Na czym polega operacja bariatryczna SASI?

Otyłość olbrzymia to poważny stan, który wiąże się z występowaniem wielu chorób towarzyszących mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Nowatorską metodą walki z otyłością olbrzymią jest operacja bariatryczna SASI. Na czym dokładnie polega ten zabieg i gdzie można go wykonać?

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka (u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała). Do oceny stopnia otyłości stosuje się wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). Wyliczany jest on ze wzoru masa ciała (kg) / wzrost (m)². Podczas gdy pierwszy stopień otyłości rozpoznaje się u osób ze wskaźnikiem wynoszącym 30, otyłość olbrzymia wiąże się z BMI o wartości równej lub przekraczającej 40. Pacjenci z trzecim stopniem otyłości z reguły cierpią z powodu licznych chorób towarzyszących, mogą mieć również kłopoty z poruszaniem się. Ratunkiem dla nich może być operacja bariatryczna. Najnowszą techniką jest tak zwana metoda SASI.

SASI - operacja łączona

Twórcą operacji bariatrycznej SASI jest dr Tarek Ibrahim Mahdy, profesor Uniwersytetu Mansoura w Egipcie. Opracowana przez niego metoda jest połączeniem dwóch skutecznych, stosowanych już wcześniej sposobów leczenia otyłości - obejścia żołądkowo-jelitowego (bypassa gastrycznego) oraz techniki opracowanej przez doktora Sergio Santoro, brazylijskiego chirurga specjalizującego się w chirurgii bariatrycznej. Polega ona na częściowym wykluczeniu bliższej części jelita, w przeciwieństwie do charakterystycznego dla tradycyjnej operacji obejścia żołądkowego wyłączenia dwunastnicy. Zaproponowana przez Santoro technika zmniejsza ryzyko niedoboru witamin, jednocześnie powodując utratę wagi.

Na czym polega operacja SASI?

Na czym zatem polega operacja SASI? Jej celem jest utworzeniu w części żołądka niewielkiego zbiornika o pojemności 15-20 ml, określanego mianem „małego żołądka”. W dalszej części chirurg zakłada bypass poprzez zespolenie „małego żołądka” z wydzieloną częścią jelita - bez wyłączania dwunastnicy. Efektem jest utrata wagi przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka związanego z niedoborem witamin i minerałów. Mimo iż, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, tak również operacja SASI wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych powikłań, skutek uboczny w postaci zaburzeń wchłaniania zostaje tu znacznie ograniczony.

Operacja bariatryczna SASI - nowość w polskich klinikach

Operacja SASI to nowa metoda zmniejszania żołądka, która w Polsce nie jest jeszcze szeroko stosowana. Zabieg po raz pierwszy wykonali w 2018 r. specjaliści ze Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Można jednak przypuszczać, że zadowalające rezultaty tego rodzaju leczenia otyłości sprawią, że metoda ta wkrótce zyska na popularności.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plikacja żołądka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…