Liposukcja laserowa - co to za zabieg?

Liposukcja laserowa to nowoczesny i atrakcyjny zabieg, który stanowi ciekawą alternatywę dla liposukcji klasycznej i cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej. Jest wartym rozważenia sposobem usunięcia problematycznej tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w miejscach niepodatnych na działanie ćwiczeń fizycznych oraz diety. Warto dowiedzieć się nieco więcej o zabiegu, który może pomóc w zrealizowaniu marzeń o perfekcyjnej sylwetce.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Pierwsze doniesienia o wpływie energii lasera na tkankę tłuszczową pochodzą z 1992r. i zostały one zaobserwowane przez amerykańskiego chirurga plastycznego, dr Davida Apfelberga. Musiało upłynąć niemal 15 lat nim technika ta została udoskonalona i dopuszczona do powszechnego stosowania przez amerykańską Agencję Żywności i Leków w 2006 r. 

Liposukcja wspomagana laserowo jest wykonywana w celu wymodelowania problematycznych partii ciała, nie jest natomiast właściwą metodą dla osób, borykających się z dużą otyłością. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które przeszły liposukcję klasyczną i chciałyby jeszcze poprawić końcowe efekty. Pomaga pozbyć się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z miejsc takich jak brzuch, talia, uda czy klatka piersiowa. Przyczynia się także do redukcji cellulitu oraz niweluje problem obwisłej skóry po klasycznych liposukcjach. Ponadto zabieg liposukcji laserowej w porównaniu z liposukcją klasyczną jest procedurą mniej inwazyjną, co przekłada się na okres rekonwalescencji po zabiegu oraz obniżone ryzyko komplikacji.

Jak wygląda zabieg liposukcji laserowej

Procedura liposukcji laserowej wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym oraz miejscowym i trwa 1-3h, w zależności od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia, które najczęściej znajdują się w załamaniach skóry, tak by blizny po nich były jak najmniej widoczne. Przez nacięcia wprowadzane są kaniule ze światłowodami (najczęściej o średnicy 0,4mm lub 0,6mm), które mają znaleźć się w obszarze zbędnej tkanki tłuszczowej przeznaczonej do usunięcia. Laser emituje promieniowanie, które doprowadza do rozrywania błon komórkowych komórek tłuszczowych, a ich zawartość (głownie trójglicerydy) pod wpływem ciepła przechodzi w stan płynny, następnie tkanka tłuszczowa zostaje odessana, a część jej można użyć do przeszczepu tkanki tłuszczowej w inne miejsca np: powiększając piersi.

Po liposukcji pacjent może powrócić do codziennej aktywności po upływie kilku do kilkunastu dni, w zależności od zakresu zabiegu. Do pełnej aktywności wraca się zwykle po kilku tygodniach.

Energia emitowana przez laser wpływa nie tylko na komórki tkanki tłuszczowej. Przede wszystkim pobudzeniu ulegają fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Kolagen odpowiada za właściwe napięcie oraz elastyczność skóry czyniąc ją jędrną i sprężystą. Z wiekiem włókien kolagenowych jest coraz mniej, zatem zabieg pobudza naturalne procesy przeciwdziałające starzeniu się skóry. Ponadto, promieniowanie emitowane przez laser ma zdolność zamykania drobnych naczyń krwionośnych, które są uszkadzane w trakcie zabiegu- czyni to metodę stosunkowo bezkrwawą oraz redukuje ilość ewentualnych powikłań. Przyczynia się to do redukcji obrzęku oraz zasinienia powłok skórnych czy bolesności występujących zwykle po zabiegu. 

Pierwsze efekty zazwyczaj widoczne są od razu po zabiegu, jednak na ostateczną ich ocenę należy poczekać nawet kilka miesięcy (zwykle około 2-3 miesięcy). Jest to czas potrzebny na regenerację tkanek w obszarze poddanym zabiegowi i działaniu energii lasera. Co ciekawe, w razie ponownego wzrostu masy ciała  w przyszłości tkanka tłuszczowa nie ulokuje się w obszarze, w którym  wykonany był zabieg liposukcji laserowej - zgromadzi się ona w innych miejscach.

Metoda u osób cierpiących na cukrzycę, przewlekłą niewydolność nerek i wątroby czy choroby tarczycy może być stosowana po wyrównaniu chorób podstawowych i indywidualnej kwalifikacji. Jest niewskazana u osób ze stwardnieniem rozsianym oraz z zapalnymi chorobami tkanki łącznej np: toczeń układowy. W powyższych sytuacjach zabieg liposukcji nie jest wykluczony, jednak wymagana jest wcześniejsza zgoda specjalisty.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Joanna 5 lata temu

jaki jest koszt liposukcji laserowej Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Liposukcja laserowa LAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 51

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…