Usuwanie zmarszczek Botoxem, Azzalure lub Bocouture

Mówiąc o zabiegu polegającym na serii zastrzyków toksyny botulinowej, potocznie określa się go "Botoxem". Tymczasem ów Botox to tylko jeden z kilku preparatów na bazie botuliny typu A, stosowany na równi z innymi, przykładowo z Azzalure, Bocouture czy Dysportem. Zabiegi odmładzające z użyciem tych produktów cieszą się stale rosnącą popularnością i wciąż przybywa pacjentów, którzy decydują się na nie zamiast skorzystać z klasycznego liftingu. Współcześnie coraz więcej osób nie chce długo czekać na efekty procedury, nie chce również przechodzić długiej rekonwalescencji. Dla nich zabiegi usuwania zmarszczek toksyną botulinową mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Czas czytania
11 min.

Jak podaje The American Society of Plastic Surgeons (ASPS), w 2012 roku zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A zajmowały pierwsze miejsce w rankingu najchętniej wybieranych procedur odmładzających. W USA wykonano 6,1 mln tego typu usług – więcej o 8% w porównaniu do ubiegłego roku. To dobitne potwierdzenie rosnącego zainteresowania społeczeństwa małoinwazyjnymi zabiegami poprawiającymi wygląd skóry. Sama toksyna botulinowa (BTX-A) to oczyszczone białko wytwarzane w warunkach beztlenowych przez bakterie Clostridium Botulinum. To jedna z najsilniej działających toksyn biologicznych – już w XVIII wieku opisywano symptomy botulinizmu, czyli zatrucia żywnością zawierającą tę neurotoksynę. Zatrucie objawia się w postaci częściowego lub uogólnionego porażenia mięśni.

Współcześnie wyróżnia się 7 serotypów botuliny, oznaczonych od A do G. Są odmienne antygenowo, a botulizm wywołują jedynie typy A, B i E. W medycynie toksynę botulinową stosuje się od ponad 25 lat – początkowo święciła tryumfy w neurologii (w terapii tików nerwowych i kręczu karku) oraz w okulistyce (w leczeniu zeza). W 1989 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto ją wykorzystywać również w medycynie estetycznej. W 2002 roku Botox, preparat na bazie botuliny, uzyskał akceptację Agencji ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) do zabiegów korygujących zmarszczki mimiczne, a 2 lata później – do leczenia nadmiernej potliwości.

Działanie toksyny botulinowej polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięśnie ulegają paraliżowi, zmarszczki wygładzają się, a rysy twarzy osoby poddanej zabiegowi ulegają złagodzeniu. Toksyną botulinową koryguje się zmarszczki dynamiczne – najczęściej są to zmarszczki wokół oczu (kurze łapki), na czole oraz u nasady nosa. Stosuje się ją u osób, które nie ukończyły 65 lat. U starszych pacjentów zazwyczaj występują zmarszczki statyczne, więc poddaje się ich zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Preparaty na bazie toksyny wykorzystuje się także do podnoszenia kącików ust, usuwania zmarszczek szyi i zmarszczek nad górną wargą. Obecnie toksynę botulinową stosuje się w leczeniu schorzeń układu ocznego, jest również wykorzystywana w terapii zaburzeń połykania, hiperhydrozy, a także  w leczeniu nieprawidłowych ruchów typu drżenie głowy i szyi, tiki nerwowe czy kręcz karku. Przy pomocy neurotoksyny leczy się też migreny, dystonie oraz porażenia i niedowłady (w tym porażenie mózgowe).

