Co to jest bariatria?

Bariatria to dziedzina chirurgii zajmująca się leczeniem otyłości. Wieloletnia obecność tej choroby pociąga za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, zwiększając ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Można śmiało powiedzieć, że bariatria daje osobom otyłym ogromną szansę na nowe, zdrowsze życie.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Historia operacji bariatrycznych sięga lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to zaobserwowano znaczną utratę masy ciała u chorych, poddanych rozległym resekcjom żołądka i jelit. Pierwsze operacje bariatryczne polegały zatem na wyłączeniu pewnych odcinków układu pokarmowego, aby zmniejszyć obszar, zaangażowany w procesy trawienia i wchłaniania - operacje te nazwano zabiegami wyłączającymi i przez około 20 lat zdominowały one operacje bariatryczne. Idea operacji restrykcyjnych w bariatrii zrodziła się w latach 60-tych XX wieku i szybko okazało się, że tego typu techniki obarczone są mniejszym ryzykiem powikłań. Operacje restrykcyjne doczekały się wielu różnorodnych technik i są popularne do dziś. W bariatrii wykonuje się również operacje łączące w sobie techniki wyłączające i restrykcyjne.

Na czym polegają operacje restrykcyjne w bariatrii?

Operacje restrykcyjne polegają na zmniejszeniu pojemności żołądka w celu zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu, oraz na zmniejszeniu powierzchni żołądka, zaangażowanej w procesy trawienia. Podczas operacji restrykcyjnej bariatra wytwarza niewielki zbiornik w górnej części żołądka, który z pozostałą częścią tego narządu połączony zostanie jedynie niewielkim otworem o średnicy nie przekraczającej 1,5 cm.

Do podstawowych metod wykonania operacji restrykcyjnej zaliczamy:

  • pionowe przeszycie żołądka sposobem Masona (VBG)
  • pionowe przeszycie żołądka w wersji MacLeena 
  • założenie przewiązki regulowanej na żołądek (AGB)
  • mankietową resekcję żołądka (SG)
  • założenie opaski nieregulowanej (NGB)

Wyżej opisane metody można połączyć z wytworzeniem „by-passów”. Wykorzystuje się głównie ominięcia żołądkowo-jelitowe lub żółciowo-trzustkowe. W zabiegach tego rodzaju, dzięki ukształtowaniu odpowiednich zespoleń minimalizuje się długość i pojemność przewodu pokarmowego. Operacje ograniczające objętość żołądka z operacjami zmniejszającymi wchłanianie, choć bardzo rzadko wykonywane, cechują się jeszcze większą skutecznością, jednakże mogą indukować liczne powikłania łącznie z niedoborami żywieniowymi.

Warto wiedzieć: Postępowanie chirurgiczne w leczeniu otyłości wdraża się po dwóch latach bezowocnego, intensywnego leczenia zachowawczego.

Operacje bariatryczne wskazane są dla osób z BMI powyżej 40 lub powyżej 35 z powikłaniami ogólnoustrojowymi. Do przeciwskazań należy wiek powyżej 65 lat, choroby endokrynologiczne, psychiatryczne i zapalne przewodu pokarmowego.

Zalety restrykcyjnych zabiegów bariatrycznych

Do niewątpliwych zalet operacji restrykcyjnych w bariatrii należy możliwość znacznej redukcji masy ciała. Nie sprawdza się to jednak u osób, które tyją z powodu spożywania nadmiernych ilości słodyczy czy słodkich napojów gazowanych. Ponadto, operacja restrykcyjna pozwala uzyskać długotrwały efekt. Jako stosunkowo prosta procedura nie wiąże się ona z wysokimi kosztami wykonania operacji w porównaniu do operacji wyłączających. Do wad tego typu procedur chirurgicznych należy zaliczyć stosunkowo sporą liczbę powikłań, które najczęściej polegają na rozejściu linii zespolenia i poszerzeniu górnego zbiornika.  

Operacje restrykcyjne mogą być wykonywane zarówno z wykorzystaniem technik laparoskopowych, jak i z dostępu otwartego. Jest to szczególnie istotne w przypadku operacji osób o znacznym stopniu otyłości. Laparoskopia wiąże się z szybszym powrotem do zdrowia, skróceniem okresu rehabilitacji i pozwala na uzyskanie bardziej zadowalającego efektu kosmetycznego. Co jednak szczególnie ważne, technika laparoskopowa pozwala na skrócenie czasu trwania samej operacji, co u chorych otyłych, często obciążonych chorobami przewlekłymi, ma istotne znaczenie. Z kolei operacje otwarte są lepszym wyborem dla pacjentów poddawanych operacjom w przeszłości, u których zrosty obecne w jamie brzusznej nie pozwalają na zastosowanie laparoskopii.

Wybór operacji bariatrycznej

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji restrykcyjnej konieczne jest zapoznanie się szczegółowo z zaleceniami dotyczącymi postępowania pozabiegowego. Bariatra omawia je w trakcie konsultacji z pacjentem. Ten musi być w pełni świadomy ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań oraz tego, że może zajść konieczność wykonania kolejnych operacji w razie nieskuteczności pierwszej. W każdym przypadku technika operacji powinna zostać dobrana indywidualnie do pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu zdrowia, a także oczekiwań związanych z operacją.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Chirurgiczne leczenie otyłości

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…