Totalna korekcja nosa

Operacje plastyczne nosa kiedyś i dziś

Pomnik indyjskiego chirurga Sushruty, uznawanego za ojca chirurgii plastycznejźródło: www.newsgram.com

Rhinoplastyka to chirurgiczna korekta nosa, mająca na  celu poprawę jego proporcji i wyglądu, wpływając na rysy całej twarzy i poprawiając samoocenę poddającego się zabiegowi. Historia tego typu zabiegów sięga czasów starożytnych. Pierwsze zapiski, opisujące zabiegi korekty nosa, datowane są na lata 3 000 - 2 500 przed naszą erą. W tamtych czasach pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiali starożytni Egipcjanie. Jednak za twórcę i ojca operacji plastycznych nosa oraz całej chirurgii plastycznej uważany jest Sushruta, chirurg ze starożytnych Indii. Jego pionierskie próby z zakresu chirurgii plastycznej (w tym również plastyki nosa) miały miały miejsce w VI wieku przed naszą erą. Większość swego dorobku naukowego zawarł w pracy swego życia, a mianowicie w Sushruta Samhita, w jednym z najstarszych dzieł poświęconych szeroko pojętej chirurgii. Sushruta Samhita uważana za skarb dziedzictwa naukowego starożytnych Indii jest zbiorem opisów teoretycznych rozważań i praktycznych rozwiązań w chirurgii, znakomitego w tamtych czasach Sushruty, i co ciekawe duża część spostrzeżeń zawartych w tym dziele do dnia dzisiejszego pełni ważną rolę w świecie medycyny zabiegowej.

Wracając do samej plastyki nosa, to właśnie ten indyjski chirurg po raz pierwszy wykonał operację plastyczną nosa, a dokładnie rekonstrukcję nosa. Następnych wiele lat w świecie medycyny to naprzemiennie raz dalszy rozwój, a raz duży krok w tył w rozwoju całej chirurgii, w tym również chirurgii plastycznej. Prawdziwy renesans i stały późniejszy rozwój chirurgii plastycznej miał miejsce po 1794 roku, kiedy to na łamach brytyjskiego Gentleman’s Magazine opublikowano opis rekonstrukcji nosa płatami z czoła. Mimo, że ów tekst był nieznanego autora, zapoczątkował szerokie zainteresowanie i znaczny rozwój tej dziedziny chirurgii. W połowie XIX wieku, a dokładnie w 1845 roku, znakomity niemiecki chirurg Johann Friedrich Dieffenbach przeprowadził słynną operację estetyczną nosa, którą wykonał z dostępu zewnętrznego (metodą otwartą). Największy rozwój całej chirurgii plastycznej przypadł na okres obu Wojen Światowych, kiedy to chirurdzy mieli wiele okazji do wykazania się na tym polu.

Dr Jacques Joseph, niemiecki chirurg i jeden z ojców tzw. zamkniętej plastyki nosaźródło: www.jamanetwork.com/

Pierwsze operacje plastyczne nosa, które były przeprowadzane ze świadomym, przewidywalnym efektem, wykonał w latach 30-tych XX wieku znany niemiecki chirurg, dr Jacques Joseph. Ów chirurg jest również uważany za jednego z ojców tak zwanej techniki zamkniętej plastyki nosa (twórcą tej metody jest dr John Orlando Roe), rozwinął technikę tej metody, która po pewnych modyfikacjach stosowana jest do dnia dzisiejszego. Wydany po jego śmierci, autorski podręcznik opisujący plastykę nosa stał się podstawą współcześnie przeprowadzanych zabiegów. Wszyscy wymienieni powyżej chirurdzy zgodnie uważani są za twórców, którzy wiele wnieśli do ówczesnej chirurgii plastycznej nosa oraz stworzyli podstawę całej współczesnej rhinoplastyki. 

Dziś chirurgiczna plastyka nosa to jeden z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu całej chirurgii plastycznej. Na świecie rok rocznie liczba tego typu zabiegów stale rośnie. Według danych statystycznych na rok 2013, opublikowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS), na całym świecie przeprowadzono ponad 23 miliony zabiegów (chirurgicznych oraz niechirurgicznych) z zakresu medycyny estetycznej. Najwięcej zabiegów inwazyjnych (chirurgicznych) przeprowadzono w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Z przedstawionych informacji wynika również, że jednym z najbardziej popularnych zabiegów była plastyka nosa. Na całym świecie przeprowadzono 954 423 zabiegów poprawiających wygląd najbardziej wysuniętej części twarzy. Aż 72,1% tych wszystkich pacjentów stanowiły kobiety, zaś 27,9% to mężczyźni.

Warto odnotować, iż zabieg korekty nosa jest najpopularniejszym zabiegiem wśród wszystkich operacji plastycznych, którym poddają się mężczyźni. Najwięcej takich operacji przeprowadzono w wyżej wspomnianej Brazylii, natomiast na starym kontynencie  chirurgiczna korekta nosa najwięcej razy wykonana była na terenie Niemiec, gdzie przeprowadzono ponad 30 tysięcy plastyk nosa.  

