Usuwanie zmarszczek, przebarwień, blizn laserem Fraxel

Linia nowoczesnych laserów Fraxel umożliwia usuwanie wielu niedoskonałości skóry. Dzięki zastosowaniu nieinwazyjnego frakcyjnego resurfacingu w szybkim czasie można odmłodzić wygląd, przywrócić skórze naturalny wygląd oraz usunąć defekty takie jak przebarwienia i blizny.

Data publikacji
Czas czytania
8 min.

Oznaki starzenia mogą być widoczne już po 30. roku życia i stale nasilają się wraz z upływem czasu. W skórze i tkance podskórnej procesy regeneracji nie nadążają likwidować uszkodzeń powstałych w wyniku działania niekorzystnych czynników środowiska. W efekcie skóra staje się wiotka, sucha, wrażliwa i pozbawiona blasku. Cienki i odwodniony naskórek traci swoje właściwości i w konsekwencji przestaje chronić skórę właściwą przed szkodliwymi czynnikami. Pojawia się też łuszczenie naskórka i nierównomierny rozkład barwnika. Spada aktywność fibroblastów znajdujących się w skórze właściwej, co odbija się na jakości włókien elastyny i kolagenu. Stają się one sztywniejsze i pofałdowane, przez co skóra traci elastyczność i wiotczeje. Włókna przestają też spełniać funkcję podporową. Procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu, przez co tkanka podskórna jest gorzej odżywiona i odwodniona. Dochodzi do zaników i przesunięcia grawitacyjnego tkanki tłuszczowej, co skutkuje efektem obwisłej skóry – na twarzy powstają tzw. chomiki. Zmiany dotyczą również układu naczyniowego. Część naczynek zanika, a pozostałe stają się bardziej kruche i wrażliwe.

Starzenia się nie można powstrzymać. Można jednak wybrać zabiegi medycyny estetycznej, które spowalniają niekorzystne procesy. Poprzez pobudzenie regeneracji i odnowy skóra wygląda młodziej, jest lepiej nawilżona i odżywiona oraz uzyskuje piękny, naturalny koloryt. Zabiegi laserem Fraxel poprawiają wszystkie parametry skóry, co skutkuje odmłodzeniem wyglądu o około dziesięć lat.

Wskazania do zabiegu laserowego Fraxel

Fraxel to sprawdzona technologia poprawy wyglądu skóry. Obecny jest na rynku od ponad piętnastu lat. Przez ten czas specjaliści ustalili szereg wskazań, w których laseroterapia przynosi najlepsze efekty. Badania kliniczne dowiodły, że jest to bardzo bezpieczna metoda odmładzania. Może być zastosowana przy każdym typie skóry, rodzaju pielęgnacji, czy też stanie zaawansowania procesów starzenia się. Jej skuteczność przewyższa inne zabiegi i procedury pielęgnacyjne, a bezpieczeństwo i nieinwazyjny charaktery powoduje, że wiele osób woli wybierać Fraxel niż zabiegi chirurgii plastycznej.

Najczęstszym powodem wyboru zabiegów laserowego resurfacingu są zmarszczki. Fraxel usuwa zarówno płytkie zmarszczki wokół oczu, jak i spłyca głębsze fałdy i bruzdy. Doktor Sherry Collawn z Kliniki Chirurgii Plastycznej na Uniwersytecie Alabama w Stanach Zjednoczonych przebadała działanie lasera Fraxel u pacjentów z objawami takimi jak zmarszczki, nadmierna pigmentacja i blizny w obrębie twarzy i kończyn. Ocena kliniczna skóry po zabiegu wykazała zwiększenie jednorodności skóry oraz poprawę kolorytu i tekstury skóry przy minimalnych działaniach niepożądanych. Wyniki tego badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Annals of Plastic Surgery.

