Zalety aparatów ortodontycznych lingwalnych

Leczenie za pomocą stałych aparatów ortodontycznych jest uznaną i bardzo skuteczną metodą korekcji wad zgryzu. Choć leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, coraz więcej osób - nie tylko młodzieży, ale i dorosłych pacjentów - poddaje się takiej terapii. Rodzi to ogromne zapotrzebowanie na rozwój aparatów estetycznych, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Jednym z takich rozwiązań są aparaty ortodontyczne lingwalne.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Leczenie wad zgryzu za pomocą stałych aparatów ortodontycznych zalecane jest młodzieży i dorosłym, ze względu na to, iż nadają się one do korekcji rozmieszczenia zębów stałych. Aparaty te zbudowane są z zamków i pierścieni, przytwierdzonych na stałe do szkliwa zębów. Do tych elementów mocuje się metalowy łuk ortodontyczny, który - wywierając stałą, delikatną siłę przenoszoną na zęby -przemieszcza je do właściwej pozycji. 

Ogromny postęp, jaki dokonał się w dziedzinie ortodoncji, doprowadził do powstania kilku rodzajów stałych aparatów ortodontycznych. Dziś pacjent ma do wyboru aparaty metalowe (niklowe, tytanowe), aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe), aparaty przezroczyste, samoligaturujące oraz aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe).

Aparaty ortodontyczne lingwalne – dyskretna korekcja wad zgryzu

Dla wielu osób, szczególnie dorosłych, noszenie stałego aparatu ortodontycznego wiąże się z dyskomfortem psychicznym. Widok metalowych klamerek na zewnętrznej powierzchni zębów odbiera im pewność siebie i pogarsza samopoczucie. Dla takich pacjentów idealnym rozwiązaniem są aparaty ortodontyczne lingwalne. Termin „lingwalny” pochodzi z łaciny i oznacza usytuowanie aparatu ortodontycznego w jamie ustnej od strony języka. Zastosowanie w leczeniu wad zgryzu aparatów lingwalnych umożliwia więc prowadzenie całej terapii w sposób całkowicie niewidoczny, przez co metodę językową określa się czasami jako skrajnie estetyczną.

Badania nad rozwojem tej techniki leczenia wad zgryzu rozpoczęto już w latach 70-tych XX wieku, jednocześnie w Japonii i Stanach Zjednoczonych, a przez następne lata ciągle ją udoskonalano. Doprowadziło to do powstania niezwykle precyzyjnych aparatów, projektowanych indywidualnie na potrzeby każdego pacjenta, przy użyciu techniki obrazowania 3-D (aparaty ortodontyczne Incognito, Incognito Lite). Zastosowanie aparatów językowych jest możliwe przy leczeniu każdej wady zgryzu, nawet skomplikowanej, a jedynymi przeciwwskazaniami do ich założenia są aktywne choroby przyzębia oraz niedostateczna ilość korony zęba do przyklejenia zamków.

Największą zaletą aparatów ortodontycznych lingwalnych jest oczywiście ich niezwykła estetyka, dlatego też polecane są pacjentom, dla których ten aspekt leczenia ortodontycznego jest kluczowy. W tego typu aparatach zamki, będące najważniejszą częścią aparatu, przyklejone są na powierzchni zęba od strony języka i stanowią nośnik sił aktywnie działającego łuku na ząb. To poprzez zamki łuk wywiera na zęby stałą i określoną siłę, która umożliwia ich właściwe ustawienie.

Zamki przyklejane są blisko centrum oporu zęba, dzięki czemu siła działająca na ząb jest efektywniejsza. Dlatego też w wielu przypadkach zastosowanie aparatów lingwalnych może szybciej wyleczyć istniejącą wadę zgryzu, co jest ich kolejną, znaczącą zaletą. Nawet przy poważnych wadach zgryzu założenie aparatu lingwalnego pozwala na idealne ustawienie zębów. Pacjent, który zdecyduje się na założenie takiego aparatu, powinien pojawiać się na wizytach kontrolnych co 5 – 8 tygodni, a więc rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego aparatu metalowego, co również jest swego rodzaju oszczędnością czasu.

Aparaty ortodontyczne językowe nie posiadają ligatur, czyli elastycznych gumek, przyklejanych do zamków. Dzięki temu higiena takiego systemu jest łatwiejsza, gdyż właśnie w okolicy ligatur dochodzi do największego gromadzenia się osadu. Komfort noszenia takiego aparatu dla wielu pacjentów jest większy, nie tylko ze względów estetycznych - indywidualizacja w projektowaniu zamków i łuków sprawia, że aparaty te są dla pacjenta bardzo wygodne w noszeniu.

Zastosowanie aparatów ortodontycznych lingwalnych to opcja dla wszystkich pacjentów, ceniących sobie wygodę i dyskrecję w leczeniu wad zgryzu. Z pewnością jest to metoda, mogąca zaspokoić rosnące oczekiwania pacjentów ortodontycznych.  

Źródła: Minch, B.Kawala: Językowe aparaty ortodontyczne – przegląd piśmiennictwa. Czas Stomatol, 2008,61,7,504-508; Buckley: Lingual orthodontics: an illustrated review with the incognito fully customized appliance. Journal of the Irish Dental Association, 2012; 58(3):149-155.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Aparat ortodontyczny lingwalny (1 łuk)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…