W Polsce nie są prowadzone oficjalne statystyki, dotyczące ilości operacji plastycznych, przeprowadzanych w ciągu roku. Jednak według szacunkowych, nieoficjalnych danych, w naszym kraju co roku przeprowadzanych jest około 30 tysięcy operacji plastycznych rocznie. Największą popularnością oczywiście cieszy się zabieg powiększenia piersi, ale tuż za nim, drugim co do częstości wybieranym zabiegiem jest operacja plastyczna nosa. W polskich klinikach medycyny estetycznej co roku przybywa nowych pacjentów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Doświadczony i kompetentny personel, dobry sprzęt i konkurencyjne ceny sprawiają, że coraz więcej osób przyjeżdża zza granicy by poddać się korekcji którejś części ciała. Jak podaje raport firmy TechSci Research obcokrajowcy wydają rocznie na zabiegi upiększające w Polsce ok 230 milionów złotych. 

Kto i dlaczego decyduje się na operacje plastyczne nosa?

W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest trend dążenia ku doskonałym proporcjom ciała. Są rzeczy, o które człowiek może, a nawet powinien zadbać sam, takie jak zdrowe odżywianie i styl życia. Niestety, są również takie aspekty, na które często sami nie mamy wpływu. Przykładem takiej cechy jest wygląd najbardziej wysuniętej części naszego ciała, a dokładnie chodzi tu o nos, który znajduje się w centralnym położeniu twarzowej części czaszki. Nie każdy z nas jest zadowolony z kształtu, profilu czy całkowitego wyglądu własnego nosa. Ponadto wiadomo, że wygląd twarzy, jej kształt i rysy wpływają na pierwsze wrażenie, jakie wywołujemy u drugiego człowieka. Jedną z kilku istotnych cech, wpływających na atrakcyjność twarzy, jest właśnie nos. Obserwatorzy od wielu lat badają i zastanawiają się nad określeniem definicji idealnego nosa.

Oczywistym faktem jest to, że poczucie piękna jest bardzo subiektywne. Niemniej nos postrzegany na tle twarzy powinien pasować do innych jej składowych, a mianowicie policzków, ust, powiek, brody, czoła, czy uszu. Dlatego też zabieg plastyki nosa należy planować biorąc pod uwagę wszystkie składowe i wielkości twarzy, a nie tylko i wyłącznie sam nos. Natomiast to co ma znaczenie w aspekcie samego nosa to na pewno symetria, profil i jego ogólne proporcje. By określić idealne proporcje twarzy można posłużyć się wartością nazywaną Golden Ratio, oznaczanym symbolem ϕ (phi) który wynosi 1,618 i obliczany jest z ciągu Fibonacciego. Przez niektórych Golden Ratio uznawany był za wskaźnik boskich proporcji i klucz do poznania tajemnicy estetyki ludzkiego piękna. 

Obecne podejście do poczucia piękna ludzkiego ciała nakazuje na indywidualne podejście do każdego pacjenta, nie tylko opierać się na współczynniku Golden Ratio, ale jedynie wspomagać się jego wartością. Ponadto na końcowy prognozowany efekt zabiegu powinna mieć wpływ wizja samego pacjenta wsparta doświadczeniem i wskazówkami chirurga planującego zabieg. Zgodnie z obowiązującymi kanonami piękna nos powinien stanowić środkową 1/3 długości twarzy, zaś szerokość nosa powinna być równa odległości między wewnętrznymi kącikami oczu lub równe szerokości szpary powiekowej.

Te matematyczne podejście do proporcji ludzkiej twarzy nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie zawsze akceptujemy to, co dała nam natura, co często skłania do poszukiwania sposobów na jej zmianę. Znaczna część pacjentów, poddających się zabiegowi plastyki nosa, robi to z czysto estetycznych pobudek, nie są oni zadowoleni z własnego wyglądu. Wśród najczęstszych przyczyn natury kosmetycznej wymienić należy nos garbaty, nos murzyński lub zbyt długi, chętnie operowany jest także zbyt duży i / lub opadający czubek nosa, nos o zbyt dużych gabarytach, rozdwojony czubek nosa oraz asymetryczne skrzydełka nosa. Tak przedstawiają się najczęstsze przyczyny plastyki nosa dotyczące jego naturalnych anatomicznych uwarunkowań. Najczęstszym powodem przeprowadzania totalnej korekcji nosa jest deformacja czubka nosa

Ponad wyżej wymieniony aspekt estetyczny, plastyka nosa przeprowadzana jest jeszcze z innych powodów. Ze względu na swoje centralne położenie i najbardziej odstający punkt twarzy, nos jest narażony na wszelkiego rodzaju urazy. W wyniku uszkodzenia struktury kostnej czy chrzęstnej nosa może dojść do jego deformacji i/lub upośledzenia funkcjonalności. Są to oczywiście wskazania do zabiegu plastyki nosa i zależnie od rozległości urazu może być konieczna totalna korekta nosa.

