wszczepieniu implanty polietylenowe niejako wrastają w tkanki. Dzięki temu idealnie imitują naturalną kość, ale też trudniej je wszczepić, a potem usunąć, dlatego chirurdzy wszczepiając je częściej wybierają nacięcie na szyi. Implanty polietylenowe również trwalsze od silikonowych.

Spośród pozostałych materiałów niekiedy wybiera się implanty politetrafluoroetylene wykonane z materiału powszechnie znanego pod marką Gore-Tex, protezy teflonowe lub siatki poliamidowe. Niektóre z tych protez wymagają mocowania do żuchwy za pomocą śrub tytanowych.

Zabieg powiększenia podbródka

Operacja powiększania podbródka określana jest terminem genioplastyka. Kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana jest przez chirurga plastycznego. W ocenie bierze się pod uwagę warunki anatomiczne oraz stan zdrowia pacjenta. Wiek również ma znaczenie. Uznaje się, że zabieg ten może być wykonany po ukończeniu 15 roku życia ze względu na trwający do tego czasu wzrost dolnej części twarzy i rozwój zębów. U starszych pacjentów konieczna jest ocena stanu kości i ryzyko komplikacji związanych z osteoporozą. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ortodontyczna, gdyż zmiany w obrębie kości żuchwy mogą wiązać się ze zmianą relacji ułożenia zębów i pogłębieniem wad zgryzu. Na decyzję o zabiegu może też wpływać wcześniejsze leczenie ortodontyczne.

Podczas zabiegu powiększania podbródka najczęściej wykorzystuje się implanty, choć do niedawna powiększano go również przy pomocy przeszczepów kostnych pobranych z żebra. Oferowane obecnie implanty są biokompatybilne i bardzo dobrze tolerowane przez organizm ludzki, a ich użycie ogranicza rozległość zabiegu, bo nie potrzeba dodatkowo pobierać tkanki kostnej do przeszczepu autologicznego. Okazało się też, że implanty są bezpieczniejsze i charakteryzują się niższym ryzykiem powikłań pozabiegowych.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym – znaczniej rzadziej miejscowym; trwa od jednej do dwóch godzin. Preferowanym sposobem wszczepienia implantu jest umieszczenie go z dostępu wewnątrz ust - nacięcie wykonuje się na linii dziąseł. Rzadziej przeprowadza się zabieg od zewnątrz i wtedy cięcie wytycza się w fałdzie skórnym pod brodą. Czasem niektórzy chirurdzy preferują ten drugi rodzaj dostępu, gdyż zapewnia on lepszą ocenę warunków anatomicznych. Następnie chirurg wytycza miejsce dla implantu. W przypadku implantów silikonowych kieszeń implantu musi zostać zrobiona bardzo dokładnie, ponieważ silikon nie przywiera do otaczających tkanek i może dojść do jego przesunięcia.

Po umieszczeniu implantu we właściwej pozycji tkanki zszywa się – wewnątrz szwami rozpuszczalnymi, a na zewnątrz standardowymi niewchłanialnymi. Szwy ściąga się po upływie tygodnia lub dwóch w zależności od miejscowego stanu skóry.

Rekonwalescencja po zabiegu powiększania podbródka

Zabieg nie jest obciążający, więc pacjent po kilkugodzinnej obserwacji w klinice powraca do domu. Powiększenie podbródka implantem jest stosunkowo prostym zabiegiem i dlatego pacjenci szybko wracają do pełnego zdrowia. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić ból, siniaki, zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz osłabienie dolnej powieki i utrudnienia w przeżuwaniu. Niektórzy skarżą się na uczucie rozciągania skóry na brodzie i szyi. Objawy te ustępują samoistnie w ciągu kolejnych dni po operacji. W tym okresie, szczególnie u pacjentów operowanych z dostępu wewnątrz jamy ustnej, poleca się spożywanie posiłków miękkich, bardziej rozdrobnionych, o umiarkowanej temperaturze.

Poleca się też zastąpić mycie zębów szczoteczką płukaniem jamy ustnej specjalnymi płynami. W niektórych przypadkach pacjent będzie musiał nosić opatrunek uciskowy przez około 7 dni. Ponadto pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, gorących kąpieli i ekspozycji na silne słońce. Należy też chronić brodę przed urazem przez co najmniej kilka tygodni.
U pacjentów operowanych przez usta zabieg nie pozostawia trwałych śladów, natomiast cięcie w fałdzie pod brodą może pozostawić cienką linijną bliznę. Nie jest ona widoczna, ponieważ z jednej strony zasłania ją broda, a z drugiej znajduje się w zagłębieniu fałdu skórnego.

Gdzie na zabieg?

Efektem zabiegu powiększania brody jest trwała poprawa proporcji twarzy i jej profilu oraz likwidacja podwójnego podbródka. Popularność tej procedury sprawia, że znajduje się ona w ofercie większości klinik chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Klinika w Poznaniu zabiegi wszczepienia implantów silikonowych bródki wykonuje w znieczuleniu miejscowym. Koszt takiego zabiegu wynosi 4,5 tysiąca złotych. W Klinice Chirurgii Plastycznej w Warszawie powiększenie brody implantem silikonowym kosztuje 7,5 tysiąca złotych, cena zabiegu obejmuje znieczulenie ogólne. Za granicą zabiegi te są znacznie droższe. W Wielkiej Brytanii średnia cena zabiegu waha się w granicach 4,5 tysiąca funtów.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Anka 3 lata temu

Zgadzam się z artykułem. Trafiłam na konsultacje w sprawie korekty nosa, a lekarz uświadomił mnie, że z moim nosem jest wszystko w porządku a to broda jest problemem. Zdecydowałam się na zabieg i teraz rzeczywiście moja twarz wygląda super, a nos pasuje do reszty twarzy :) Odpowiedz

Kamilla36 5 lata temu

Po podniesieniu pośladków przez doktora Pabiańczyka, na pewno nie bałabym się kolejnej operacji, jaką miałaby być korekcja podbródka. Pan Pabiańczyk nie dość, że świetnie wykonał swoją robotę to jeszcze zrobił to niemal bezboleśnie. (A przynajmniej spodziewałam się większego bólu) Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Modelowanie podbródka implantami

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…