Operacja przepukliny laparoskopowo (NFZ i prywatnie)

W Polsce pierwszy zabieg hernioplastyki laparoskopowo wykonano w 1992 roku. Przez lata laparoskopia pozyskiwała uznanie jako technika odznaczająca się mniejszą inwazyjnością niż zabiegi metodami klasycznymi. Największą korzyścią laparoskopii jest odczucie samych pacjentów, którzy po takim zabiegu zmagają się z mniejszym bólem pooperacyjnym i mogą szybko powrócić do codziennych czynności. Czy operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo jest refundowana przez NFZ?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Według danych statystycznych przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną i stanowi około 70% przypadków. Badania wykazują, iż schorzenie nawet 7 razy częściej dotyka mężczyzn. Możliwość rozwoju przepukliny pachwinowej u kobiet w ciągu życia szacowana jest na około 3% natomiast u mężczyzn ryzyko wystąpienia sięga ok. 27%.

Przyczyny powstawania przepukliny pachwinowej według wielu autorów związane są z osłabieniem powięzi poprzecznej oraz zwiększonym na nią naciskiem. Wiele przeprowadzonych badań wykazało u chorych nieprawidłowości w budowie strukturalnej tkanki łącznej. Wynikają one z zaburzeń w stosunkach kolagenowych. Wśród innych przyczyn wskazuje się uwarunkowania genetyczne. Ponadto wpływ może mieć przewlekłe ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane zaparciami bądź długotrwałą, obturacyjną chorobą płuc.

Laparoskopowa operacja przepukliny

Chirurgia klasyczna jest wciąż najczęstszym wyborem w przypadku leczenia przepuklin brzusznych, jednak coraz silniejszy trend dążący do jak najmniejszej inwazyjności, skłania wielu chirurgów ku innym metodom. Początek lat dziewięćdziesiątych to niewątpliwy rozwój technik laparoskopowych wykorzystywanych w chirurgii jamy brzusznej. Bardzo dobre przyjęcie tej techniki w chirurgii pęcherzyka żółciowego pozwoliło na rozwój metody w przypadku innych schorzeń, w tym przepuklin brzusznych.

Przepuklina pachwinowa laparoskopowo czy tradycyjnie?

Niepodważalnym atutem, a zarazem głównym uzasadnieniem do wykonania laparoskopowej operacji przepukliny pachwinowej, jest krótszy pobyt pacjenta w szpitalu oraz szybki powrót do codziennych czynności, w porównaniu do klasycznych metod chirurgii przepuklin. Pozostałe zalety to mniejsza ilość powikłań w postaci zakażeń rany pooperacyjnej oraz zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny. Wszystkie te aspekty wpływają na większe zadowolenie pacjenta z efektów zabiegu. Warto wiedzieć, że obie metody cechuje podobne ryzyko nawrotu przepukliny.

Laparoskopia przepukliny pachwinowej

Przeciwwskazaniem do wykorzystania techniki laparoskopowej może być obecność masywnych zrostów otrzewnowych, wcześniej przebyte procesy zapalne jamy brzusznej lub przebyta radioterapia danej części ciała. O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz chirurg po dokładnym zbadaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta.

Zaopatrzenie przepukliny pachwinowej laparoskopowo najczęściej przeprowadzane jest według dwóch technik:

  • z dostępu całkowicie przedotrzewnowego (ang. Totally Extraperitoneal Approach TEP)

  • z dostępu przezbrzusznego (ang. Transabdominal Preperitoneal Approach TAPP).

Podstawowe zalecenia po laparoskopii przepukliny

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać pewne dolegliwości jak np. wymioty, które są związane z zastosowanym znieczuleniem ogólnym. W ciągu pierwszej doby po zabiegu chory nie powinien przyjmować doustnych pokarmów. Kontrola oraz zmiana opatrunku odbywa się dzień po zabiegu. Pacjent zazwyczaj opuszcza placówkę w ciągu 2 dni po operacji, równocześnie otrzymując odpowiednie zalecenia. Na zdjęcie szwów chory zgłasza się po 7 dniach do poradni chirurgicznej.

Istotne jest dbanie o higienę, ze szczególnym uwzględnieniem rany pooperacyjnej. Zalecana jest codzienna zmiana opatrunku oraz stosowanie środka dezynfekującego. Długość rekonwalescencji jest indywidualna dla każdego pacjenta, niewątpliwie jednak powrót do pełnej sprawności w przypadku zabiegu metodą laparoskopową przebiega znacznie szybciej niż po operacji techniką klasyczną. Do całkowitej aktywności zawodowej i fizycznej pacjent zazwyczaj wraca w ciągu 7-10 dni od zabiegu.

Usunięcie przepukliny laparoskopowo na NFZ

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo na NFZ jest możliwa, jednak rzadko wykonywana przez placówki państwowe. Wiąże się to głównie z wysokimi kosztami jakie ponosi za ten zabieg szpital oraz niską wyceną operacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co w ostatecznym rozrachunku generuje straty. Chory zdecydowany na operację laparoskopową przepukliny pachwinowej może poddać się zabiegowi w klinice prywatnej. Cena takiego zabiegu to średnio 4000 zł.

Źródła: Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2 // Chirurgia Sabiston T. 4 Courtney M. Townsend, Daniel R.Beauchamp, Evers B. Mark // Współczesne leczenie przepuklin brzusznych. Zygmunt Mackiewicz // Chirurgia laparoskopowa pod redakcją Waldemara Kostewicza.// Filipi CJ, Fitzgibbons RJ, Salerno GM: Laparoscopic herniorrhaphy. Surg Clin North Am 1992; 72: 1109-1223. // 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja przepukliny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 40

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…