Zabieg totalnej plastyki nosa wskazany może być również w przypadku wad wrodzonych twarzoczaszki, których istotnym elementem jest deformacja nosa. Korekta w tych przypadkach ma zazwyczaj miejsce jeszcze w wieku młodzieńczym, ale dopiero wtedy, gdy pacjent skończy 16 lat, co najczęściej wiąże się z końcem wzrostu nosa. 

Podstawy anatomicznej budowy nosa

Anatomicznie i wizualnie nos możemy podzielić na dwie główne części, a mianowicie na część przednią i tylną. Na część przednią składa się nos zewnętrzny, a na tylną jama nosowa. W nosie zewnętrznym wyróżniamy nasadę nosa, grzbiet nosa, skrzydełka i koniuszek nosa, które razem tworzą szkielet nosa. Natomiast budowa jamy nosowej wygląda następująco. Składa się z dwóch części - prawej i lewej oddzielonych od siebie przegrodą nosową. Przegroda nosowa (łac. septum nasi) składa się z trzech części, a mianowicie z części kostnej (lemiesz i blaszka pionowa kości sitowej), chrzęstnej i błoniastej, czyli tak zwanej części ruchomej przegrody (łac. pars mobilis septi nasi). 

Operacje plastyczne nosa przede wszystkim niosą ze sobą chęć poprawy własnego wyglądu. Na potrzeby tej dziedziny chirurgii wyróżnia się dodatkowo anatomię estetyczną nosa. W całym nosie zewnętrznym, czyli piramidzie nosa, wymienia się jego mniejsze składowe, ważne z punktu widzenia medycyny estetycznej. Jest to grzbiet nosa, korzeń nosa, wierzchołek nosa (na który składa się czubek nosa oraz skrzydełka i słupek) oraz boczne ściany nosa.

By jak najdokładniej i precyzyjnie wyobrazić sobie te wszystkie podjednostki, warto opisać ich położenie w obrębie nosa. Korzeń nosa to przestrzeń położona między wierzchołkiem kąta czołowo-nosowego a brzegiem rzęsowym powieki dolnej, widziany z profilu twarzy. Z kolei grzbiet nosa mieści się pomiędzy dolnym brzegiem korzenia nosa a początkiem jego wierzchołka. To bardzo istotne z punktu widzenia estetyki obszary anatomiczne nosa zewnętrznego, które są częstym obszarem pracy chirurgów plastycznych w trakcie zabiegów plastyki nosa.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Kto jest kandydatem do zabiegu totalnej korekcji nosa?

Totalna korekcja nosa jest zabiegiem, który ma na celu poprawę wyglądu zewnętrznego nosa. Zabieg skierowany jest więc do osób, które nie są zadowolone z wizerunku tej części twarzy i chciałyby ją skorygować. U coraz większej liczby osób, zwłaszcza kobiet, wygląd zewnętrzny pełni kluczową rolę. Poświęcanie dużej uwagi swemu wyglądowi sprawia, że wszelkie niedoskonałości chciałoby się ukryć. W przypadku niektórych części ciała jest to jak najbardziej wykonalne, niestety do takich elementów nie zalicza się nos. Jeżeli wygląd nosa nam nie odpowiada, powoduje kompleksy i negatywnie na nas wpływa to jedynym sposobem pozbycia się problemu jest decyzja o korekcji nosa. Za pomocą zabiegu można poprawić wiele cech nosa, a mianowicie jego szerokość, wielkość, profil czy asymetrię. 

Zdarzają się sytuacje, w wyniku których wygląd zewnętrzny nosa ulega zmianom. Poważne urazy mechaniczne lub choroby w obrębie twarzoczaszki mogą zniekształcić wygląd nosa. W takich przypadkach najczęściej potrzebna jest totalna plastyka nosa, która ma na celu przywrócenie mu wcześniejszego wyglądu. W wyniku dużych deformacji rekonstrukcja nosa może być wyjątkowo trudna. Ocena realnych możliwości zabiegu wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.

U pacjentów z krzywą przegrodą nosową mogą występować problemy w postaci częstych krwawień z nosa, jednostronnego lub dwustronnego zatykania nosa, przewlekłych stanów zapalnych nosa, a nawet kłopotów z oddychaniem. Plastyka nosa pozwala w pełni zlikwidować takie dolegliwości.

Wśród kandydatów, zgłaszających się na konsultacje do pełnej korekcji nosa, przeważają osoby, którym zależy na zabiegu ze względów czysto estetycznych. Zdarzają się pacjenci, którym zależy na całkowitej zmianie wyglądu nosa pomimo, iż w opinii lekarza wcale nie wymagają takich zmian. W takich przypadkach pacjent często dąży do określonego przez siebie ideału. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, że wymagania pacjenta są wygórowane i nierealne do wykonania może nie podjąć się zabiegu. 

