Podstawą, która wymagana jest w procesie wszczepienia implantów zębów jest odpowiedni stan, czyli ilość i jakość, tkanki kostnej w danym regionie. Zazwyczaj w przeciągu miesięcy czy lat od ekstrakcji zęba u znacznej części pacjentów dochodzi do lokalnych ubytku tkanki kostnej. Do nadmiernej utraty kości dojść może również w przebiegu stanów zapalny w okolicy okołowierzchołkowej zęba, co sprzyja gorszym możliwościom implantacji w tej okolicy.
Ubytki te powodują, że ewentualny proces wczepienia implantów zębów jest często utrudniony lub wręcz niemożliwy do przeprowadzenia. Na szczęście istnieją metody, które umożliwiają odnowę i odtworzenie objętościowe utraconej tkanki kostnej. Właśnie taką metodą jest sterowana regeneracja kości.
Sterowana regeneracja kości - czym jest i jakie ma zastosowanie?
Sterowana regeneracja kości (ang. Guided Bone Regeneration - GBR) jest zabiegiem, w przebiegu którego z pomocą specjalnych preparatów kościotwórczych lub kościozastępczych tworzy się odpowiednie "rusztowanie" dla regenerującej się tkanki kostnej organizmu pacjenta.
Celem całego procesu jest wytworzenie takiej ilości tkanki kostnej, która umożliwia wszczepienie m.in. tytanowych implantów, dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu i wsparciu naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. Poza samym wprowadzeniu w okolicę docelową materiału substytucyjnego, konieczne jest dodatkowe jego zabezpieczenie specjalną membraną. Błona ta stanowi fizyczną zaporę (blokadę), uniemożliwiają migrację innych komórek m.in. tkanek miękkich w kierunku stopniowo odnawiającej się tkanki kostnej. W zależności od podjętej decyzji błony takie mogą być zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne. W drugim przypadku konieczne jest późniejsze usunięcie wprowadzonej membrany.
Jednym z częściej stosowanych materiałów w sterowanej regeneracji kości jest preparat Bio-Oss. Jest on materiałem kościozastępczym pochodzenia odzwierzęcego, który tworzy szkielet dla rosnącej w czasie tkanki kostnej oraz pobudza procesy jej formowania i gojenia tkanek. Po wytworzeniu tkanki kostnej ulega on integracji z ciałem pacjenta, stopniowemu metabolizmowi i ostatecznie rozkładowi.
Zatoki szczękowe są przestrzeniami, znajdującymi się w kościach szczękowych, których głęboki zachyłek może uniemożliwić zabieg wczepienia implantów w tylnych odcinkach szczęk. Preparat Bio-Oss znajduje również zastosowanie w tych sytuacjach w tzw. procedurach podnoszenia dna zatoki szczękowej (ang. sinus-lift). Zabiegi te polegają na podniesieniu błony wyściełającej zatokę i wprowadzeniu w powstałą przestrzeń odpowiedniego substytutu tkanki kostnej, który stanowić będzie podłoże i miejsce zagnieżdżenia implantu. Należy mieć na uwadze, że procesy rozwoju i regeneracji tkanki kostnej wymagają odpowiedniej ilości czasu, aby mogło dojść do uzyskania odpowiedniej grubości i gęstości kości w danej lokalizacji. Z reguły czas ten wynosi około 6 miesięcy.
Zazwyczaj decyzję o zastosowaniu sterowanej regeneracji kości podejmuję się na podstawie wykonanego przez implantacją zdjęcia rentgenowskiego lub obrazów uzyskany z TK (tomografii komputerowej). Procedura wczepienia materiału syntetycznego w przebiegu sterowanej regeneracji kości odbywa się najczęściej z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego. Ewentualne dolegliwości takie jak ograniczony obrzęk czy ból zazwyczaj ustępują samoistnie i reagują dobrze na ogólnodostępne środki przeciwbólowe.
Zabiegi sterowanej regeneracji kości z użyciem preparatów takich jak Bio-Oss uznawane są za procedury bezpieczne, które obarczone są niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań i działań niepożądanych.
Bibliografia: www.dentistryiq.com