Preparaty na bazie toksyny botulinowej

Zabieg z zastosowaniem Botoxu, najpopularniejszej na rynku toksyny botulinowej

Pierwszym środkiem na bazie toksyny botulinowej, jaki wszedł do obrotu, był Botox amerykańskiej firmy Allergan. Cechuje się szerokim zastosowaniem, począwszy od leczenia dystonii szyjnej, a skończywszy na usuwaniu zmarszczek mimicznych. Od 2002 roku jest oficjalnie wykorzystywany jako środek do usuwania zmarszczek na twarzy. Firma Allergan produkuje także preparat Vistabel – jego receptura nie różni się niczym od składu Botoxu. Drugi najbardziej znany środek na bazie botuliny to Azzalure firmy Qmed Galderma. Prócz usuwania umiarkowanych i głębokich zmarszczek poziomych czoła, kurzych łapek i linii między brwiami stosuje się go również przy usuwaniu zmarszczek szyi i zmarszczek marionetki.

Ich konkurentem jest m.in. Dysport firmy Medicis Corporation, preparat posiadający mniejsze cząsteczki niż Botox, co oznacza, że stosuje się go w większych ilościach (50 jednostek preparatu odpowiada 20 jednostkom Botoxu). Znaczącą różnicą między produktami jest szybkość ich działania – według dr Daniela Radina z Radin Skin Centre w Ontario Dysport jest idealny dla osób pragnących szybko odświeżyć wygląd np. z okazji ślubu. Rezultaty zabiegu można zauważyć już po 3 dniach, podczas gdy terapia Botoxem daje rezultaty po ok. tygodniu.

Kolejny product, Xeomin firmy Merz Pharmaceuticals, jest pierwszym preparatem na bazie toksyny botulinowej, którego nie musi się przechowywać w lodówce. Jak można znaleźć na stronie europa.eu, Xeomin jest wysoce oczyszczony. Od środków Botox i Dysport odróżnia go brak białek kompleksujących (hemaglutynin) w składzie. Efekty działania i okres ich utrzymywania są podobne do rezultatów iniekcji Botoxu. Xeomin wszedł do obrotu na rynku Wielkiej Brytanii w 2008 roku jako licencjonowany lek na dystonię szyjną i kurcz powiek. Dwa lata później został oficjalnie zaakceptowany jako środek stosowany w celach usuwania zmarszczek mimicznych. Wtedy wszedł na rynek pod nazwą Bocouture.

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową - efekty przed i po zabiegu

Zabiegi z użyciem botuliny poleca się pacjentom ze zmarszczkami mimicznymi, szczególnie tymi w górnej części twarzy. Ostrzykiwanie toksyną spłyca lwią zmarszczkę, kurze łapki, wygładza czoło i zmarszczki na szyi. Efekt terapii utrzymuje się od 3 miesięcy do pół roku, w zależności od użytego preparatu, obszaru zabiegu i indywidualnych cech pacjenta. Procedury z zastosowaniem toksyny botulinowej nie wymagają znieczulenia. Pacjenci szczególnie czuli na ból przed rozpoczęciem iniekcji otrzymują znieczulenie w postaci kremu Emla, zaś zabieg na górnej wardze jest poprzedzony znieczuleniem stomatologicznym z racji na zwiększoną wrażliwość tego obszaru. Preparat wstrzykuje się bardzo cienką igłą śródskórnie lub pod skórę. Rezultaty są widoczne po paru dniach, natomiast po samym zabiegu przez ok. 4 godziny nie należy pochylać głowy ani kłaść się. Przez kilka godzin nie powinno się korzystać z basenu czy siłowni, a przez tydzień należy unikać sauny i intensywnych wysiłków fizycznych. Przez ten okres nie powinno się również opalać ani wykonywać zabiegów kosmetycznych na twarzy. Przez 2 miesiące nie należy poddawać masażom rejonów, w których wstrzyknięto toksynę, oraz nie powinno się stosować na nich preparatów z retinolem.

Czym różnią się preparaty Botox, Azzalure lub Bocouture?