Do zabiegu totalnej plastyki nosa mogą przystąpić osoby, u których całkowicie zakończył się proces rozwoju i wzrostu nosa. Minimalny wiek jaki jest najczęściej wymagany wynosi 18 lat. Wówczas nie ma obaw, że po operacji kształt nosa ulegnie zmianie w wyniku dalszego wzrostu. 

Jakie znieczulenie jest stosowane w trakcie zabiegu totalnej korekcji nosa?

Zabieg totalnej korekcji nosa przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie).  Pacjent po podaniu środka znieczulającego zasypia, a odzyskuje przytomność po zakończeniu zabiegu operacyjnego. W trakcie procedury pacjent jest nieświadomy i nie odczuwa żadnego bólu. Znieczulenie ogólne wymaga co najmniej jednodniowej hospitalizacji pacjenta. 

Wszelkie szczegóły dotyczące znieczulenia omawiane są podczas wizyty z lekarzem anestezjologiem, która ma miejsce przed zabiegiem.

Jaki lekarz przeprowadza zabieg totalnej korekcji nosa?

Totalna plastyka nosa jest zabiegiem, wykonywanym przez lekarzy specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej lub otolaryngologii. Całkowita korekcja nosa jest zabiegiem trudnym, dlatego powinna zostać przeprowadzona przez lekarza o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu. 

Pacjent ma możliwość szerokiego wyboru, bowiem na rynku dostępnych jest wiele cenionych klinik chirurgii plastycznej i otolaryngologii. W trakcie zabiegu oprócz lekarza operatora obecny jest również lekarz anestezjolog, który zapewnia bezbolesność procedury oraz czuwa nad stanem pacjenta.

Kwalifikacja do zabiegu totalnej korekcji nosa

Jak przed każdym zabiegiem, tak i przed totalną plastyką nosa niezmiernie ważne jest odpowiednio poprowadzone postępowanie kwalifikacyjne. Jednym za bardziej istotnych aspektów tego procesu jest poznanie oczekiwań pacjenta dotyczących zabiegu. Ostateczna kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest najczęściej wizytą konsultacyjną, w trakcie której chirurg dokładnie wypytuje pacjenta o wizję wyglądu jego nosa po przeprowadzonej korekcie.

Zdarza się, że sam pacjent obrazuje na swoim nosie to co chciałby w nim zmienić. W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest wirtualna wizualizacja przewidywanego efektu zabiegu. Dzięki specjalnym programom chirurg może na ekranie monitora zobrazować możliwy przyszły wygląd nosa. Często też lekarze polegają na tradycyjnych metodach i przy użyciu czystej kartki papieru i ołówka szkicują plan operacji i wszystkie możliwości korekty w trakcie zabiegu. Wszystkie te symulacje przyszłego wyglądu nosa mają za zadanie w jak najbardziej rzetelny sposób skonfrontować możliwości zabiegu z oczekiwaniami samego pacjenta. Tak by oczekiwania co do przyszłego wyglądu były realne. 

Dodatkowo, w trakcie wizyty kwalifikacyjnej pacjent otrzymuje wszelkie niezbędne informacje, dotyczące zabiegu, a dokładnie wymagania co do przygotowania się do operacji, opis przebiegu całej procedury, zastosowane znieczulenie i ewentualne możliwe powikłania. By zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji, lekarz dokładnie wypytuje pacjenta o jego stan zdrowia, ewentualne choroby i przyjmowane leki. Ponadto chirurg, pytając o zdrowie pacjenta, zwraca szczególną uwagę na występowanie jakichkolwiek zaburzeń w funkcjonowaniu nosa - czy nos jest drożny i nie ma żadnych utrudnień w oddychaniu, czy pacjent nie chrapie w nocy itp. W ramach badania przedmiotowego lekarz dokładnie ocenia nos pacjenta i przy pomocy wziernika zagląda do wnętrza jam nosowych. Pozwala mu to na dokonanie dokładnej oceny anatomii nosa i poznanie warunków obszarowych przyszłego zabiegu.    

Przygotowanie pacjenta do zabiegu totalnej korekcji nosa

Totalna korekcja nosa jest jest zabiegiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Na etapie przygotowawczym pacjent przechodzi dokładne badanie podmiotowe  i przedmiotowe. Pacjent pytany jest o choroby współistniejące, o przyjmowane leki, ewentualne alergie, przebyte zabiegi operacyjne oraz bieżący ogólny stan zdrowia. Ostateczna kwalifikacja do zabiegu wymaga dostarczenia aktualnych wyników badań laboratoryjnych. Zakres wymaganych badań pacjent otrzyma podczas wizyty konsultacyjnej. Pakiet badań dobierany jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia pacjenta. 

