Powiększanie piersi przy użyciu systemu BRAVA™

Zabiegi powiększania piersi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kobiet z całego świata. Operacje biustu przeprowadza się w celach czysto estetycznych, jak również w ramach rekonstrukcji po mastektomii, czyli zabiegu ich usunięcia w przebiegu leczenia onkologicznego. Nowatorskim podejściem, możliwym do zastosowania w obu wymienionych przypadkach, jest system Brava AFT, czyli rozciąganie tkanki piersi z przeszczepem własnego tłuszczu pacjentki.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Opracowany przez dr Rogera Khouri z Miami Breast Center (USA) system Brava™ AFT jest nowatorskim podejściem do tematu powiększania i rekonstrukcji piersi. System posiada unijny certyfikat CE dla urządzeń i wyrobów medycznych, gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania. Istotą rozwiązania jest połączenie urządzenia Brava, czyli rodzaju zewnętrznego ekspandera rozciągającego tkanki piersi z minimalnie inwazyjnym przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej AFT (Autologous Fat Transplantation).

Jak działa system Brava™?

Przypominające biustonosz urządzenie Brava™ składa się z pary półsztywnych miseczek, które - wytwarzając podciśnienie - powodują delikatne "zasysanie" piersi. Efektem tego jest stopniowe rozciągnięcie tkanki piersi i powstanie miejsca dla aplikowanego w dalszym etapie leczenia własnego tłuszczu pobranego z brzucha, pośladków lub ud. Stosowanie systemu Brava™ sprzyja tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych i stymuluje naczynia limfatyczne, co zapewnia lepsze odżywienie tkanek i poprawia przyjęcie się wszczepionego tłuszczu.

Warto wiedzieć: W ciągu dnia aparat nie musi być stosowany przez pacjentkę, co umożliwia jej aktywność.

Terapia systemem Brava™ AFT

System Brava™ jest naturalną i bezpieczną alternatywą dla inwazyjnych metod z wykorzystaniem implantów. Polecany jest przede wszystkim pacjentkom pragnącym powiększyć bądź zrekonstruować piersi, ale obawiającym się wszczepienia ciała obcego w postaci silikonowych implantów.

Przebieg i czas leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdej pacjentki i zależy on od tego czy kobieta jest zainteresowana powiększeniem piersi ze względów estetycznych, czy ich rekonstrukcją po mastektomii.

  • Korekta estetyczna – stosowana nie tylko do powiększenia piersi, ale także w przypadkach ich asymetrii, piersi tubularnych i innych wad wrodzonych, a także małych ubytków tkanek w piersi. Po konsultacji z chirurgiem plastycznym dobierany jest odpowiedni rozmiar miseczek urządzenia, które pacjentka nosi przez ok. 4 tygodnie przez co najmniej 10 godzin na dobę (w nocy, podczas snu) oraz nieprzerwanie przez 3 dni poprzedzające zabieg wypełnienia powstałej w piersi przestrzeni własnym tłuszczem. Po lipofillingu system Brava™ zakładany jest na kolejne dwa tygodnie po 10 godzin dziennie. Metoda pozwala powiększyć biust nawet o dwa rozmiary, ale efekt końcowy uzależniony jest od indywidualnych czynników i predyspozycji, m.in. ilości tłuszczu możliwego do pobrania i przeszczepu.
  • Rekonstrukcja po mastektomii – pozwala na całkowitą lub częściową rekonstrukcję piersi bez skomplikowanych procedur operacyjnych, mogących pozostawić szpecące blizny. Możliwe do zrealizowania efekty są w dużym stopniu uzależnione od przebiegu choroby i sytuacji po zakończeniu leczenia onkologicznego, m.in. uszkodzeń po radioterapii i umiejscowienia blizny. Duże znaczenie ma ocena sytuacji przez chirurga plastycznego, który określa czy ze względu na blizny po mastektomii system Brava™ można założyć prawidłowo lub czy naświetlona tkanka jest na tyle sprężysta, że umożliwi skuteczne leczenie. Procedura rekonstrukcji przeprowadzana jest zwykle w kilku następujących po sobie etapach, w odstępie od trzech do sześciu miesięcy.

Pobranie i przeszczep tłuszczu

Zabieg pobrania i przeszczepu tkanki tłuszczowej przeznaczonej do implantacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1-2 godzin. Pobrana tkanka jest poddawana odwirowaniu, a następnie przez niewielkie nakłucia wprowadza się ją w okolice pod i nad gruczołem piersiowym. Po zabiegu pacjentka pozostaje w klinice najczęściej jedną dobę.

Podczas gdy przeszczep własnej tkanki tłuszczowej zazwyczaj pozwala powiększyć biust o około 1 rozmiar, kombinacja lipofillingu i systemu Brava™ pozwala zwiększyć piersi nawet o 2 rozmiary. Skąd te różnice? W przypadku przeszczepiania komórek z jednego miejsca do innego dochodzi do procesu obumierania części z nich. Nie inaczej jest w przypadku transplantacji tkanki tłuszczowej - część wprowadzonego do piersi materiału po pewnym czasie po prostu zanika. Używanie systemu Brava™ poprawia jednak przeżywalność przeszczepianych komórek ze względu na uprzednie pobudzenie układu krążenia.

Zalecenia pozabiegowe

Zaletą systemu Brava™ jest m.in. jej mniejsza inwazyjność i szybszy czas powrotu do pełnej sprawności w porównaniu z powiększeniem biustu implantami. Okres pełnej rekonwalescencji trwa około 4 tygodni i zależy w dużej mierze od ilości pobranej i przeszczepionej tkanki tłuszczowej. Po procedurze powiększenia piersi tłuszczem autogennym pacjentka powinna przez okres około 1-2 tygodni unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. W tym samym czasie należy również powstrzymywać się od korzystania z sauny, basenu czy gorących kąpieli.

Ból, zsinienie czy obrzęk okolic gruczołów piersiowych mają zazwyczaj charakter przejściowy i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni od zabiegu. W celu złagodzenia tych dolegliwości stosować można ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Efekty stosowania systemu Brava™

Jeżeli tkanka tłuszczowa już przyjmie się w obrębie piersi, to efekt ich powiększenia będzie względnie trwały. Użyto tutaj słowa względnie z tego powodu, że przeniesiona tkanka tłuszczowa będzie zachowywała się jak tłuszcz w innych rejonach ciała. Oznacza to, że jeżeli pacjentka np. gwałtownie schudnie, to jej piersi będą mogły się zmniejszyć. Podobnie dziać się może w sytuacji odwrotnej - jeżeli u kobiety dojdzie do zwiększenia masy ciała, to większy może stać się także biust.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 73