Zabiegi liposukcji, czyli odsysania tłuszczu, są najpopularniejszą metodą pozbycia się niechcianych depozytów tłuszczowych - lokalnie nagromadzonych "fałdek", niepoddających się działaniu diety ani ćwiczeń fizycznych.
Nowoczesne metody liposukcji
Rozwój nowych technik modelowania sylwetki za pomocą zabiegów medycyny estetycznej jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na te procedury. Różnym zabiegom odsysania tłuszczu poddaje się rocznie, wedle statystyk International Society of Aesthetic & Plastic Surgery, ponad 1 370 000 osób.
Liposukcja wodna (z ang. WAL - Water Assisted Liposuction), nazywana również Body Jet, zadebiutowała na rynku w USA w 2008 r. W porównaniu z innymi metodami jej użycie powoduje znacznie mniejsze ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. Poleca się ją szczególnie osobom, których niechęć do przeżywania bólu sprawia, że odwlekają decyzję o poddaniu się zabiegowi.
Liposukcja aparatem Body-Jet – zasada działania i korzyści

Urządzenie Body-Jet w trakcie zabiegu odsysania tłuszczu wykorzystuje dwukanałową kaniulę (rodzaj cienkiej i elastycznej rurki), przez którą roztwór wodny aplikowany jest w miejsce zabiegu. Wydostający się z dyszy płyn "uderza" w komórki tkanki tłuszczowej, powodując rozluźnienie i rozbicie jej struktury. Upłynniony tłuszcz jest następnie odprowadzany przez drugi kanał kaniuli, połączonej rurką z urządzeniem ssącym.
W zależności od potrzeby, kaniule mogą mieć różną długość, średnicę, konstrukcję oraz ostrość otworów. Podczas zabiegu, poprzez niewielkie nacięcie w skórze, lekarz wprowadza w tkankę tłuszczową kaniulę z cienkim, ukierunkowanym, pulsującym strumieniem roztworu w kształcie wachlarza.
Strumień ten wnika w przestrzeń międzykomórkową, rozluźnia jej strukturę, nie niszcząc przy tym bardziej włóknistych struktur, takich jak tkanka łączna, nerwy czy naczynia krwionośne. Ma moc podobną do silnego strumienia prysznicowego, w związku z czym nie wywołuje efektu "rozrywania" tkanki.
Podczas infiltracji lekarz wykonuje kaniulą łagodne ruchy, podobne do ruchu smyczka, a kaniula z łatwością prześlizguje się przez tkankę uwalniając adipocyty, czyli niepożądane komórki tłuszczowe przeznaczone do usunięcia – wyjaśnia dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii plastycznej z Bydgoszczy.
Zastosowanie i efektywność liposukcji wodnej Body-Jet
Zabiegi liposukcji wodnej urządzeniem Body-Jet wykonywane są najczęściej w celu likwidacji nagromadzonej lokalnie tkanki tłuszczowej w okolicach talii, brzucha, boczków, wewnętrznej i zewnętrznej strony ud oraz ramion. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania pozyskanego tłuszczu do przeszczepu w inne partie ciała, np. do zabiegu powiększania biustu.

W ostatnich latach technika ta zyskała na popularności dzięki swojej zdolności do minimalizowania urazów tkanek i szybkiego procesu gojenia. Badania nad skutecznością liposukcji wodnej wskazują na dużą satysfakcję pacjentów i niską liczbę powikłań. Długoterminowe efekty zabiegu są również bardziej przewidywalne w porównaniu z tradycyjnymi metodami liposukcji.
Do tej pory dokonywano przeszczepów w sposób bardziej inwazyjny! Tłuszcz mający służyć do przeszczepu odsysano wpierw mechanicznie. Jednak wtedy komórki te były w dużym stopniu zniszczone i wymagały dodatkowego opracowania.
W związku z tym efekty były gorsze, a powikłania występowały częściej. W wypadku BODY JET tkankę tłuszczową można od razu, bezpośrednio specjalną kaniulą podać do piersi czy pośladków - mówi dr Jakub Brągoszewski z warszawskiej SkinClinic.
Leczenie lipomastii u mężczyzn
Odsysanie tłuszczu to zabieg przeznaczony nie tylko dla kobiet - z metody tej mogą skorzystać także mężczyźni zmagający się z lipomastią. Przypadłość ta polega na rozroście tkanki tłuszczowej w rejonie klatki piersiowej, co w efekcie przypomina damski biust. Ginekomastia tłuszczowa dotyka wielu mężczyzn w różnym wieku, a małoinwazyjna liposukcja Body Jet może się stać nową wiodącą metodą leczenia tego problemu.
Zalety i rekonwalescencja po zabiegu Body Jet
Zastosowanie wodnej liposukcji Body Jet powoduje mniejsze uszkodzenie tkanek oraz okolicznych nerwów. Jak wykazuje publikacja z Aesthetic Plastic Surgery, aż 87% pacjentów nie odczuwało żadnego bólu przy użyciu metody Body Jet, w porównaniu z zaledwie 3,6% poddawanych tradycyjnemu odsysaniu tłuszczu.
Główne zalety zabiegu Body Jet:
- mniejsze uszkodzenie tkanek,
- mniejsze uszkodzenie okolicznych nerwów,
- minimalizowanie urazów tkanek,
- szybszy proces gojenia,
- duża satysfakcja pacjentów,
- niska liczba powikłań.

Mimo to, po zabiegu odczuwana jest pewna bolesność, lecz utrzymuje się ona krócej niż w przypadku klasycznej liposukcji. Dzięki temu możliwa jest znacznie szybsza rekonwalescencja i powrót do normalnej aktywności.
Jak podaje dr Jeffrey Ditesheim, specjalista chirurgii plastycznej z Karoliny Północnej (USA), już po 2 tygodniach można powrócić do ćwiczeń, a opuchlizna utrzymuje się 1-3 miesiące.
Warto dodać, że najlepszymi kandydatami do liposukcji wodnej są osoby bez nadwagi, które nie mogą się pozbyć niechcianej tkanki tłuszczowej mimo stosowania diety i ćwiczeń. Ponadto, dzięki precyzyjnej technologii, liposukcja Body Jet pozwala na bardziej równomierne usunięcie tłuszczu, co przekłada się na estetyczne i naturalne efekty końcowe.
Przeciwwskazania i środki ostrożności przed zabiegiem
Procedura zalecana jest przede wszystkim pacjentom o niewielkiej do umiarkowanej nadwadze, niewielkim do umiarkowanego stopniu zwiotczenia skóry, a także w przypadkach przeszczepu własnego tłuszczu.
Przeciwwskazania do zabiegu Body Jet:
- ciąża,
- niewyrównana cukrzyca,
- zaburzenia związane z kolagenem,
- choroby układu krążenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Źródła:
- Johnson Ruth E., M. Hassan Murad., "Gynecomastia: pathophysiology, evaluation, and management", Elsevier, 84(11), 2009
- Araco Antonino, et al., "Comparison of power water–assisted and traditional liposuction: A prospective randomized trial of postoperative pain", Aesthetic plastic surgery, 31(3), 259-265, 2007
- Thomas Witte, Mehran Dadras, Falk-Christian Heck i inni, "Water-jet-assisted liposuction for the treatment of lipedema", Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery, 73(9,), 1637-1644, 2020