Możliwy pakiet badań, zleconych przed zabiegiem totalnej korekcji nosa, może obejmować:

 • morfologię krwi
 • grupę krwi
 • parametry układu krzepnięcia krwi (APTT, INR)
 • poziom glukozy
 • badanie poziomu elektrolitów (Na, K)
 • badanie stężenia kreatyniny
 • ogólne badanie moczu
 • poziom antygenu HBS (obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B)
 • poziom anty-HCV (obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C)
 • badanie EKG

Dodatkowo lekarz prowadzący może zlecić przeprowadzenie innych badań, takich jak  RTG klatki piersiowej, nosa oraz zatok przynosowych. U niektórych pacjentów potrzebna jest również konsultacja laryngologiczna.

Ponadto, pacjent przed totalną korekcją nosa powinien co najmniej cztery tygodnie wcześniej zaprzestać palenia papierosów.  Nałóg tytoniowy negatywnie wpływa na tego rodzaju zabiegi operacyjne. Konieczne jest również odstawienie na minimum dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem leków, które wpływają na krzepliwość krwi jak np. aspiryna. Pacjent przygotowujący się do zabiegu totalnej korekcji nosa powinien również unikać nasłoneczniania twarzy przez dwutygodniowy okres przed zabiegiem.

W dniu operacji pacjent powinien pozostać na czczo. Wyklucza się spożywanie posiłków lub napoi na co najmniej 6 godzin przed operacją. Najczęściej w dniu zabiegu pacjent odbywa konsultację z lekarzem anestezjologiem. W czasie rozmowy należy powiadomić lekarza o wszystkich chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach, wcześniejszych operacjach jeśli miały miejsce oraz ogólnym stanie zdrowia. Po wypełnieniu ankiety anestezjologicznej następuje anestezjologiczna kwalifikacja pacjenta do zabiegu.

Przebieg zabiegu totalnej korekcji nosa

Zabieg totalnej plastyki nosa przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Lekarz anestezjolog odpowiednio przygotowuje pacjenta i po jego zaśnięciu oddaje w ręce chirurga. Operator w pierwszej  kolejności specjalnym barwnikiem na nosie pacjenta rozrysowuje dokładny plan operacji. Dalej chirurg ma za zadanie oddzielenie skóry od nosa tak aby przejść do korekcji jego rusztowania kostnego i chrzęstnego. Nacięcie skóry może być przeprowadzone dwojako: poprowadzić cięcie tylko w przedsionkach nosa i wtedy mamy do czynienia z zamkniętą techniką operacji lub połączyć cięcia w przedsionkach - cięciem na słupku nosa i wówczas mówimy o otwartej technice operacji plastyki nosa. 

W zależności od potrzeb i założeń operacji cięcie błony śluzowej może zostać poprowadzone:

 • pomiędzy chrząstką skrzydła a chrząstką trójkątną w środku odnogi bocznej chrząstki skrzydła
 • na przednim brzegu chrząstki skrzydła i wewnątrz otworu nosowego

By uzyskać jak najlepszy efekt operacji totalnej korekcji nosa, chirurdzy zazwyczaj decydują się na poprowadzenie procedury otwartą techniką. Mają wtedy większy dostęp do pola operacyjnego, co przekłada się na przewidywalność efektu zabiegu. 

W dalszej części operacji chirurg dokonuje korekcji chrzęstnej części, tworzącej czubek nosa. Operator może także wykonać plastykę garbu nosa poprzez jego spiłowanie za pomocą specjalnego pilnika. W przypadku kiedy nos jest skrzywiony lub zwężony konieczne może być specjalistyczne złamanie tkanki kostnej nosa (osteotomia) z następczym bardziej „zwięzłym” ich złożeniem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie tak zwanych przeszczepów, które pozwalają nadać nowy kształt i rysy operowanego nosa. Przeszczepy chrzęstne i kostne pochodzą najczęściej z własnej tkanki pacjenta, i tak chrząstka pobierana jest na przykład z przegrody lub małżowiny usznej, a tkanka kostna pochodzi zazwyczaj z grzebienia kości biodrowej.

Operator, chcąc poprawić wygląd koniuszka nosa, usuwa i / lub dodaje fragmenty chrząstek. Dodatkowo w trakcie zabiegu można skorygować skrzywioną przegrodę nosa i w tym celu oddziela się błonę śluzową i ochrzęstną od przegrody i wycina skrzywiony element przegrody, wykonując później skaryfikację. W ostatnich etapach totalnej korekcji nosa chirurg zszywa nacięcia błony śluzowej przy użyciu katgutu (cienkiej nici chirurgicznej), a do jam nosowych zostają włożone specjalnie przygotowane tampony namoczone antybiotykiem. Na sam koniec grzbiet nosa zostaje przyklejony paskiem i unieruchomiony przy pomocy szyny gipsowej.

