Przepuklina pachwinowa i pępkowa w ciąży

Kobiety w trakcie ciąży są zazwyczaj uwrażliwione na wszelkie zmiany chorobowe, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces rozwojowy dziecka. Jednym ze schorzeń, do których predysponuje okres ciąży, jest przepuklina. U ciężarnych patologia ta powstaje na skutek kilku pojawiających się równocześnie mechanizmów.

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Wpływ na rozwój przepukliny mają czynniki zmniejszające wytrzymałość powłok jamy brzusznej, oraz stany, w przebiegu których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju przepukliny wymienia się zatem m.in. przewlekły kaszel, noszenie ciężkich przedmiotów, otyłość oraz ciążę. 

Przepuklina w ciąży - dlaczego powstaje?

W trakcie rozwoju dziecka w jamie macicy, u kobiety dochodzi do powiększania się obwodu brzucha. Komórki budujące ścianę jamy brzusznej stają się coraz bardziej rozciągnięte i mniej wytrzymałe, przez co zwiększona jest tendencja do pojawiania się przepuklin. Szczególną predyspozycję do rozwoju tego schorzenia posiadają kobiety, które przekroczyły 35. rok życia i mają nadwagę.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Warto pamiętać: Najczęściej obserwowana w ciąży jest przepuklina pępkowa, jednak pojawić może się także odmiana pachwinowa czy kresy białej.

Przepuklina a ciąża

Zwiększona tendencja do powstawania przepukliny w ciąży występuje, jeśli kobieta przechodziła w przeszłości operacje okolicy brzucha (np. wycięcie pęcherzyka żółciowego). Pozostająca po zabiegu operacyjnym blizna stanowi miejsce, w którym wytrzymałość tkanek jest zmniejszona i to zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny w tej lokalizacji.

Analogiczna sytuacja dotyczy blizn po cięciu cesarskim. Spowodowane kolejną ciążą zmiany odporności mechanicznej ściany jamy brzusznej, w połączeniu z występowaniem u kobiety miejsca z osłabioną pod względem wytrzymałości tkanką zwiększa ryzyko pojawienia się przepukliny po cc. Szczególne znaczenie odgrywają tutaj wielokrotne porody oraz przebycie kilku cięć cesarskich.

Przepuklina w ciąży a poród naturalny

Kobiety, które cierpią z powodu przepukliny, ale chciałyby zajść w ciążę, powinny wcześniej poddać się operacji. Jeśli problem pojawi się już w trakcie ciąży, zabieg najprawdopodobniej zostanie odroczony o 3 do nawet 6 miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, operacja będzie konieczna. Warto pamiętać, że sama obecność przepukliny pępkowej w ciąży nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, a w zdecydowanej większości przypadków nie zaburza procesów rozwojowych przebywającego w jamie macicy dziecka.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…