Badanie genetyczne predyspozycji do raka płuc

Czynniki genetyczne to jedna z głównych przyczyn rozwoju raka płuc u osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Przeprowadzenie genetycznego testu predyspozycji do rozwoju nowotworu pozwala na podjęcie działań zapobiegajacych rozwojowi choroby a w przypadku jej wystąpienia na szybkie wdrożenie terapii, która we wczesnym stadium raka jest dużo efektywniejsza i mniej obciąża organizm chorego.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku stwierdza się go u ponad 20 tysięcy osób. Jest on również jednym z najbardziej agresywnych i źle rokujących nowotworów oraz przyczyną największej liczby zgonów - co roku z powodu raka płuc umiera ponad 19 tysięcy chorych.

Istotny wkład czynników genetycznych w rozwój chorób nowotworowych podejrzewano już od dawna. Jednak dopiero obecnie możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych testów DNA, określających prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Genetyczne uwarunkowanie nowotworu oznacza w uproszczeniu, że istnieje pewne zaburzenie w materiale genetycznym, które prowadzi do rozwoju raka. Jeżeli uda się się znaleźć odpowiedzialną za to mutację odpowiednio wcześnie, wtedy możliwe jest przeprowadzenie leczenia dużo skuteczniej i w sposób mniej obciążający dla organizmu pacjenta.

Testy genetyczne predyspozycji do nowotworu płuc, pozwalają określić grupę wysokiego ryzyka – osoby, u których prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jest znacznie wyższe niż średnia dla populacji. U znacznej części potencjalnych chorych z grupy wysokiego ryzyka możliwe jest również niedopuszczenie do rozwoju nowotworu. Osiąga się to poprzez przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki i usunięcie zmian przednowotworowych (przedzłośliwych).

Rak płuc – test predyspozycji genetycznych

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej uznaje się, że najważniejszym czynnikiem rakotwóryczym (karcerogenem) w przypadku nowotworów płuc jest długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego. Ryzyko zachorowania u nałogowych palaczy jest około 20 krotnie większe niż u osób niepalących. W przypadku palaczy biernych (np. dzieci i współmałżonków) zagrożenie to jest ponad trzykrotnie wyższe. Palenie jest odpowiedzialne za 80-90% wszystkich przypadków raka płuc. W przypadku nowotworów u osób, które nigdy nie paliły, do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych.

Test predyspozycji genetycznych do rozwoju raka płuc obejmuje najczęściej analizę mutacji genów EGFR, GSTP1, GSTM1 i ELA2 oraz CHRNA3 i CHRNA 5. Materiałem do badania jest próbka zawierająca komórki nabłonka pobrane w drodze wymazu z jamy ustnej a na wynik trzeba poczekać od 10 do 15 dni roboczych.

Rezultat badania koniecznie musi zostać skonsultowany z lekarzem onkologiem lub genetykiem, który wytłumaczy jakie działania profilaktycznie powinien podjąć pacjent, aby uniknąć zachorowania lub wykryć nowotwór w pierwszej fazie rozwoju. Wcześnie wykryty nowotwór płuc jest wyleczalny w około 80-90% przypadków. Do wyników badania zwykle dołączany jest również wykaz terapii spersonalizowanych, które mogą być efektywne dla pacjenta posiadającego właśnie taką mutację (ostateczną decyzję o zasadności leczenia podejmuje lekarz interpretujący badanie genetyczne).





Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do raka płuc

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…