Zalecenia po zabiegu totalnej korekcji nosa

Po zabiegu totalnej korekcji nosa, ze względu na zastosowanie znieczulenia ogólnego, pacjent musi pozostać na co najmniej jedną noc w klinice. W celu zabezpieczenia przed krwawieniem z nosa pacjentowi do przewodów nosowych wkładane są setony gazowe. Umieszczenie setonów tymczasowo uniemożliwia oddychanie nosem, dlatego konieczne jest oddychanie ustami. Setony usuwane są najczęściej po około 48-72 godzinach. Opuszczając klinikę pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia lekarskie. Pacjent w pierwszych dniach po zabiegu powinien się oszczędzać. Po operacji, aby unieruchomić nos, na jego zewnętrzną część zakładany jest gips, który zdejmuje się w ciągu 7-10 dni po operacji. W początkowym okresie po zabiegu w obrębie nosa pojawiają się obrzęki natomiast pod oczami zasinienia.

Nie należy się tym przejmować, bowiem jest to w pełni naturalne zjawisko, które z biegiem dni ustępuje. Obrzęk można złagodzić stosując zimne okłady. Pacjent w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu nie powinien jeść gorących, twardych ani mocno przyprawionych posiłków. Spożywanie takich pokarmów we wczesnym okresie po zabiegu może doprowadzić do krwawienia z nosa. Ponadto pacjent powinien szczególnie uważać na nos, aby go w żaden sposób nie uszkodzić. W wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminie pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną.Najczęstszy termin odbywa się w ciągu 7-10 dni po operacji. Powrót do codziennych czynności najczęściej możliwy jest po tygodniu lub dwóch. Ukształtowanie nosa po jego totalnej korekcie wymaga czasu. Na ostateczny efekt zabiegu zazwyczaj trzeba poczekać około rok.

Możliwe powikłania po zabiegu totalnej korekcji nosa

Totalna korekcja nosa jest zabiegiem, który pozwala skorygować wiele niedoskonałości ale jednocześnie jak każda inna procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. U większości pacjentów nie dochodzi do komplikacji. W sporadycznych przypadkach może dojść do:

 • zakażenia pola pooperacyjnego
 • przedłużającej się opuchlizny
 • zaburzeń węchu
 • utrudnionego oddychania
 • zniekształcenia nosa
 • reakcji na środek znieczulający

W celu ograniczenia ryzyka jakichkolwiek powikłań, pacjent zdecydowany na zabieg powinien zgłosić się do wyspecjalizowanej kliniki, w której przeprowadzono wiele tego typu  operacji. Aby uniknąć powikłań pooperacyjnych należy również skrupulatnie przestrzegać wytycznych lekarskich. Nie stosowanie się do zaleceń może doprowadzić do komplikacji i znacznie wydłużyć okres rekonwalescencji.

 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Najczęstsze pytania i odpowiedzi, dotyczące zabiegu totalnej korekcji nosa

Czy zabieg totalnej korekcji nosa jest bolesny?

Totalna korekcja nosa jest zabiegiem skomplikowanym, który przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Po otrzymaniu środka znieczulającego pacjent przechodzi w stan uśpienia. W trakcie snu pacjent nie odczuwa żadnych działań związanych z procedurą. Zabieg jest więc całkowicie bezbolesny. Na sali operacyjnej oprócz lekarza prowadzącego obecny jest również lekarz anestezjolog, który czuwa nad działaniem znieczulenia. Z reguły po zabiegu pacjenci również nie odczuwają bólu. W przypadku pojawienia się tego typu dolegliwości skutecznie można je złagodzić za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych.

Czy zabieg totalnej korekcji nosa można przeprowadzić na NFZ?

Zabieg totalnej plastyki nosa najczęściej wykonywany jest z pobudek czysto estetycznych, po to by poprawić wygląd i samopoczucie pacjenta. Wówczas zabieg ten nie jest przeprowadzany w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i wiąże się z pełną odpłatnością.

Czasami zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pacjent może ubiegać się o refundację totalnej korekcji nosa w ramach NFZ. W przypadku kiedy deformacja nosa spowodowana jest wadą wrodzoną twarzoczaszki bądź urazem, w wyniku czego dochodzi jeszcze do upośledzenia fizjologicznej funkcji nosa i upośledza proces oddychania. Przykładem takich wad jest rozszczep podniebienia, nosa, czy skrzywienie przegrody nosowej. W takich przypadkach zabieg może być przeprowadzany w ramach kontraktu z NFZ w placówkach prywatnych mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia bądź w państwowych placówkach. Niestety zazwyczaj obowiązuje spora kolejka i czas oczekiwania na taki zabieg jest długi.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu totalnej korekcji nosa?

Zabieg totalnej plastyki nosa nie powinien zostać przeprowadzony u pacjenta z obecnymi zaburzeniami w układzie krzepnięcia. Ponadto pełna korekta nosa jest przeciwwskazana u pacjentów z cukrzycą, niedokrwistością, zapaleniem zatok oraz nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Pacjent nie zostanie również zakwalifikowany do zabiegu w przypadku złych wyników badań laboratoryjnych. Totalnej korekcji nosa nie można przeprowadzić, jeżeli u pacjenta występują przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia. Dodatkowym ograniczeniem podczas kwalifikacji do totalnej korekcji nosa może być wiek pacjenta. Nie można bowiem przeprowadzić zabiegu jeżeli nie został zakończony proces rozwoju i wzrostu nosa. Wówczas należy odczekać potrzebny okres czasu.

