Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym

Zastosowanie laserów frakcyjnych do likwidacji blizn potrądzikowych to stosunkowo nowe, ale dające świetne efekty rozwiązanie. Użycie lasera prowadzi do uaktywnienia komórek skóry i pobudzenia ich do wytwarzania kolagenu, dzięki czemu następuje zamiana tkanki zbliznowaciałej na zdrową.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Wbrew pozorom, zmiany trądzikowe dotyczą nie tylko nastolatków. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą objąć także plecy i ramiona. Niestety nie zawsze ich ślady znikają bezpowrotnie. U części osób blizny potrądzikowe, spowodowane ostrym lub niewłaściwie leczonym stanem zapalnym mogą być widoczne przez długie lata, będąc dokuczliwym i szpecącym problemem. Dotychczas do leczenia blizn potrądzikowych stosowano w medycynie głównie np. peelingi chemiczne, zewnętrzną antybiotykoterapię lub leki hormonalne (doustne środki antykoncepcyjne). Niestety, w większości przypadków efekty tego rodzaju terapii nie są w pełni zadowalające.

Laser frakcyjny w walce z bliznami potrądzikowymi

Nową i zaskakująco skuteczną metodą walki z potrądzikowymi bliznami okazało się zastosowanie  lasera frakcyjnego. Istotą jego działania jest zastosowanie technologi fraxelowej, czyli wytworzenia w poddanym zabiegowi obszarze tysięcy mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem dziurek otoczonych zdrową, nieuszkodzoną skóra. Powoduje to stymulację procesów tworzenia się nowej tkanki z jednoczesnym tworzeniem nowych włókien kolagenowych, które oddolnie "wypychają" ku górze istniejące blizny, wyrównując i wygładzając powierzchnię skóry. Dobrym przykładem jest tu porównanie blizn potrądzikowych do obszaru górskiego złożonego ze szczytów i dolin. Zastosowanie lasera frakcyjnego podnosi "doliny" w górę, spłaszczając i wygładzając powierzchnię skóry. Zauważalne efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale dla osiągnięcia oczekiwanych i trwałych rezultatów zwykle trzeba ich przeprowadzić od czterech do sześciu w odstępie minimum miesiąca.

Laser frakcyjny – dlaczego warto?

"Lasery frakcyjne najnowszej generacji, jak laser Mosaic eCO2, rzeczywiście bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem blizn potrądzikowych, pooperacyjnych czy pourazowych. Co warto podkreślić - skuteczność lasera jest wysoka szczególnie w odniesieniu do świeżych blizn. A sam mechanizm usuwania blizn laserem frakcyjnym jest dosyć prosty i sprowadza się do pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry. W bliźnie poddanej działaniu lasera, wytwarzane jest mnóstwo mikrouszkodzeń, wyglądających jak małe dziurki. Mikrouszkodzenia otoczone są zdrową tkanką, a ze względu na swoje rozmiary i głębokość, nie wywołują tak gwałtownych procesów naprawczych, jak to dzieje się w momencie przecięcia skóry skutkującego blizną. Laser działa więc dwojako na bliznę - część tkanki składającej się na bliznę zostaje odparowana i stąd widoczne dziurki, w miejsce których wytwarzana jest nowa tkanka. Ta nowa tkanka dużo bardziej przypomina naskórek niż będąca wcześniej w jej miejscu blizna" - mówi dr Wojciech Rybak, chirurg i specjalista medycyny estetycznej z kliniki Ars Estetica.

Zalety zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego

W odróżnieniu od zabiegów laserami starszej generacji, laser frakcyjny nie usuwa całej warstwy skóry. Obejmuje on jednorazowo swoim działaniem ok. 30% powierzchni skóry, pozostawiając resztę nienaruszoną i minimalizując tym samym ryzyko powstania ran oraz przyśpieszając proces gojenia.

Do leczenia laserem frakcyjnym kwalifikują się zarówno "świeże", kilkumiesięczne blizny, jak i te wieloletnie. Pamiętać należy, że laser likwiduje tylko skutki (blizny) a nie przyczyny trądziku. Bezwzględnym przeciwskazaniem jest więc aktywny, niewyleczony stan zapalny, a także jak w przypadku innych procedur laserowych świeżo opalona skóra.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, przed jego rozpoczęciem twarz pacjenta znieczula się miejscowo za pomocą specjalnego kremu a na zakończenia aplikowany jest chłodzący okład żelowy. Podrażniona laserem skóra jest podrażniona i wymaga kilku dni rehabilitacji i gojenia. Należy też wtedy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem, chroniącym przed promieniowaniem UV.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

ef 6 lata temu

mialam 5 zabiegow laserem frakcyjnym skora leciutko gladsza a blizny sa nadal Odpowiedz

Blizny potrądzikowe na całej twarzy - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…