Wyrzeźbiona klatka piersiowa mężczyzny

Ginekomastia tłuszczowa, znana także jako pseudoginekomastia, to problem dotykający wielu mężczyzn, szczególnie tych z nadwagą. Artykuł omawia nowoczesne rozwiązanie tego problemu – liposukcję ultradźwiękową. Metoda ta, skutecznie usuwająca nadmiar tkanki tłuszczowej, jest mniej inwazyjna niż tradycyjne techniki, co skraca czas rekonwalescencji. Dowiedz się, jak działa liposukcja ultradźwiękowa i jakie są jej zalety oraz potencjalne przeciwwskazania.


Streszczenie artykułu (AI):
Streszczenie wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Ginekomastia to palpacyjnie wyczuwalny, łagodny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzn. Szacuje się, że przypadłość występuje u około 30% dorosłych mężczyzn. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ginekomastii: gruczołową, tłuszczową oraz mieszaną. W ostatnim czasie przybywa pacjentów z ginekomastią tłuszczową, która bywa nazywana również ginekomastią rzekomą lub pseudoginekomastią, a jej powstawanie ma związek przede wszystkim z otyłością.

Ginekomastia tłuszczowa – leczenie liposukcją ultradźwiękową

Młody człowiek mierzy zawartość tkanki tłuszczowej za pomocą suwmiarki

Według najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w 2024 roku, problem otyłości w Polsce nadal narasta. W 2019 roku 18,5% osób powyżej 15. roku życia miało otyłość. Prognozy wskazują, że do 2025 roku odsetek ten wzrośnie do 25,9% wśród kobiet i 30,3% wśród mężczyzn w wieku 20 lat lub więcej. Właśnie u takich panów spotykana jest lipomastia, w związku z czym odsetek pacjentów borykających się z tym problemem również stale rośnie.

W ginekomastii tłuszczowej powiększenie piersi wynika z odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach gruczołu piersiowego. Podstawowym sposobem leczenia ginekomastii jest zabieg chirurgiczny, jednak wybór najbardziej odpowiedniej metody zależy od rodzaju tkanki, wielkości piersi, a także stanu skóry pacjenta.

Liposukcja ultradźwiękowa jest szczególnie polecana pacjentom z dobrze zachowaną elastycznością skóry, u których nadmiar tkanki tłuszczowej jest głównym problemem. Jednak nie jest to metoda odpowiednia dla wszystkich. Pacjenci z nadmiernym zwiotczeniem skóry mogą wymagać dodatkowych zabiegów chirurgicznych.

Informacja: Liposukcja ultradźwiękowa nie zastępuje zdrowego stylu życia i nie jest rozwiązaniem dla znacznej otyłości.

Przed przystąpieniem do zabiegu liposukcji ultradźwiękowej, pacjent powinien przejść dokładne badania i konsultację lekarską, podczas której omówione zostaną oczekiwania oraz potencjalne ryzyko związane z zabiegiem. Kluczowe jest także, aby pacjent był świadomy, że liposukcja nie jest metodą odchudzania, a jedynie sposobem na usunięcie lokalnych złogów tłuszczu.

Przeciwwskazania do liposukcji ultradźwiękowej

Przeciwwskazania do liposukcji ultradźwiękowej mogą obejmować:

  • ciężkie choroby serca,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • niekontrolowane choroby przewlekłe,
  • znaczną otyłość.

Ważne: Przed podjęciem decyzji o zabiegu, pacjent powinien być świadomy wszystkich potencjalnych przeciwwskazań i powikłań.

Każdy pacjent powinien być oceniany indywidualnie przez lekarza.

Małoinwazyjne metody liposukcji

Mężczyzna na zabiegu odchudzającym w salonie kosmetycznym

Liposukcja ultradźwiękowa, podobnie jak klasyczna liposukcja, jest metodą umożliwiającą usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnej okolicy, w tym także z obszaru męskich piersi. Najczęściej stosowany system, certyfikowany przez FDA w 2002 roku VASER Lipo, opiera się na wykorzystaniu energii fali ultradźwiękowej, co umożliwia precyzyjne wyselekcjonowanie tkanki tłuszczowej.