Innym częstym wskazaniem do laseroterapii jest nierównomierny rozkładu pigmentu na skórze. Wyróżnia się wiele rodzajów zmian pigmentacyjnych. Nadmierna produkcja melaniny w odpowiedzi na działanie promieni ultrafioletowych skutkuje pojawianiem się nierównych ciemnych łat na wystawianych na słońce fragmentach skóry (twarz, szyja, klatka piersiowa, ręce, itp.). Zaburzenia pigmentacji nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, ale stanowią defekt kosmetyczny, szczególnie jeśli zlokalizowane są na twarzy. Innym problemem jest melasma, czyli przebarwienia na twarzy towarzyszące zmianom hormonalny, np. w czasie ciąży. Brązowe plamy pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, górnej wardze i nosie. Niekiedy mocno odróżniają się kolorem od pozostałych fragmentów skóry będąc przyczyną kompleksów. Po ciąży mogą zniknąć, ale mają tendencję do ponownego pojawiania się po ekspozycji na słońce. Oceną skuteczności usuwania melasmy zajął się zespół doktora Niloofara Jalaly z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie w Iranie. Badacze porównali działanie lasera frakcyjnego CO2 z laserem Q-switch. Kobiety podzielono na dwie grupy i poddano leczeniu jedną z metod, a końcową ocenę przeprowadzono po upływie dwóch miesięcy. Okazało się, że w każdej z grup nastąpiła wyraźna poprawa wyglądu, jednak u kobiet leczonych laserem frakcyjnym redukcja przebarwień była znacząco większa niż w grupie poddanej leczeniu laserem Q-switch. Oba sposoby leczenia oceniono jako bezpieczne. Wyniki tego badania ukazały się w czasopiśmie American Journal of Clinical Dermatology.

Laseroterapia wykazuje bardzo dużą skuteczność w usuwaniu blizn, jednak nie jest wszystkie rodzaje blizn można usunąć z jednakową łatwością. W gabinetach laseroterapii najczęściej goszczą pacjenci z trądzikiem, u których przeważają blizny zanikowe podatne na leczenie laserem frakcyjnym. Blizny te, zwane również atroficznymi, mają postać zapadniętych fragmentów skóry o osłabionej strukturze tkanki łącznej. Zespół pod kierunkiem doktora Chae z Kliniki Dermatologii z Uniwersyteckiego Szpitala w Ulsan w Korei porównał działanie lasera frakcyjnego z działaniem frakcyjnej radiofrekwencji w grupie pacjentów z bliznami atroficznymi powstałymi w przebiegu trądziku. Po czterech tygodniach od zabiegu uzyskano poprawę średnio o 25% i 18,6% odpowiednio w obu grupach. Badacze nie odnotowali u pacjentów istotnych działań niepożądanych. Badanie to jest ważnym krokiem w ocenie skuteczności terapii medycyny estetycznej, a jego wyniki znalazły się w czasopiśmie Journal of Cosmetic Dermatology.

Lasery linii Fraxel

Lasery Fraxel zostały wprowadzone na rynek w 2001 roku. Obecnie produkowane są przez amerykańską firmę Solta Medical należącą do holdingu Valeant Pharmaceuticals. Fraxel to linia nowoczesnych urządzeń laserowych. Ich dostępność zapewniają regionalni przedstawiciele firmy, którzy dbają również o prowadzenie profesjonalnych szkoleń dla specjalistów wykonujących zabiegi resurfacingu.

Lasery frakcyjne wyróżniają się konstrukcją wiązki laserowej, która składa się z szeregu cieniutkich strumieni impulsów światła o mikroskopijnej średnicy. Światło lasera wnika w głąb skóry, a tam pochłaniane jest przez wodę, co powoduje natychmiastowe silne podgrzanie i odparowanie. Zjawisko to określane jest terminem fototermolizy. Mikroskopijne uszkodzenie jest impulsem do intensywnej regeneracji tkankowej. Natychmiast po zabiegu następuje odbudowa miejsc poddanych terapii oraz odbudowa włókien kolagenowych na całej powierzchni skóry. Zaletą lasera frakcyjnego jest to, że podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia niewielkiego obszaru – skóra jest podziurkowana przez światło lasera jak sitko, a dzięki temu mikro uszkodzenia goją się szybko i bez powikłań.

LASER FRAXEL® 1550 dobrze sprawdza się w regeneracji głębszych warstw skóry. Jest laserem nieablacyjnym erbowo-szklanym, więc działa nieinwazyjnie. Fale o długości 1550 nm poprawiają tonację i kolor skóry, jej jędrność, usuwają melasmę, zaburzenia rogowacenia, zmarszczki wokół oczu i blizny potrądzikowe. Tulowy LASER FRAXEL® 1927 działa bardziej powierzchownie i dlatego jest idealny do ogólnej regeneracji skóry. Likwiduje wiotkość skóry, usuwa posłoneczne zaburzenia pigmentacji i rogowacenia. Działanie obu laserów uzupełnia się, więc firma zaoferowała system laserowy FRAXEL® DUAL 1550/1927 zbudowany z dwóch połączonych urządzeń laserowych o dwóch długościach fal światła dostosowanych do leczenia określonych zaburzeń dermatologicznych. Urządzenie to podnosi skuteczność zabiegu i skraca czas leczenia.