Podczas zorganizowanego w 2011 roku w Warszawie XI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przedstawiono badania, z których wynika, iż nie ma znaczących różnic pomiędzy poszczególnymi preparatami na bazie toksyny botulinowej. Istniejące na rynku środki są wytwarzane przez różnych producentów i odróżnia je wielkość cząsteczek – oznacza to, że przy zabiegach z ich wykorzystaniem inaczej dobiera się proporcje. Najstarszy preparat, Botox, jest najbardziej znanym środkiem zawierającym toksynę botulinową. Dla wielu osób jego nazwa stała się synonimem wszystkich usług z użyciem neurotoksyny, mimo że obecnie stosuje się różne produkty. Efekt działania Botoxu można zauważyć po kilku dniach, a najbardziej widoczny staje się po upływie 15-20 dni. Rezultaty utrzymują się przez ok. 3-4 miesiące.

Usuwanie kurzych łapek botoxem - przed i po zabiegu

Kolejny preparat, Azzalure, przez wielu lekarzy uważany jest za działający silniej niż Botox. Jak pisze na swojej stronie internetowej dr n. med. Danuta Dąbrowska, dermatolog z Elbląga, Azzalure daje dobre rezultaty u osób, u których efekty terapii Botoxem utrzymują się krótko. W przypadku posiadaczy tzw. silnej mimiki Azzalure wygładza zmarszczki mocniej niż jego starszy konkurent. Działanie Azzalure jest widoczne przez ok. okres ok. 4-6 miesięcy.

Z kolei Bocouture odróżnia się od obu produktów tym, iż przed rozpuszczeniem nie trzeba go przechowywać w lodówce – nie wymaga przechowywania w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Jak wynika z przeprowadzonych badań klinicznych, Bocouture ma najniższą zawartość białka ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku środków opartych na botulinie. Oznacza to, że można go stosować u osób zmagających się z alergią, zwłaszcza u pacjentów uczulonych na białko. Według badań nawet wielokrotne podawanie dużych dawek preparatu nie powoduje powstawania przeciwciał. Rezultaty zabiegu z zastosowaniem Bocouture mogą być widoczne już po upływie doby, zaś jego działanie utrzymuje się do 4 miesięcy.

Usuwanie zmarszczek toksyną botulinową – ceny zabiegów

Z racji tego, że zabiegi z wykorzystaniem botuliny cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością, w większości klinik medycyny estetycznej można znaleźć przynajmniej jeden preparat na bazie toksyny. Przykładowo, Klinika Estetis z Chorzowa posiada w swojej ofercie zabiegi usuwania zmarszczek przy pomocy produktów: Botox, Azzalure oraz Bocouture. Usługa medyczna wykonana na jednej okolicy kosztuje 500 złotych, zaś na trzech – od 1 tys. złotych do 1,1 tys. złotych. Klinika AmbroziakEstederm w Warszawie przeprowadza zabiegi usuwania zmarszczek poprzecznych czoła w cenie 800 złotych. Tyle samo kosztuje spłycenie lwich zmarszczek i kurzych łapek. W krakowskim Instytucie Medycyny Estetycznej MEDestetis za spłycenie kurzych łapek przy pomocy toksyny botulinowej należy zapłacić ok. 450 złotych, tyle samo kosztuje zabieg usunięcia lwich zmarszczek i zmarszczek poprzecznych czoła. Zmarszczki pod oczami zniwelujemy za ok. 120 złotych, zaś zmarszczki na szyi i tzw. zmarszczki królicze – za ok. 300 złotych.

