Przepuklina po operacji wyrostka i laparoskopii

Operacja przepukliny brzusznej to najczęstszy, obok operacji wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego, zabieg, z którym musi mierzyć się chirurg w trakcie swojej aktywności zawodowej. Jedną z odmian przepukliny brzusznej jest przepuklina pooperacyjna. Czym się ona charakteryzuje i jak należy z nią postępować?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przemieszczenie się całości lub fragmentu narządów (głównie jelit) poza jamę brzuszną. Schorzenie to rozwija się w miejscach o obniżonej wytrzymałości i może mieć postać wrodzoną bądź nabytą. Do powstania przepukliny w obrębie jamy brzusznej przyczyniają się wszelkie czynności wywołujące nadmierne działanie tłoczni brzusznej. Wówczas w wyniku nadmiernej pracy mięśni osłabiona powłoka może ulec rozerwaniu i doprowadzić do powstania przepukliny.

Przepuklina po operacji wyrostka

Jedną z odmian przepukliny brzusznej jest tak zwana przepuklina pooperacyjna (w bliźnie pooperacyjnej). Dochodzi do niej w efekcie wystąpienia powikłań po przebytej operacji, najczęściej jeszcze w okresie gojenia się rany. Jej przyczyną jest zwykle nieprawidłowa technika chirurgiczna podczas zamykania jamy brzucha lub wdanie się zakażenia. Jedną z przepuklin pooperacyjnych jest przepuklina po wyrostku. Nie są to częste przypadki, jednak się zdarzają. Możliwe jest także wystąpienie przepukliny pępkowej po laparoskopii.

 Pamiętaj: Niezależnie od tego po jakim zabiegu doszło do rozwoju przepukliny, w razie zaobserwowania niepokojących objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Objawy przepukliny brzusznej

Dolegliwości jakie wywołuje przepuklina brzuszna zazwyczaj rozwijają się stopniowo. Ich intensywność jest zależna od lokalizacji przepukliny oraz jej wielkości. W początkowym stadium choroby objawy mogą być bardzo łagodne, jednak z czasem będą się pogłębiać.

Do najczęstszych symptomów przepukliny pooperacyjnej należą:

  • ból i pieczenie w okolicach blizny
  • nasilający się dyskomfort w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu czy parcia na stolec
  • wybrzuszenie w postaci elastycznego guza, który z początku daje się odprowadzić do wewnątrz (później jest to coraz trudniejsze)

Z biegiem czasu przepuklina zaczyna się powiększać nasilając jednocześnie swoje dolegliwości. Wówczas konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Zwlekanie może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak uwięźnięcie przepukliny. Objawia się ono nagłym, silnym bólem brzucha oraz twardym guzem, którego nie można cofnąć. Ponadto dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego, nasilonej perystaltyki, wymiotów, wzdęć, zatrzymania gazów oraz stolca. Uwięźnięcie przepukliny jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu, dlatego konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Leczenie przepukliny po operacji wyrostka

Każda przepuklina brzuszna - w tym także pooperacyjna - wymaga interwencji chirurgicznej. Nie ma możliwości wyleczenia tego schorzenia inną metodą. Co prawda istnieją sposoby takie jak noszenie pasa przepuklinowego, jednak są one wykorzystywane tylko w sytuacjach kiedy istnieją poważne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu (np. u pacjentów w podeszłym wieku, obciążonych dodatkowymi chorobami). W innych przypadkach zawsze zalecane jest jak najszybsze zoperowanie przepukliny. Celem zabiegu jest odprowadzenie worka przepuklinowego, zamknięcie jej wrót oraz wzmocnienie osłabionej części jamy brzusznej.

Źródła:

  • Wojciech Noszczyk, "Chirurgia tom 1-2", Warszawa, 2005, ISBN: 978-83-200-3983-2

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Aneta 7 lata temu

Wyrostek to może obecnie jest nic wielkiego ale strach i tak jest duży. Jak mi go naprawiali to bardzo się bałam przed zabiegiem. Dzisiaj niby jest wczesniej tego nie operowali i ludzie schodzili, jeszcze nie tak dawno temu na to nie mieli rozwiązania. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…