Najnowsze urządzenie tej linii to laser frakcyjny CO2 o nazwie FRAXEL RE:PAIR® SST. Usuwa wiele defektów dermatologicznych w obrębie twarzy jak i ciała. Zapewnia wysoką skuteczność, gwarantuje niskie ryzyko powikłań i minimalny czas rekonwalescencji. Jest to pierwszy na rynku laser ablacyjny dedykowany do zabiegów małoinwazyjnych. Jego bezpieczeństwo potwierdzone jest certyfikatem Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Działanie lasera Fraxel re:pair wspiera opatentowany system aplikacji (Advanced Delivery System, ADS), który pozwala na idealnie równomierne rozmieszczenie punktów termoablacji w skórze. Dzięki temu, leczenie pacjenta jest znacznie szybsze i zapewnia dużo lepsze wyniki w porównaniu z innymi laserami CO2. Podczas zabiegu lekarz wybiera odpowiednią energię impulsu z zakresu od 5 do 70 kJ oraz gęstość punktów termoablacji od 5 do 70% powierzchni skóry. Dobranie odpowiednich parametrów pozwala na usunięcie pełnego spektrum problemów dermatologicznych.

Fraxel to wysoka satysfakcja pacjentów

Doktor Steven Cohen wraz ze swoimi współpracownikami z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej na Uniwersytecie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie satysfakcji pacjentów po zabiegach laserowego resurfacingu. Podczas oceny wykonano 202 zabiegi z powodu widocznych objawów fotostarzenia się skóry. Badania doktora Cohena wskazują, że 75% pacjentów oceniło efekty leczenia jako dobre i bardzo dobre. Pełną, bo 100% satysfakcję uzyskano u pacjentów, u których dominującym problemem kosmetycznym były blizny. Lepsze rezultaty uzyskiwano u pacjentów, którzy przeszli kilka zabiegów oraz byli w wieku powyżej 56 lat. Wyniki tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Plastic and Reconstructive Surgery. Tak wysoki poziom zadowolenia osiągany jest dzięki dużej skuteczności laserów Fraxel, krótkiemu okresowi rekonwalescencji i rzadkim powikłaniom.

Przebieg zabiegu

Zabieg laserowy nie wymaga specjalnego przygotowania, choć konieczna jest konsultacja lekarska pozwalająca określić zakres leczenia. Na półgodziny przez laseroterapią skórę smaruje się maścią znieczulającą. Podczas zabiegu przeciąga się głowicę lasera nad problematycznymi fragmentami skóry. Zabieg można przeprowadzić nawet na najbardziej delikatnych fragmentach twarzy, takich jak okolice oczu, oraz na skórze szyi. Czas zabiegu uzależniony jest od wielkości leczonego obszaru, ale średnio trwa około pół godziny. Już bezpośrednio po zabiegu obserwuje się zwiększone napięcie skóry, a mniej więcej po tygodniu pojawia się poprawa kolorytu, spłycenie zmarszczek i rozjaśnienie plam pigmentacyjnych. Dalsze efekty pojawiają się po 1-3 miesiącach w postaci wygładzenia zmarszczek, poprawy konturów i spłycenia blizn. Przyczyna oddalonego efektu leży w czasie potrzebnym na syntezę nowego kolagenu. Efekty zabiegu są trwałe, choć fragmenty poddane zabiegowi tak samo podlegają procesom starzenia, jak reszta ciała, więc po pewnym okresie może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu.

Ceny zabiegów z wykorzystaniem lasera CO2 Fraxel RE:PAIR są zróżnicowane, gdyż zależą od długości zabiegu oraz rodzaju i rozległości defektu skóry. Klinika Fenomed z Bydgoszczy ma bardzo rozbudowany cennik. Lifting całej twarzy włącznie z powiekami kosztuje około 3500 złotych, natomiast laserowe wygładzanie blizn potrądzikowych obejmujących całą twarz to koszt do 2500 złotych. Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr Macieja Kuczyńskiego w Rzeszowie oferuje zabieg liftingu laserowego za 4,5-5,5 tysiąca złotych. W Klinice Krajewski w Warszawie zabieg na całą twarz to koszt w granicach 6 tysięcy złotych.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Laserowe usuwanie blizn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…