Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji klasycznej

Po zabiegu liposukcji nie od razu widoczne są jej ostateczne efekty. Jednak z czasem skóra odzyskuje swoje napięcie, a opuchlizna i dyskomfort odchodzą w niepamięć. Należy jednak pamiętać, że ten zabieg należy do poważnych ingerencji chirurgicznych, dlatego do dawnej formy powraca się nawet kilka miesięcy. Jak należy dbać o siebie i czego oczekiwać w okresie rekonwalescencji po liposukcji metodą klasyczną?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Liposukcja metodą klasyczną w rękach wprawnego chirurga pozwala na nadanie ciału wymarzonego kształtu. Ta metoda modelowania ciała jest trzecią pod względem popularności procedurą kosmetyczną w USA, gdzie wykonuje się ponad 200 000 zabiegów rocznie. 

Zastosowania liposukcji nie ograniczają się do redukcji opornej na dietę i ćwiczenia tkanki tłuszczowej na brzuchu. Obecnie sięgają po nią pacjenci, pragnący wymodelować pośladki i uda, czy mężczyźni cierpiący z powodu ginekomastii. W trakcie rekonwalescencji po zabiegu liposukcji stopniowo zmniejsza się obrzęk, bledną niewielkie blizny, a ciało odzyskuje dawną formę. Gojenie to naturalny proces, który u każdego przebiega indywidualnie, jednak pewne zabiegi mogą go znacznie przyspieszyć.

Jak długo trwa rekonwalescencja po liposukcji?

W większości przypadków po upływie 3 miesięcy od liposukcji opuchlizna zanika całkowicie, a po 6 miesiącach skóra odzyskuje odpowiednie napięcie. Jednak wiele zależy od wielkości obszaru, poddanego zabiegowi. Im jest on większy, tym dłużej to trwa. Ponadto pewną rolę odgrywa również nasz wiek (im wyższy - tym dłużej trwa powrót do zdrowia), czynniki genetyczne mające wpływ na syntezę włókien kolagenowych skóry i towarzyszące choroby.

W pierwszych dniach okresu rekonwalescencji po zabiegu liposukcji odczuwanie bólu jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Leki przeciwbólowe bez recepty zwykle całkowicie go niwelują. W tym okresie obrzęk jest wyraźny, dlatego specjaliści zalecają noszenie specjalnej bielizny uciskowej co najmniej przez 3 miesiące, ponieważ wywoływany przez nią ucisk przyspiesza zanik opuchlizny. Pierwsze dni powinno się przede wszystkim przeznaczyć na odpoczynek i sen, ponieważ gojenie przebiega wtedy sprawniej i bez powikłań. Zwykle po około tygodniu czasu dyskomfort związany z przebytą liposukcją jest na tyle niewielki, że większość pacjentów może powrócić do pracy i normalnej aktywności. 

Chociaż w ostatnich dekadach ilość nacięć, wykonywanych na skórze w trakcie klasycznej liposukcji się zmniejszyła, to wciąż są one niezbędne aby wprowadzić narzędzia odsysające tłuszcz. Szwy po liposukcji można usunąć po 1-2 tygodniach, w zależności od umiejscowienia cięć. Pacjent powinien obserwować rany pooperacyjne pod kątem oznak zakażenia, i zmieniać opatrunki zgodnie z zaleceniami lekarza. Infekcja bakteryjna nie tylko spowalnia gojenie, ale również może pogorszyć efekt kosmetyczny. Po zabiegu nie ma jednak konieczności rutynowego przyjmowania antybiotyków - wedle publikacji w Dermatologic surgery, jedynie u osób zakażonych wirusami Herpes można stosować profilaktykę przeciwwirusową.

Wkrótce po zabiegu forsowny wysiłek fizyczny nie jest wskazany, jednak już po kilku dniach pacjenci są zachęcani do krótkich spacerów. Po miesiącu można powrócić do ćwiczeń, ale powinno się ten fakt skonsultować z chirurgiem plastycznym wykonującym operację.

Kontrolne wizyty po zabiegu liposukcji należy wykonać przy zdjęciu szwów, a także przed powrotem do normalnej aktywności oraz ćwiczeń. W kwestii częstotliwości tych wizyt należy porozumieć się z lekarzem. W razie wystąpienia niepokojących objawów (nadmierny obrzęk, wyciek ropy z rany i inne objawy infekcji) nie należy zwlekać z konsultacją ze specjalistą chirurgii plastycznej, który wykonał zabieg. Zwykle koszt wizyt kontrolnych jest wliczony w cenę liposukcji

Źródła: Messingham, Michael J., and Christopher J. Arpey. "Update on the use of antibiotics in cutaneous surgery." Dermatologic surgery 31.s2 (2005): 1068-1078; www.liposuction.com; www.docshop.com

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja klasyczna SAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 68

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…