Oznacza to, że emitowane ultradźwięki oddziałują jedynie na tkankę tłuszczową, nie naruszając sąsiadujących tkanek, np. naczyń krwionośnych. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny niż tradycyjna liposukcja, a okres rekonwalescencji znacząco się skraca, co umożliwia pacjentowi szybszy powrót do normalnej aktywności.

Pamiętaj: Krótszy czas rekonwalescencji to duży atut liposukcji ultradźwiękowej, ale wymaga on również przestrzegania zaleceń pooperacyjnych.

Różnice między klasyczną a ultradźwiękową liposukcją polegają głównie na technologii używanej do rozbicia tkanki tłuszczowej. Klasyczna liposukcja polega na mechanicznym odsysaniu tłuszczu, co może prowadzić do większych obrzęków i siniaków. Natomiast liposukcja ultradźwiękowa używa fal ultradźwiękowych, co minimalizuje uszkodzenia tkanek otaczających i skraca czas rekonwalescencji.

Jak przebiega liposukcja ultradźwiękowa?

Zabieg liposukcji ultradźwiękowej rozpoczyna się od wykonania niewielkich nacięć na obu piersiach, przez które wprowadzane są kaniule. Do tkanki podskórnej podawany jest płyn znieczulający, a następnie emitowane ultradźwięki odseparowują tkankę tłuszczową od pozostałych.

Dochodzi do emulsyfikacji tkanki tłuszczowej, co oznacza, że przechodzi ona w postać emulsji, która bez problemu jest odsysana w kolejnym etapie zabiegu za pomocą specjalnej kaniuli. W porównaniu do tradycyjnej liposukcji, metoda VASER Lipo wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, redukcją obrzęku oraz bólu pooperacyjnego, a także dodatkową możliwością wymodelowania sylwetki, co polepsza efekty zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu obejmują:

  • noszenie specjalnej odzieży uciskowej,
  • unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez określony czas.

Warto jednak pamiętać, że efekty usunięcia ginekomastii tłuszczowej będą trwałe pod warunkiem utrzymania względnie stałej masy ciała. Pacjenci powinni być również informowani o możliwych skutkach ubocznych po zabiegu, takich jak zasinienia, obrzęki czy krótkotrwały dyskomfort. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni do tygodnia.

 Ciekawostka: Efekty liposukcji ultradźwiękowej mogą być długotrwałe, jeśli pacjent utrzymuje zdrowy styl życia i stabilną masę ciała.

Alternatywne metody leczenia ginekomastii tłuszczowej mogą obejmować zmianę stylu życia, w tym redukcję masy ciała poprzez dietę i regularne ćwiczenia fizyczne, co czasem wystarczy do znacznego zmniejszenia problemu. Zawsze warto konsultować się z lekarzem w celu dobrania najbardziej odpowiedniej metody leczenia.

Źródła:

  • Elaine L. B. Hodgson, Birgit H. Fruhstorfer, Charles M. Malata, "Ultrasonic liposuction in the treatment of gynecomastia", Plastic and Reconstructive Surgery, 116(2), 646-653, 2005
  • Kai Yuen Wong, Charles M. Malata, "Conventional versus ultrasound-assisted liposuction in gynaecomastia surgery: a 13-year review", JPRAS, 67(7), 921-926, 2014
  • MOHAMMAD S. ALSABBAHI, ASHRAF M. MOSTAFA, "Refinement Techniques for Male Chest Definition Using Ultrasound-Assisted Liposuction: A 4-Year-Experience", J. Plast. Reconstr. Surg., 48(4), 261-272, 2024
  • Rebecca C. Novo, Onelio Garcia Jr., "Ultrasound-Assisted Liposuction for Gynecomastia", Operative Dictations in Plastic and Reconstructive Surgery, 179–180, 2016

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja - leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…