Wady i zalety usuwania pajączków laserem

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) są częstym problemem zdrowotnym i kosmetycznym dotyczącym ok. 50% populacji osób powyżej 50. roku życia. W związku z powszechnym występowaniem tego zjawiska rozwinęło się wiele metod leczenia teleangiektazji, w tym terapia laserowa - nieinwazyjna, bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna metoda walki z pajączkami naczyniowymi.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Laserowa terapia pajączków naczyniowych nóg (Simple Laser Therapy) jest metodą znaną i udoskonalaną od ponad 20 lat. Polega ona na termicznym uszkodzeniu struktury pajączka naczyniowego za pomocą skupionej, równoległej wiązki światła, czyli lasera. Uszkodzone pajączki naczyniowe bliznowacieją i ulegają stopniowej degeneracji, czego efektem jest zanikanie teleangiektazji po pewnym czasie od zabiegu. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki laserowej metoda ta jest coraz bardziej skuteczna i obarczona małym ryzykiem powikłań.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz (chirurg naczyniowy lub angiolog) oceni stopień zaawansowania zmian naczyniowych i zakwalifikuje pacjenta do odpowiedniej dla niego metody leczenia. Prawidłowa kwalifikacja pacjentów do leczenia pajączków naczyniowych przy użyciu światła laserowego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i bezpieczeństwa terapii. Zmiany zlokalizowane płytko pod powierzchnią skóry o średnicy naczynia do 3 mm mogą być z powodzeniem leczone przy użyciu lasera, którego skuteczność sięga 96% przy spełnieniu kryteriów kwalifikacji zmian naczyniowych i dobrym doświadczeniu lekarza wykonującego zabieg. W przeciwnym razie procedura może okazać się nieskuteczna lub pozornie wyleczone zmiany mogą po pewnym czasie powrócić.

Usuwanie pajączków na nogach laserem

Laseroterapia pajączków naczyniowych polega na przyłożeniu do skóry pacjenta w miejscu występowania zmienionych chorobowo naczynek głowicy emitującej wiązkę laserową doprowadzającą do uszkodzenia struktury teleangiektazji, co skutkuje ich włóknieniem i stopniowym zanikaniem. W czasie zabiegu pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, ból, uczucie kłucia. W celu zminimalizowania tych dolegliwości powierzchnia skóry poddanej działaniu lasera jest chłodzona. Podczas zabiegu nie jest stosowane nacięcie, nakłucie ani żadna inna metoda naruszenia ciągłości skóry, wobec tego laserotarapia jest procedurą nieinwazyjną.

W zależności od rozległości zmian czas trwania zabiegu może się różnić, zazwyczaj nie przekracza on jednak 20 minut. W celu uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego często niezbędne jest poddanie się kilku sesjom laserowej terapii pajączków naczyniowych - częstość i ilość sesji jest uzależniona od nasilenia i lokalizacji zmian w obrębie naczyń kończyn dolnych, zazwyczaj kolejne wizyty odbywają się w odstępach 6-12 tygodniowych.

Zalety laseroterapii w porównaniu z innymi metodami leczenia teleangiektazji

Należy pamiętać, że laseroterapia jest stosunkowo bezpieczną metodą terapeutyczną w porównaniu z innymi metodami leczenia zmian naczyniowych kończyn dolnych. Nieinwazyjny charakter, wysoka efektywność, komfort oraz możliwość niemal natychmiastowego powrotu do codziennych czynności po zabiegu dodatkowo wpływają na atrakcyjność tej procedury.

Terapia laserem może być samodzielną procedurą usuwania pajączków naczyniowych bądź dodatkowym narzędziem kompleksowego postępowania z rozległymi teleangiektazjami i żylakami kończyn dolnych, gdzie zastosowanie jedynie światła lasera nie wywołałoby zadowalającego efektu terapeutycznego i kosmetycznego lub skutkowało nawrotem pajączków po pewnym czasie od zabiegu laseroterapii.

Jakie są możliwe powikłania laseroterapii?

Laseroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Odpowiednia kwalifikacja pacjentów do zabiegu i doświadczenie lekarza istotnie wpływają na zmniejszenie częstości występowania niepożądanych efektów, do których zaliczamy:

  • zaczerwienienie i obrzęk skóry;
  • miejscowe oparzenia;
  • trwałe przebarwienia skóry poddanej działaniu wiązki laserowej;
  • zakrzepica w żyłach;
  • uszkodzenie nerwów objawiające się zaburzeniami czucia skórnego;
  • nawrót zmian chorobowych w żyłach.

Źródła: Khilnani NM, et al. (2010). Multi-society consensus quality improvement guidelines for the treatment of lower extremity superficial venous insufficiency with endovenous thermal ablation.Journal of Vascular and Interventional Radiology;  Van den Bos R, et al. (2009). Endovenous therapies of lower extremity varicosities: A meta-analysis. Journal of Vascular Surgery, portale medscape.com; womenshealth.gov; webMD.com


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

dzulietta 3 lata temu

ja bym poszła na taki zabieg czy na zabiegi laserem ale nie wiem w sumie czego szukać. w gdańsku wiem że jest cos takiego właśnie jak się wyświetla lifemedica ale dużo osób polecało też clinica cosmetologica. pytanie tylko o co się tam pytać i o jaki zabieg.. o.O Odpowiedz

Zimonka do dzulietta 3 lata temu

Nie pytaj się o jakiś konkretny zabieg tylko idź na konsultacje i Ci lekarz doradzi co najlepiej na Twoje nogi się sprawdzi :) Tzn. ja tak miałam tam i u mnie wyszło, że najlepiej sprawdzi się laser naczyniowy. Nie pojawiło się nic ponownie, więc chyba dobrze polecił mi ten zabieg. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie pajączków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 35

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…