Czy po zabiegu totalnej korekcji nosa pozostają widoczne blizny?

Zabieg totalnej plastyki nosa może zostać przeprowadzony jest najczęściej przy zastosowaniu otwartej techniki operacyjnej. Charakteryzuje się ona tym, że operator w takcie zabiegu posiada szeroki dostęp do pola operacyjnego, co wpływa na bezpieczeństwo i przewidywalność późniejszego efektu operacji. Jednak w przypadku  otwartej operacji nosa, cięcie skórne łączy się na słupku nosa, co umożliwia odciągnięciu skóry i przeprowadzenie operacji pod kontrolą wzroku, ale również sprawia, iż niezbędny jest zewnętrzny szew, po którym pozostaje blizna.

Niemniej najlepsi specjaliści chirurgii plastycznej przekonują, iż po kilku miesiącach od zabiegu blizna staje się niemal niewidoczna. Dlatego też na zabieg totalnej plastyki nosa należy decydować się w renomowanych klinikach chirurgii plastycznej specjalizujących się w tego typu zabiegach. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie są gwarantem dobrze przeprowadzonej operacji. 

Jaka jest przewidywalność efektu zabiegu totalnej korekcji nosa? Czy zdarza się, że konieczna jest ponowna operacja plastyczna nosa?

Przewidywalność zabiegu totalnej korekcji nosa w dużej mierze wiąże się z doświadczeniem chirurga, przeprowadzającego zabieg oraz z zastosowaną techniką w trakcie operacji. Jak wcześniej wspomniano zabieg totalnej plastyki nosa najczęściej przeprowadzany jest metodą otwartą, co wiąże się z większą przewidywalnością efektu operacji. Niestety nawet ona nie gwarantuje 100% skuteczności i zadowolenia pacjenta. Dostępne statystyki podają, iż około 10% nosów poddawanych chirurgicznej korekcji nosa wymaga powtórnej korekty. Wiąże się to m.in. z zaburzeniem drożności nosa, ale w przeważającej większości główną przyczyną powtórnej operacji jest niezadowolenie samego pacjenta z osiągniętego efektu w trakcie pierwszej operacji.

Wśród potencjalnych zaburzeń, które stanowią o problemie w postrzeganiu skorygowanego nosa jest opadanie lub asymetria jego czubka, wyraźne zwężenie wierzchołka nosa, nos siodełkowaty czy nos papuzi. To są tylko przykłady, których może być więcej, bowiem ocena efektu zabiegu jest bardzo subiektywna i coś co jednemu przypadnie do gustu, drugiemu może zupełnie się nie podobać. Warto zaznaczyć, że powtórna korekcja nosa często wymaga zastosowania przeszczepów z chrząstki lub kości, które najczęściej pochodzą z przegrody nosa, małżowiny usznej lub też żeber czy biodra. 

Kiedy można powrócić do uprawiania sportu po zabiegu totalnej korekcji nosa?

Powrót do uprawiania sportu po totalnej plastyce nosa zazwyczaj możliwy jest dopiero po okresie trzech miesięcy od przeprowadzenia zabiegu. Pacjent po operacji powinien bardzo uważać na nowy nos aby nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Sport w szczególności kontaktowy wiąże się z ryzykiem urazu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i wstrzymać z jego uprawianiem.

Czy mogę wszystko jeść po zabiegu totalnej korekcji nosa?

Okres rekonwalescencji po zabiegu totalnej plastyki nosa to bardzo ważny czas, w którym dochodzi do regeneracji operowanych tkanek oraz okres formowanie się ostatecznego wyglądu nosa. Właśnie w tym czasie pacjent powinien bezwzględnie trzymać się odpowiednich zaleceń, wśród których są takie, które dotyczą bezpiecznej diety. Bowiem odpowiednia dieta po zabiegu plastyki nosa jest  bardzo istotna. Odpowiedni dobór składników i racjonalne zbilansowanie pozabiegowej diety pozwala wspomóc proces prawidłowego gojenia się ran. Ważne jest by spożywane posiłki były lekkostrawne i składające się z łatwo przyswajalnych składników.

Dietetycy zalecają by wybierane produkty były bogate w pełnowartościowe białko, a także niezbędne w procesie rekonwalescencji takie pierwiastki jak żelazo czy cynk oraz oczywiście witaminy. Ponadto wybieranie produktów bogatych w błonnik lub jego dodatkowa podaż potrafią uniknąć zaparć, które mogą być następstwem operacji. Z racji tego w diecie należy ograniczyć podaż między innymi herbaty, czekolady, kawy słodyczy oraz innych produktów mogących spowalniać perystaltykę jelit. Pomocna w tym okresie jest porada wykwalifikowanego dietetyka, który doradzi i ułoży zindywidualizowaną dietę dla każdego pacjenta. 

Czy operacja plastyczna to jedyna możliwość zmiany kształtu nosa?