Usuwanie zmarszczek poziomych czola botoxem - przed i po zabiegu

Laur Estetic w Łodzi wykorzystuje podczas zabiegów preparaty Botox i Azzalure. W zależności od okolicy poddanej iniekcjom i ilości zużytego środka należy zapłacić od 500 zł do 1,2 tys. zł. W kolejnej łódzkiej placówce, Gabinecie Medycyny Estetycznej Nefretete, stosowanym produktem jest Botox, a cena zabiegów z jego udziałem jest stała – za redukcję kurzych łapek, lwiej bruzdy czy podłużnych bruzd na czole pacjent zapłaci 400 złotych. ESTmedica - Klinika Wiatroszak we Wrocławiu oferuje zabiegi z zastosowaniem preparatów Azzalure i Botox na jednym obszarze za 450 zł, zaś na dwóch – za 800 zł. Zabieg na wszystkich okolicach twarzy, czyli tzw. BotoxLift, wiąże się z opłatą w wysokości 1,1 tys. zł. Usuwanie zmarszczek preparatem toksyny botulinowej Azzalure ma w swojej ofercie także inna wrocławska placówka - Salon Urody Beata Trawińska, gdzie tą metodą można usunąć zmarszczki całego czoła, a także zlikwidować lwią zmarszczkę i kurze łapki (wszystkie zabiegi w cenie 500 zł), pacjenci mogą tam również skorzystać z innych zabiegów medycyny estetycznej (m.in. mezoterapii igłowej i mezoterapii frakcyjnej Dermapen, zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy). Poznański ośrodek Medicest zajmuje się wykonywaniem zabiegów z użyciem botuliny w cenach 400 zł (za usunięcie kurzych łapek). Spłycenie lwiej zmarszczki między brwiami kosztuje 500 zł, wygładzenie zmarszczek na czole – 900 zł, natomiast zabieg łączony, polegający na usunięciu kurzych łapek i zmarszczek całego czoła wymaga poniesienia kosztów w wysokości 1,2 tys. zł.

Podobne ceny obowiązują w Noviline Klinice Chirurgii Medycyny Estetycznej w Białymstoku. W tym ośrodku za usunięcie zmarszczek podłużnych na czole Botoxem zapłacimy 300-400 zł, poprzecznych – od 300 do 450 zł, natomiast wygładzenie zmarszczek na całym czole oraz korekcja kurzych łapek kosztuje 800-1,2 tys. zł. Klinika Ziemlewski, posiadająca swoje filie w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, oferuje zabiegi usunięcia zmarszczek na szyi w cenie 600-1,2 tys. zł, wygładzenia jednej okolicy za 450-600 zł, zaś trzech – za 1200-1350 zł. Stosowanymi środkami są preparaty Botox i Azzalure. W placówce Med-Beauty w Katowicach usuniemy kurze łapki, lwią zmarszczkę i zmarszczki czoła za 500 zł, natomiast zmarszczki palacza za 300 zł. Zabieg na trzech okolicach kosztuje 1,2 tys. zł.

Zabiegi wygładzania zmarszczek mimicznych toksyną botulinową (Botox) oferuje również bydgoska klinika Softly Med&Beauty. Koszt zabiegu przeprowadzonego na jednej okolicy wynosi 500 zł, na dwóch – 900 zł, natomiast cena usługi wykonanej na trzech okolicach to 1,2 tys. zł.

Zagraniczne kliniki oferujące zabiegi z botuliną

Ceny odmładzania twarzy przy pomocy toksyny botulinowej w Polsce są o wiele niższe niż za granicą. Według portalu cliniccompare.co.uk w Wielkiej Brytanii najniższe ceny zabiegów wynoszą £150, co w przeliczeniu daje ok. 730 zł, czyli prawie trzy razy więcej niż u nas. Dr David Eccleston z kliniki MediZen w Birmingham wykonuje zabiegi w cenach zaczynających się od £235, czyli ok. 1,2 tys. zł. Ponowne poddanie się serii iniekcji w ośrodku kosztuje mniej – dolne widełki cenowe to £199.75. W kolejnej brytyjskiej klinice, GERTIES aesthetics w Malvern, za zabieg z wykorzystaniem preparatu Botox na jednej okolicy pacjent musi zapłacić £190. £255 kosztuje usługa wykonana na dwóch okolicach, zaś £300 – na trzech.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszą się rosnącym powodzeniem na całym świecie

