Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Łysienie jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przeszczep włosów FUT jest odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą zagęścić fryzurę. Włosy przeszczepione tą metodą wyglądają naturalnie, a niewielkie ryzyko związane z zabiegiem sprawia, że mimo upływu lat, tradycyjna metoda FUT wciąż jest preferowana przez wielu specjalistów.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przeszczep włosów - metody

Historia przeszczepiania włosów liczy sobie już blisko 200 lat. W tym czasie doszło do wykształcenia dwóch głównych sposobów transplantacji włosów, stosowanych do dziś – metody FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation), używającej przeszczepu w postaci paska, oraz FUE (z ang. Follicular Unit Extraction), polegającej na użyciu wielu pojedynczych mikrograftów. Oprócz powyższych technik, lekarze są w stanie zaproponować pacjentom również przeszczep sposobem BHT (z ang. Body Hair Transplant), gdzie włosy pobiera się nie ze skóry głowy, a innych owłosionych części ciała. Należy wspomnieć, że bez względu na zastosowaną technikę, poziom zadowolenia pacjentów po przeszczepie jest wysoki i sięga nawet 98%.

Na czym polega przeszczep włosów FUT?

W transplantacji włosów FUT konieczne jest pobranie całego paska włosów. Dzięki temu mieszki włosowe pozyskiwane z okolicy dawczej są nienaruszone, a to sprawia, że szanse na przyjęcie się przeszczepu są bardzo wysokie. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie - zaliczamy do nich m.in. tył głowy. To sprawia, że przeszczepione włosy nie są podatne na działanie dihydrotestosteronu (DHT), który jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Co więcej, pobranie paska włosów pozwala chirurgowi łatwiej zaplanować zabieg, ponieważ od razu wie on, jaką ilością materiału dysponuje.

Metoda FUT krok po kroku

Następnie poszczególne jednostki włosów (z ang. hair unit) są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach -cienkich niczym igła. Chociaż metoda FUT pozostawia cienką, linijną bliznę w miejscu pobrania, to najlepszy sposób na pozyskanie w krótkim czasie dużej ilości materiału, który szybko może zostać wykorzystany. Dzięki temu włosy nie obumierają, przebywając poza ciałem. Przeszczep włosów FUT gwarantuje też, że nie pojawią się problemy z nadmierną pigmentacją skóry, uniesieniem lub odpadnięciem włosów, co często zdarzało się przy dawnych metodach.

Czym metoda FUT różni się od FUE?

W przypadku przeszczepu włosów FUT najpierw z tylnej okolicy głowy pobierany jest płat skórny, z którego to później – przy użyciu mikroskopu – lekarz uzyskuje pojedyncze jednostki włosowe, służące do uzupełnienia braków owłosienia. Odmienny jest przebieg przeszczepu włosów FUE, podczas którego pojedyncze jednostki włosowe uzyskiwane są bezpośrednio z rejonów dawczych – nie istnieje konieczność wcześniejszego pobierania od pacjenta płata skórnego.

Dla kogo przeszczep włosów FUT?

Najlepszymi kandydatami do zabiegu przeszczepu włosów FUT są pacjenci, u których łysienia nie da się już ukryć poprzez odpowiednią stylizację fryzury, a leczenie nie daje pożądanych rezultatów. Im większy ubytek włosów, tym większe są potencjalne korzyści. Przeszczep włosów FUT jest szczególnie skuteczny w przebiegu łysienia androgenowego, czyli w tak zwanym męskim typie łysienia. Zdaniem specjalistów, wskazaniem do przeszczepu włosów tą techniką jest ich utrata wskutek urazu, napromieniania czy oparzeń - zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Zabiegu nie wykonuje się jedynie u osób, które całkowicie utraciły włosy, jak również pacjentów przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów FUT u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 43

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…