Obecnie zmiana kształtu nosa możliwa jest również za pomocą metod nieinwazyjnych. Jedna z takich technik polega na zastosowaniu iniekcji kwasu hialuronowego. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest np. poprawienie grzbietu nosa. Iniekcja kwasu hialuronowego jest procedurą prostą, której efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Nie jest to jednak rozwiązanie stałe. Rezultaty korekcji kształtu nosa kwasem hialuronowym utrzymują się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Taka procedura może się sprawdzić w przypadku nosa, który wymaga bardzo delikatnej korekty. 

Czy istnieją ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia zabiegu totalnej korekcji nosa?

Zabieg totalnej korekcji nosa cechuje się pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi wieku kandydatów do operacji. Plastyki nosa nie powinno się przeprowadzać u pacjentów, u których nie został zakończony wzrost i rozwój kostno-chrzęstny nosa. Dotyczyć to może kobiet w wieku poniżej 16 roku życia oraz mężczyzn poniżej 18 lat. Część chirurgów plastycznych za dolną granicę wieku przyjmuje 18 rok życia u obu płci. Przeprowadzenie zabiegu po zakończonej fazie wzrostu nosa nie niesie ryzyka, że efekt zabiegu zostanie zaburzony przez jego dalszy wzrost.

Ponadto należy zaznaczyć, iż operacja przeprowadzona u pacjentów w dojrzałym wieku (po 40 roku życia) jest trudniejsza niż u młodszych osób. Wynika to zarówno z faktu, iż skóra w tym wieku ma mniejsze zdolności regeneracyjne oraz traci swą elastyczność, a także z tego, iż pacjentowi po 40 roku życia może być trudno zaakceptować nowy kształt nosa ze względu na przyzwyczajenie do wcześniejszego wyglądu, w takim wypadku wskazania do operacji powinny być jednoznaczne.

Jak można uniknąć powikłań po zabiegu totalnej korekcji nosa?

Jak każdy zabieg, tak i operacja totalnej plastyki nosa wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań zarówno tych w trakcie zabiegu, jak i tych mogących pojawić się w okresie pozabiegowej rekonwalescencji. Po zabiegu totalnej korekcji nosa pacjent otrzymuje szereg konkretnych zaleceń, których trzymanie się ma zapewnić pacjentowi jak najszybszy powrót do pełni zdrowia. Warto podkreślić, iż dokładne przestrzeganie wszystkich lekarskich zaleceń pozwoli na prawidłowy przebieg okresu rekonwalescencji oraz minimalizację ryzyka wystąpienia pooperacyjnych komplikacji. Uczulić należy pacjenta, iż niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować powikłaniami, które mogą skutkować koniecznością przeprowadzenia kolejnej operacji plastyki nosa.

Źródła: K. Mangathayaru. Pharmacognosy: An Indian perspective. Pearson Education India. p. 2. // Adam Hart-Davis. History: From the Dak"Sushruta: The first Plastic Surgeon in 600 B.C.". Internet Journal of Plastic Surgery (2). ISSN 1528-8293. // Loukas, M; Lanteri, A; Ferrauiola, J; Tubbs, R. S.; Maharaja, G; Shoja, M. M.; Yadav, A; Rao, V. C. (2010). "Anatomy in ancient India: A focus on the Susruta Samhita". Journal of Anatomy 217// Laryngol Rhinol. Otol. (Stuttg). 1978 Jul;57(7):581-91. The history of plastic surgery Keil G. //  Jerome Pierce Webster, Martha Teach Gnudi - Documenti inediti intorno alla vita di Gaspare Tagliacozzi in Studi e memorie per la storia dell'Università di Bologna, 1935 // The Ideal Nasal Profile Rhinoplasty Patients vs the General Public David C. Pearson, MD; Peter A. Adamson, MD, FRCSC //  Photometric Facial Analysis - A Baseline Study Jain SK, Anand C & Ghosh SK. Dr. R.P. Govt. Medial College, Kangra at Tanda, H.P. // Ricketts RM. Divine proportion in facial aesthetics. Clin Plast Surg. 1982;9(4):401–22. // Holland E. Marquardt’s phi mask: pitfalls of relying on fashion models and the golden ratio to describe a beautiful face. Aesthet Plast Surg. 2008;32(2):200–8. // Facial Plastic and Reconstructive Surgery pod redakcją Ira D. Papel // Making the Body Beautiful: A Cultural History of Aesthetic Surgery Sander L. Gilman // Gorney M. Patient selection in rhinoplasty: Practical guidelines. In: Daniel RK (ed) Aesthetic Plastic Surgery: Rhinoplasty. Boston: Little, Brown, 1993 // Closed rhinoplastyYadranko Ducic, MD, MSc, FRCS(C), FACS, Robert DeFatta, Operative Techniques in Otolaryngology (2007) 18, 233-242 // Jurgen Holle Chirurgia Plastyczna, wyd. PZWL

Totalna korekcja nosa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Zdjęcia