Jakie są metody liposukcji

Liposukcja, zwana inaczej odsysaniem tłuszczu, to popularny na całym świecie zabieg, który pozwala zyskać szczupłą sylwetkę i skutecznie wymodelować problematyczne partie ciała. Różne metody liposukcji należą do najpopularniejszych zabiegów, wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Jak wynika z danych International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), na świecie wykonuje się ponad 1,3 mln zabiegów tego typu rocznie, a w samych tylko Stanach Zjednoczonych – 243 tys. W Europie pod tych względem w czołówce są Niemcy – 51,9 tys. liposukcji rocznie.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pierwsze zabiegi odsysania tłuszczu metodą liposukcji wykonywano już w latach 60. XX wieku, ale nowoczesną technikę opracował dopiero francuski lekarz Yves-Gerard Illouz w 1982 roku. W tym czasie nad metodami odsysania tłuszczu pracowano również w USA i do dziś rozwijane są różne techniki. 

Popularne odsysanie tłuszczu to zabieg, który koncentruje się na rozbiciu, a następnie usunięciu podskórnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu można korygować wygląd poszczególnych części ciała. Dokonuje się tego za pomocą specjalnej plastikowej, wąskiej rurki, zwanej kaniulą, którą wprowadza się poprzez niewielkie nacięcie w obręb tkanki tłuszczowej. Właśnie ze względu na tryb, w jakim pracuje kaniula, oraz ilość użytego podczas zabiegu płynu, stosuje się różne techniki odsysania tłuszczu.

Metody liposukcji - jakie są najczęściej stosowane?

Najbardziej rozpowszechnioną, standardową metodą jest liposukcja ssąca (Suction Assisted Liposuction – SAL), którą wykonuje się za pomocą kaniuli podłączonej do urządzenia wytwarzającego podciśnienie. Chirurg wykonuje ruchy plastikową rurką, którą rozbija tkanki tłuszczowe, zasysane następnie przez podciśnienie i odprowadzane na zewnątrz.

Inna techniką jest liposukcja wibracyjna (Power Assisted Liposuction – PAL), bardzo dobrze sprawdzająca się w przypadku zabiegów w okolicach pośladków i pleców. Chirurg używa tutaj szybko wibrującą kaniulę, która łatwiej rozbija tłuszcz niż w przypadku metody SAL. Silniczek napędzający końcówkę kaniuli powoduje jej ruch w przód i tył, a bardziej zaawansowane modele łączą ruch wibracyjny z prostoliniowym i z rotacją.

Liposukcja wspomagana ultradźwiękami (Ultrasonic Assisted Lipsuction – UAL) wykonywana jest w dwóch wariantach: przy wspomaganiu zewnętrznym ultradźwięków (eUAL) oraz wewnętrznym (iUAL). Wykorzystuje się tutaj urządzenie, które generuje ultradźwięki i przekształca energię elektryczną w wibracje, przesyłane do wierzchołka narzędzia. W wersji eUAL przetwornik ultradźwięków jest umieszczany na obszarze poddawanym zabiegowi, a w iUAL końcówka narzędzia wprowadzana jest bezpośrednio w tkanki tłuszczowe, które zostają rozpuszczone.

Oprócz wymienionych wcześniej technik, coraz częściej wykonywana jest także liposukcja wspomagana laserem (Laser Assisted Liposuction – LAL). W tym przypadku kaniula zasysa tkankę tłuszczową, a laser odcina ją delikatnie, bez utraty krwi. W ten sposób za jednym razem można odsysać dużą ilość tłuszczu.

Nie można także zapominać o takich metodach liposukcji, jak vibroliposukcja (VL), która jest udoskonaloną techniką PAL, ale tutaj to nie silniczek, ale ciśnienie powietrza wywołuje ruchy kaniuli; inną stosowaną techniką usuwania tłuszczu jest podwójna kaniula (Twin-Cannula Assisted Liposuction – TCAL/TCL) – w trakcie używane są dwie plastikowe rurki, jedna wewnątrz drugiej. Wewnętrzna kaniula odsysa tłuszcz i stymuluje ruch zewnętrznej, odrywającej tkanki. Coraz większą popularnością cieszy się także liposukcja wodna Body Jet (Water-Jet Assisted Liposuction – WAL) – w trakcie zabiegu z zastosowaniem tej techniki, za pomocą igły wiązka wody spulchnia tkanki tłuszczowe, które są odsysane. W likwidacji zbędnej tkanki tłuszczowej zastosowanie ma także technika tumescencyjna, w której za pomocą igły pompuje się pod skórę dużą ilość płynu (roztwór soli fizjologicznej i środek znieczulający), potem wprowadza się kaniulę, która może działać w różnych, opisanych powyżej trybach.

Źródła: www.isaps.org; www.ptchprie.pl; www.plasticsurgery.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Liposukcja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 70

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…