Leczenie zębów mlecznych - kolorowe wypełnienie

Według statystyk, aż siedmioro na dziesięcioro dzieci w wieku przedszkolnym cierpi na próchnicę. Co więcej, 15% z tych maluchów ma tak zniszczone uzębienie, że konieczne jest usuwanie trzech lub więcej zębów mlecznych, co może prowadzić do powstania wad zgryzu czy nawet problemów w rozwoju mięśni oraz kości twarzoczaszki. By tego uniknąć, warto ze swoim podopiecznym chodzić regularnie do dentysty. By zachęcić szkraba do usiądnięcia na fotelu w gabinecie, dentyści coraz częściej proponują leczenie zębów mlecznych z kolorowym wypełnieniem, którego odcień wybierany jest przez samego malucha.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Badanie „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” pokazuje, że zaledwie nieco ponad jedna czwarta (dokładnie 26%) przedszkolaków ma zdrowe zęby. 73% badanych dzieci miało próchnicę, przy czym (uśredniając) każdy z tych maluchów miał nią objęte 5 zębów. Jest to stan bardzo alarmujący, który powinien mocno zmotywować rodziców do zabrania swoich dzieci do specjalisty stomatologii dziecięcej. 

Co ważne, pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym może odbyć się już wtedy, gdy pociecha skończy pół roku. Wtedy stomatolog oceni stan pierwszych ząbków (zwłaszcza pod kątem próchnicy), ich prawidłowe wyżynanie się, opowie też o prawidłowej pielęgnacji zębów pociechy. Bo uzębienie, a dokładniej same dziąsła, należy zacząć czyścić jeszcze przed wyżęciem się pierwszych zębów. Później na kontrole udawajmy się nie rzadziej niż raz na pół roku, w międzyczasie dbając regularnie o zgryz malca.

Gdy tylko na zębach lub dziąsłach zauważy się jakąkolwiek zmianę, nie należy zwlekać z pójściem z dzieckiem do pedodonty. Im szybciej odwiedzi się gabinet, tym leczenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest też pójście z podopiecznym na wizytę zapoznawczą z dentystą. Wtedy stomatolog nie będzie wykonywał zabiegów, ale opowie maluchowi o wszystkim co jest w gabinecie, pozwoli dotknąć możliwie dużej ilości rzeczy i pokaże kolorowe wypełnienia stosowane do leczenia zębów mlecznych.

Czy kolorowe wypełnienia zębów mlecznych są odpowiednio trwałe?

Plomby kolorowe, którymi uzupełnia się ubytki w zębach mlecznych, to trwałe wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne, czyli takie, które stosuje się u dorosłych. Są specjalnie dostosowywane do potrzeb zębów mlecznych poprzez np. stopniowe uwalnianie się z nich fluoru wzmacniającego strukturę zębową oraz zmniejszającą w przyszłości podatność na próchnicę. Po założeniu takiej plomby szkrab może od razu jeść i pić.

W zależności od wybranej marki kompozytu (plomby kolorowe mają w ofercie chociażby marki Twinky Star i Flow Color), dziecko może wybrać jeden z dziewięciu kolorów plomby (niebieski, biały, różowy, zielony, fioletowy, czarny, pomarańczowy, żółty, czerwony), dodatkowo niekiedy dostając opcję uzupełnienia koloru brokatem.

Jeśli, mimo uspokojenia ze strony rodziców i dentysty, dziecko nadal obawia się wizyty zakończonej założeniem kolorowej plomby, maluchowi można zaaplikować specjalne znieczulenie. Wykonuje się je za pomocą karpuli (nie tradycyjnej strzykawki), dostosowując moc i dawkę do potrzeb małego pacjenta. Dodatkowo przed podaniem preparatu stomatolog znieczula błonę śluzową w jamie ustnej malucha, dzięki czemu dalszy proces jest w pełni bezbolesny.

Po znieczuleniu stomatolog oczyszcza dziecku ubytek próchnicowy (tkanki dotknięte próchnicą). Następny krok to założenie podkładu na dno ubytku (jeśli ubytek jest płytki, nie jest to konieczne). Z jego pomocą miazga zębowa jest izolowana od plomby. Później stomatolog zakłada wypełnienie właściwe, czyli kolorową plombę kompozytową. Proces rozpoczyna się od użycia kwasu ortofosforowego (aplikacji niebieskiego, gorzko-kwaśnego żelu wyciskanego w ubytek). Po spłukaniu żelu ubytek jest osuszany przy użyciu dmuchawki i smarowany bondem (specjalnym płynem pomagającym łączyć tkanki zęba z plombą, który dentysta naświetla. Po tym przychodzi czas na założenie warstwowe właściwej plomby, przy czym każda warstwa jest osobno naświetlana. Na zakończenie pozostaje tylko dostosowanie plomby do zgryzu, czyli sprawdzenie za pomocą kalki czy plomba ma odpowiedni kształt.

Ile wydamy na leczenie zębów mlecznych kolorowymi plombami w różnych miastach?

Nie od dziś wiadomo, że w różnych miastach ceny usług są zróżnicowane. I tak, koszt wypełnienia kolorowego Twinky Star, które dentysta założy naszemu dziecku, wynosi: 250 zł w klinice Artyści Uśmiechu w Katowicach, 150 zł w Instytucie stomatologii i dermatologii, Ruczaj Clinic w Krakowie, 100 zł w klinice OrtoDent we Wrocławiu oraz 100 zł w Gabinetach Stomatologicznych Medicadent w Poznaniu.

Warto przy tym powiedzieć o cenach wizyty adaptacyjnej dziecka w gabinecie stomatologicznym. Zapoznanie malucha z placówką i stomatologiem kosztuje od 30 złotych do 100 złotych, w zależności od miasta i placówki.

Wybierz odpowiedni gabinet stomatologiczny dla swojego dziecka

Wielu rodziców zabiera swoją pociechę do dentysty, do którego sami chodzą. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bowiem nie każdy stomatolog ma odpowiednie podejście do dzieci i nie w każdym gabinecie znajdzie się dodatkowe atrakcje typu bajki wyświetlane na monitorze, książeczki, zabawki, nagrody i dyplomy dla dzielnych pacjentów czy kolorowe plomby dla dzieci. Dzięki tego typu udogodnieniom malec o wiele chętniej usiądzie na fotelu i nie będzie czuł niepokoju związanego z leczeniem zębów. Bo ukochana "ciocia-doktor", odpowiedni prezent i radość z możliwości wybrania na przykład brokatowego wypełnienia zęba to atuty docenianie przez najmłodszych. Co prawda za wizytę w specjalnym dziecięcym gabinecie niekiedy zapłacimy więcej, ale odwdzięczy się to nam spokojem dziecka i jego uśmiechem po wyjściu z przychodni.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Stomatologia dziecięca

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…