Jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Postępowanie po usuwaniu żylaków powinno być odpowiednio dostosowane do charakteru zabiegu. W przypadku klasycznej operacji proces rekonwalescencji będzie znacznie dłuższy niż po procedurze z użyciem lasera. A zatem jak dbać o nogę po operacji żylaków?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Postępowanie po operacji żylaków metodą klasyczną

W tym przypadku chorzy częściej zgłaszają dolegliwości takie jak uczucie pieczenia lub kłucia. Co więcej, nacięcia skórne mogą być przyczyną niewielkiego podkrwawiania, które utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin po operacji - tyle wynosi również czas pobytu pacjenta w szpitalu. W większości przypadków wskazane jest noszenie wyrobów uciskowych, co usprawnia proces rekonwalescencji. Zwykle należy korzystać z nich przez dwa tygodnie. W celu uśmierzenia ewentualnych dolegliwości bólowych lekarz może przepisać pacjentowi leki na receptę. Jeśli rana pooperacyjna goi się prawidłowo, prysznic można wziąć po około 48 godzinach od zakończenia zabiegu. Przez kolejne 10 dni nie należy natomiast brać jeszcze kąpieli w wannie.

Rehabilitacja po operacji żylaków

W rekonwalescencji po operacji żylaków kończyn dolnych bardzo ważne jest wczesne uruchomienie chorego. Choć powinien on odpoczywać, zalecane są także częste, krótkie spacery. Przeciwwskazane jest natomiast dłuższe stanie i siedzenie - zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji. W trakcie odpoczynku najlepiej jest leżeć w łóżku z wyżej ułożoną nogą. Niewskazane jest noszenie butów na wysokim obcasie, warto za to spróbować delikatnego masażu nóg. Powrót do pracy, w zależności od jej charakteru, jest zalecany w czasie od 1 do 3 tygodni po wyjściu ze szpitala. Jeśli chory wykonuje pracę stojącą, wówczas otrzyma dłuższe zwolnienie.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Powikłania po operacji żylaków kończyn dolnych

Ryzyko występowania powikłań po operacji żylaków kończyn dolnych jest raczej niewielkie. Tak jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, tak i w tym przypadku zdarza się jednak, że mogą się one pojawić. Do najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych zalicza się krwiaki podskórne. Zwykle utrzymują się one do 4 tygodni, a ich zanik można przyspieszyć stosując maść z heparyną. Po operacji może dojść także do obrzęku kończyny wynikającego z obecności gromadzącego się pod skórą płynu oraz krwawienia z rany pooperacyjnej. Zazwyczaj jest ono jednak niewielkie i ustępuje po 48 godzinach od operacji. Znacznie rzadziej występujące powikłania to m.in. zakażenie rany pooperacyjnej i uszkodzenie nerwów skórnych. Pacjenci po długotrwałym unieruchomieniu lub wyjątkowo rozległych operacjach są z kolei narażeni na rozwój zakrzepicy żył głębokich.

Ważne: Operacja żylaków nóg, choć skuteczna, nie zawsze wyklucza konieczność dalszej opieki nad zdrowiem żył. Warto regularnie konsultować się z lekarzem i prowadzić zdrowy tryb życia, aby zapobiec powikłaniom i nawrotom choroby.

EVLT - Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków to jeden z najczęściej wykonywanych nowoczesnych, małoinwazyjnych zabiegów, a przy tym metoda bezpieczna, nie wymagająca hospitalizacji i umożliwiająca szybki powrót do zdrowia. Po zabiegu samopoczucie pacjenta jest w większości dobre, może on powrócić do swoich codziennych aktywności. W okresie pozabiegowym (zwykle przez około 10-14 dni) zalecane jest noszenie rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Stosowana jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa w formie tabletek. Dodatkowo należy unikać gorących kąpieli oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Czasami po zabiegu mogą wystąpić twarde, wyczuwalne pod skórą zgrubienia w miejscu usuniętych żylaków. Są one efektem procesu gojenia oraz reakcji organizmu na zabieg. Twarde zgrubienia po operacji żylaków są stosunkowo częstym zjawiskiem i zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu. Zazwyczaj takie zgrubienia znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, gdy proces gojenia się zakończy. W celu przyspieszenia ich zaniku można stosować maści przeciwzapalne, masaże limfatyczne oraz nosić pończochy uciskowe.

Zalecenia po laserowym usuwaniu żylaków

Po laserowym usuwaniu żylaków istnieje kilka ważnych zaleceń, które pomagają przyspieszyć rekonwalescencję i zminimalizować ryzyko powikłań. Oto kluczowe wskazówki:

  • noszenie pończoch uciskowych,

  • lekka aktywność fizyczna,

  • unikanie intensywnego wysiłku,

  • regularne spacery,

  • unikanie gorących kąpieli i sauny,

  • kontrolna wizyta u lekarza,

  • ograniczenie długotrwałego siedzenia lub stania,

  • unikanie alkoholu i palenia,

  • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Rehabilitacja po zabiegu

Wskazane są natomiast codzienne spacery (1-2 h dziennie) oraz odpoczywanie w pozycji leżącej lub siedzącej z nogami uniesionymi do góry.

Powikłania po EVLT

Do najczęściej występujących powikłań pooperacyjnych zalicza się krwiaki podskórne. Zwykle utrzymują się one do 2 tygodni, a ich zanik można przyspieszyć stosując maść z heparyną.

Czy wiesz, że: Żylaki na nogach są powszechnym problemem zdrowotnym, który dotyka nawet do 25% populacji dorosłych, szczególnie kobiety. Laserowe leczenie żylaków (EVLT) to nowoczesna, mało inwazyjna metoda, która skutecznie zamyka niewydolne żyły.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacja żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…