Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, a zazwyczaj przeprowadza się ją w momencie, gdy choroba jest jeszcze mało zaawansowana lub istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.
Istotą skleroterapii jest podawanie do zmienionej chorobowo żyły środka farmakologicznego w postaci płynu lub piany po to, aby doprowadzić do zwłóknienia, zamknięcia uszkodzonego naczynia oraz wchłonięcia go, a następnie wyłączenia z układu żylnego (obliteracja). Jeśli stosuje się skleroterapię w leczeniu niewydolności dużych pni naczyniowych, wówczas zabieg wykonywany jest pod kontrolą ultrasonograficzną. 

Zabieg skleroterapii pod kontrolą USG

Oprócz tradycyjnej skleroterapii (tj. pod kontrolą wzroku) wyróżnia się skleroterapię pod kontrolą USG (echoskleroterapia). To metoda pozwalająca na bezpieczne nakłucie naczyń głębiej położonych, niewidocznych gołym okiem. W trakcie zabiegu wykonywanego w warunkach ambulatoryjnych pacjent leży na stole zabiegowym z nogami lekko uniesionymi do góry. Lekarz na zdezynfekowanej skórze nóg wykonuje liczne nakłucia żylaków z zastosowaniem obrazowania ultrasonograficznego metodą Dopplera. Dzięki temu widzi przepływ krwi, a tym samym jest w stanie określić dokładną lokalizację żylaka. USG z Dopplerem umożliwia dokładną diagnostykę wraz z nieinwazyjną wizualizacją naczyń krwionośnych.

Sam zabieg skleroterapii (także tradycyjnej, bez kontroli USG) jest poprzedzony dopplerowskim badaniem USG, oceniającym wydolność zastawek w ujściach żył odpiszczelowych.

Kiedy stosuje się skleroterapię pod kontrolą USG?      

Ten rodzaj skleroterapii stosowany jest przede wszystkim w przypadku:
  • dużych zmian chorobowych żył, 
  • leczenia żylaków, powstających z żyły odpiszczelowej wielkiej, 
  • leczenia żylaków powstających w dużych dopływach żyły odpiszczelowej wielkiej,
  • obliteracji naczyń, które łączą żylny układ głęboki oraz powierzchowny kończyny dolnej,
  • malformacji naczyniowych, czyli występowania krętych naczyń o skomplikowanej strukturze, które bez zastosowania USG są trudne lub niemożliwe do zlokalizowania,
  • pajączków żylnych skóry,
  • rozszerzonych naczynek śródskórnych,
  • małych żylaków,
  • żylaków pozostałych i nawracających po leczeniu operacyjnym.

Główną zaletą skleroterapii pod kontrolą USG jest precyzja zabiegu. W jego trakcie lekarz jest w stanie dokładnie zlokalizować każdą zmianę, nawet ukrytą głębiej pod skórą i podać farmaceutyk z dużą dokładnością i starannością. Ważnym czynnikiem jest także doświadczenie operatora (chirurga ogólnego lub naczyniowego), który przeprowadza tego typu zabiegi.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Skleroterapia pod kontrolą USG

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 39

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…