Przyczyny wypadania włosów

Nadmiernie wypadające włosy to problem, który dotyka wielu kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo, a dotarcie do genezy problemu bywa długie i żmudne. Nie warto się jednak zniechęcać - odkrycie przyczyny przerzedzania się fryzury jest kluczowe dla rozpoczęcia odpowiedniej, skutecznej terapii. Jakie są zatem najczęstsze powody wypadania włosów?

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Wypadanie włosów - kiedy zacząć się martwić?

Dorosła osoba dziennie traci około 100 włosów, choć liczba ta jest indywidualna i może wynosić także 50 czy 150. W normalnych warunkach nie zwracamy uwagi na wypadające włosy i nie rzucają się nam one w oczy. Gdy jednak znajdujemy coraz więcej pojedynczych kosmyków na szczotce, podłodze czy ubraniach, staje się to powodem stresu i zmartwień. Nic dziwnego - nadmierne wypadanie włosów prawie zawsze oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, a jego równowaga została zaburzona. Jeśli więc problem nie znika, lecz - wręcz przeciwnie - ulega nasileniu, należy zacząć działać. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań krwi to pierwszy krok w kierunku odkrycia powodów wypadania włosów.

Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów może być związane ze złą dietą, zaburzeniami hormonalnymi czy stresem. Powodów wypadania włosów jest jednak znacznie więcej. Poniżej opisujemy te, diagnozowane najczęściej.

Choroby ogólnoustrojowe

Do nadmiernego wypadania włosów może doprowadzić szereg chorób ogólnoustrojowych. Zaliczamy do nich m.in.:

  • schorzenia autoimmunologiczne
  • ostre choroby zakaźne
  • cukrzycę

Nie bez znaczenia dla stanu włosów są również choroby dermatologiczne, dotyczące owłosionej skóry głowy. Zaliczamy do nich m.in. łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczycę oraz grzybicę.

Hormony a wypadanie włosów

Szczególną grupę schorzeń, które mają wpływ na kondycję włosów, stanowią zaburzenia hormonalne. Łysienie często idzie w parze z nieprawidłową pracą tarczycy - zarówno niedoczynnością, jak i nadczynnością tego narządu. Włosy mogą wypadać nadmiernie także w przebiegu hiperprolaktynemii. U kobiet, które cierpią z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS) może pojawić się łysienie androgenowe, czyli tzw. łysienie typu męskiego. Jest ono związane ze zbyt dużą ilością męskich hormonów w organizmie. Panie są narażone na nadmierne wypadanie włosów również po porodzie, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy.

Zła dieta

Pierwiastki we włosach są aż 50 razy bardziej stężone niż w surowicy krwi. Nic więc dziwnego, że niedobory żywieniowe tak bardzo odbijają się na kondycji włosów. Dieta uboga w żelazo, witaminy z grupy B czy cynk, może poskutkować nie tylko wypadającymi włosami, ale również pogorszeniem stanu cery czy paznokci. Należy pamiętać, że codzienny jadłospis powinien być zróżnicowany i bogaty w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, pestki oraz nasiona. Tylko zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, zapewni niezbędną organizmowi ilość witamin i składników mineralnych.

Niektóre leki

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • środki przeciwzakrzepowe
  • cytostatyki
  • retinoidy
  • beta-blokery
  • leki o działaniu immunosupresyjnym

Co ciekawe, udowodniono, że także przedawkowanie witaminy A może być przyczyną łysienia.

Czynniki zewnętrzne

Wypadające włosy mogą być również odpowiedzią na działanie szkodliwych czynników fizycznych i chemicznych. Zbyt częste używanie prostownicy czy lokówki, promieniowanie UV, farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie), nieprawidłowe korzystanie z kosmetyków do stylizacji czy chlorowana (lub słona) woda zdecydowanie nie sprzyjają zachowaniu włosów w dobrej kondycji. Również uszkodzenia mechaniczne, związane ze zbyt częstym spinaniem czy tapirowaniem włosów sprawiają, że stają się one matowe, łamliwe i bardziej podatne na wypadanie.

Uwarunkowania genetyczne

Tak jak wiele różnego rodzaju chorób, tak również łysienie może mieć podłoże genetyczne - dotyczy to przede wszystkim łysienia plackowatego. Prawdopodobieństwo, że u dzieci, których przynajmniej jeden rodzic borykał się z łysieniem, również wystąpi ten problem, jest niestety wysokie.

Silny stres

Na kondycję włosów wpływ mają także nagłe, silne przeżycia psychiczne, jak również przewlekły stres. Warto wiedzieć, że problem z wypadaniem włosów rzadko kiedy pojawia się bezpośrednio po przykrym wydarzeniu. Łysienie zaczyna doskwierać zwykle po upływie 3 miesięcy od wywołującego je bodźca.

Wypadanie włosów po operacji ginekologicznej

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być także przebycie operacji, np. ginekologicznej. Utrata owłosienia nie powinna być jednak spowodowana charakterem samego zabiegu - zwykle jest to skutek podania narkozy i związanego z tym silnego stresu oraz zaburzonej równowagi organizmu.

Co na wypadające włosy?

Osoby zmagające się z łysieniem, nieustannie szukają skutecznych sposobów walki z tym problemem. A zatem co na wypadanie włosów będzie najlepsze? Przede wszystkim znalezienie przyczyny, dla której włosy wypadają ponad miarę. Stosowanie szamponów czy suplementów diety bez rozpoznania genezy problemu, nie przyniesie zadowalających efektów. U pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi konieczne będzie rozpoczęcie terapii zleconej przez endokrynologa. Osoby z niedoborami żywieniowymi będą musiały zmienić dietę, a tym, którzy mają problemy natury emocjonalnej, z pewnością przyda się psychoterapia. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach łysienia włosy odrastają - dotyczy to m.in. łysienia telogenowego. Pacjenci, u których mieszki włosowe zostały zniszczone, mogą natomiast skorzystać z przeszczepu włosów. Bywa, że jest to jedyny skuteczny sposób na odzyskanie gęstej fryzury.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie łysienia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…