W innych państwach nie jest wcale taniej. Jak podaje serwis internetowy docshop.com, w USA ceny usługi w jednej okolicy oscylują w granicach $350-$500 (1,1-1,6 tys. zł). Są też specjaliści wykonujący zabiegi w niższych cenach. Przykładowo, dr Benjamin Bassichis z Advanced Facial Plastic Surgery Center w Dallas podaje stawkę w postaci $10 za jeden unit (iniekcję). Jak twierdzi, zabieg w trzech okolicach może wymagać 60 wstrzyknięć, zatem może kosztować $600 (ok. 1,9 tys. zł). Podawanie ceny unitu nie jest rzadkością – dr Chris Thiagarajah z Washington Eye Institute dokonuje pojedynczej iniekcji w cenie $12, zaś dr Joseph M. Perlman z Advanced Plastic Surgery Centre w Spring podaje stawkę w wysokości $14-$15 za unit. Z kolei dr Armando Soto z Aesthetic Enhancements Plastic Surgery w Orlando oferuje iniekcje za $13.

Zabiegi z użyciem botuliny cieszą się rosnącym powodzeniem na całym świecie. Jak podaje AAFPRS, pacjenci klinik posiadają większą niż kilka lat temu wiedzę na temat przebiegu procedur medycznych, prócz tego samodzielnie poszukują informacji. Rozważając operację, biorą pod uwagę jej efekty (40% badanych), koszty (33%) i czas powrotu do zdrowia (21%). W 2012 roku 2/3 wszystkich zabiegów odmładzających stanowiły procedury niechirurgiczne, a za pomocą iniekcji botuliny najczęściej poprawiano wygląd czoła (42%), policzków (35%) i warg (18%) – dane za: AAFPRS 2012 Statistics on Trends in Facial Plastic Surgery. Można wysnuć wniosek, że liczba osób poddających się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej będzie wciąż rosnąć. Są dostępne w większości klinik medycyny estetycznej, zatem pacjenci mają ogromne możliwości wyboru. Dotyczy to także placówek w Polsce – ośrodki wykorzystujące botulinę można znaleźć nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach. Coraz chętniej odwiedzają je zarówno polscy, jak i zagraniczni pacjenci, którzy odwiedzają nasz kraj w celach medycznych i jednocześnie turystycznych. Odmładzają się i przy okazji spędzają w Polsce urlop wypoczynkowy, by wrócić do kraju z wyraźnie odświeżonym, atrakcyjnym wyglądem. Czynią tak Niemcy, Brytyjczycy i Szwedzi, przybywa również Duńczyków i Norwegów. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność zabiegów z użyciem botuliny, można spodziewać się, że zagraniczni turyści medyczni będą częstymi gośćmi polskich ośrodków.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (5)

Leyla 5 lata temu

Czy ktoś robił botox w klinice w warszawie? Odpowiedz

Milena do Leyla 5 lata temu

Ja wykonywalam botoks w klinice ursynowskiej i jestem zadowolona. Odpowiedz

justyna do Leyla 5 lata temu

Ja robilam w klinice na Ursynowie u dr Mirackiego- Al. KEN 54 . Doktor przyjmuje tam tylko raz w miesiacu wiec warto wczesniej sie umawiac na wizyty. Oczywiscie przyjmuja tam tez inni lekarze. Ja wybralam dr Mirackiego, jestem zadowolona z efektow wiec nie kombinuje tylko zapisuje sie zawsze do niego Odpowiedz

Lena 8 lata temu

Chciałabym się poddać zabiegowi modelowania koniuszka nosa na czym on dokładnie polega? jakie są przeciwwskazania do stosowania tej metody? Odpowiedz

tamara 9 lata temu

Czy ktos moze wykonywal botox u dr Mirackiego w warszawie?prosze o jakies opinie.. Odpowiedz

Usuwanie zmarszczek botoksem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…