Stulejka to schorzenie polegające na trudności w odprowadzaniu napletka poza żołądź. Może być wrodzone bądź nabyte w wyniku stanów zapalnych napletka lub zmian alergicznych skóry. W zależności od stopnia zaawansowania przypadłości można ją leczyć na kilka sposobów. W przypadku zabiegu chirurgicznego wykonuje się plastykę napletka bądź bardziej inwazyjne obrzezanie (częściowe lub całkowite). Operacja plastyczna polega na poszerzeniu napletka poprzez poprowadzenie kilku nacięć w znieczuleniu miejscowym. Jej wadą jest możliwość nawrotu schorzenia.
W przypadkach dużego zbliznowacenia napletka przeprowadza się zabieg obrzezania (cyrkumcyzję), zapewniający trwałe usunięcie problemu stulejki. U dzieci operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, zaś u dorosłych – w miejscowym. Czas trwania operacji to 45-75 minut. Chirurg usuwa napletek w całości bądź częściowo, zależnie od wybranej metody. Po wycięciu skóry zszywa ranę i nakłada na nią opatrunek. Rehabilitacja trwa ok. 2-4 tygodnie, a w jej czasie należy zrezygnować ze współżycia i stosować specjalne maści lub żele.
Operacja stulejki we Wrocławiu – gdzie się udać?
We Wrocławiu pacjenci ze stulejką mogą zgłosić się do ośrodka Mediconcept. Placówka istnieje od 2002 roku i oferuje chorym zabiegi z różnych dziedzin medycyny, w tym z ginekologii i położnictwa oraz urologii. Specjalistą zajmującym się leczeniem stulejki jest lek. med. Piotr Szulc, urolog. Zabiegi urologiczne wykonywane w ośrodku to m.in. biopsja jąder, podcięcie wędzidełka oraz leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową.
Doktor Szulc prowadzi we Wrocławiu swój prywatny gabinet – Prywatną Praktykę Urologiczną Piotr Szulc. Oferuje w nim leczenie zabiegowe stulejki w postaci operacji plastycznej z zachowaniem napletka oraz procedury polegającej na całkowitym usunięciu napletka, czyli obrzezaniu. Specjalista jest ordynatorem Oddziału Urologii w Szpitalu Specjalistycznym EuroMediCare (od 2009 roku). To lekarz mogący się poszczycić zdaniem z wynikiem bardzo dobrym europejskiego egzaminu specjalizacyjnego z urologii i otrzymaniem tytułu FEBU (Fellow European Board of Urology).
Kolejnym uznanym wrocławskim urologiem jest lek. med. Krzysztof Żychowicz (Gabinet Urologiczny Krzysztofa Żychowicza), wykwalifikowany chirurg. Udziela pomocy mężczyznom ze stulejką, schorzeniami pęcherza moczowego i nerek, a także męskich zewnętrznych narządów płciowych. Leczy wady wrodzone i nabyte, zajmuje się również zaburzeniami erekcji i problemem niepłodności męskiej. Aktualnie jest zatrudniony w Klinicznym Oddziale Urologii wrocławskiego Wojskowego Szpitala Klinicznego na stanowisku starszego asystenta.
We Wrocławiu przyjmuje także lek. med. Marek Belda (MultiMedica). To uznany chirurg ogólny i specjalista urologii, zajmujący się również endoeurologią. W czasie swojej długiej kariery zawodowej odbył wiele szkoleń doskonalących, w tym kurs z zakresu laparoskopii w urologii, ukończony w 1996 roku, oraz kurs endoeurologiczny, który przeszedł w 1997 roku w Monachium.
Renomowane wrocławskie kliniki i gabinety urologiczne
Mężczyźni borykający się ze stulejką mogą udać się do Gabinetu Urologicznego NZOZ UROMEDICA. Placówka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń dróg moczowych. Dysponuje nowoczesną aparaturą diagnostyczną, dzięki której zespół przeprowadza USG układu moczowego (przezbrzuszne i przezodbytnicze), cystoskopię i biopsję prostaty. Pacjentów przyjmuje dr n. med. Wojciech Kołaczyk, lekarz z prawie 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA).
Mężczyźni ze stulejką znajdą profesjonalną pomoc także we Wrocławskim Centrum Urologicznym, w którym leczeniem tego schorzenia zajmuje się dr Adam Trawiński. Przyjmuje w nim pacjentów od 1999 roku – w międzyczasie zdobył specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej, a następnie z urologii. Doktor od wielu lat pomaga mężczyznom pozbyć się dolegliwości natury urologicznej, a także udziela porad dotyczących problemów w pożyciu intymnym.
Jeszcze jeden ośrodek, któremu warto poświęcić kilka słów, to Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Polimed. Leczeniem stulejki zajmuje się w nim dr n. med. Krzysztof Tupikowski, oferujący pacjentom kompleksową opiekę urologiczną, porady i konsultacje. Przeprowadza rzetelną diagnostykę, USG układu moczowego, zajmuje się także cystoskopią, uroflowmetrią i biopsją prostaty. Wykonuje zabiegi chirurgiczne stulejki, wodniaka jądra i krótkiego wędzidełka. W zakres świadczonych przez niego usług wchodzi również leczenie chirurgiczne nowotworów układu moczowego, kamicy układu moczowego oraz zaburzeń płodności i potencji. Do zespołu przychodni należy także dr n. med. Bartosz Małkiewicz, specjalista urolog, oraz dr n. med. Paweł Kowal, specjalista chirurg i urolog.
Leczenie stulejki we Wrocławiu
Stulejka jest na tyle powszechnym schorzeniem, że jej leczenie oferuje większość gabinetów urologicznych i chirurgicznych. Najlepiej jednak oddać się w ręce profesjonalisty – wiedzą to pacjenci, którzy nierzadko przyjeżdżają do wrocławskich ośrodków z innego miasta bądź kraju. Tutejsi specjaliści oferują wysokiej jakości usługi w korzystnych cenach, co doceniają zwłaszcza pacjenci z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, nie mówiąc już o Amerykanach, którzy odwiedzają wrocławskie gabinety coraz chętniej. W Klinice Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej ESTmedica ceny operacji stulejki zaczynają się od 1,8 tys. zł, podczas gdy w Gentle Circumcision w Kalifornii taki zabieg kosztuje 1500$ (ok. 4,5 tys. zł). Goście z zagranicy cenią sobie jakość usług wrocławskich lekarzy i mnogość atrakcji w pięknym mieście, do którego przyjeżdżają na leczenie. Z przyjemnością przedłużają pobyt, by zapoznać się z zabytkami, takimi jak Ratusz, pałac Schaffgotschów czy pałac Spätgenów.