Statystyki powiększanie piersi w Polsce i na świecie

Piersi bywają uznawane za jeden z wyznaczników kobiecej urody - zapewne ten właśnie fakt stanowi jedną z przyczyn, dla których kobiety decydują się na zabiegi ich powiększania. Czy tego typu procedury rzeczywiście są popularne? Ile się ich wykonuje i u kogo najczęściej? Odpowiedzi na wymienione pytania uzyskać można dzięki dostępnym statystykom.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Współczesne powiększanie piersi to nie tylko zabiegi wszczepiania implantów. Pacjentki, planujące zmianę rozmiaru biustu, mają do dyspozycji również inne, mniej inwazyjne metody, takie jak przeszczepienie własnej tkanki tłuszczowej czy wprowadzenie do gruczołów piersiowych substancji wypełniających (np. preparatu Macrolane). 

W medycynie estetycznej powiększanie piersi zajmuje znaczącą pozycję. W rankingach, porównujących częstość wykonywania różnych procedur poprawiających wygląd - z niewielkimi wahaniami - zmiana rozmiaru biustu znajduje się zazwyczaj w czołówce. Liczby mówią same za siebie: te zabiegi są po prostu popularne.

Jakie są statystyki, dotyczące powiększania piersi?

Jeżeli chodzi o rodzimy kraj, to niestety nie są dostępne konkretne opracowania, prezentujące ilość wykonywanych w Polsce zabiegów zmiany rozmiaru biustu. Pojawiają się jedynie pewne opinie szacunkowe, według których ilość tego rodzaju procedur wynosi około 7 tysięcy na rok.

O popularności opisywanych zabiegów wnioskować można natomiast na podstawie opracowań zagranicznych. Jedno z dokładniejszych zostało przygotowane przez The International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS). 

ISAPS ustaliło, że w 2014 roku piersi powiększyło ponad 1,3 miliona osób

Z takim wynikiem procedura ta zajęła 3. miejsce na liście najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, zaraz po liposukcji i plastyce powiek. Organizacja oceniała też, jak wygląda zainteresowanie zwiększeniem rozmiaru biustu w poszczególnych krajach. Okazało się, że najwięcej piersi powiększono w Stanach Zjednoczonych (prawie 300 tysięcy zabiegów), Brazylii (około 185 tys. procedur) oraz w Niemczech (niecałe 50 tysięcy zabiegów).

Organizacja brała pod uwagę także płeć osób, podchodzących do wymienianych w publikacji procedur. W przypadku powiększania piersi ciekawostką może być fakt, że 0,4% pacjentów stanowili... mężczyźni (około 5,5 tysiąca zabiegów na świecie). W publikacji nie wyszczególniano przyczyn przystępowania do danych procedur - udział tej właśnie płci w zmianie rozmiaru biustu mógł być związany np. z zabiegiem plastycznym po zmianie płci z męskiej na żeńską - są to jednak wyłącznie przypuszczenia.

Powiększanie biustu na drugim miejscu wg popularności

Kolejne ciekawe dane można uzyskać, analizując opracowanie wydane przez The American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS). Przytaczane dane pochodzą z 2015 roku i obejmują informacje, uzyskane z gabinetów medycyny estetycznej, zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. W tym raporcie powiększanie piersi uplasowało się na drugiej pozycji wśród procedur chirurgicznych - wykonano bowiem w podanym wcześniej czasie około 305 tysięcy zabiegów. Popularniejsza była tylko liposukcja, którą wykonano prawie 400 tysięcy razy.

Raport ASAPS ocenia zmiany, dotyczące ilości wykonywanych zabiegów. Porównując rok 1997 do 2015, liczba procedur zwiększających rozmiar piersi wzrosła aż trzykrotnie (z około 100 do ponad 300 tysięcy). Autorzy opracowania starali się też ustalić, które grupy wiekowe decydują się najczęściej na dany rodzaj zabiegów. Powiększenie piersi najczęściej interesowało kobiety w wieku od 19 do 34 lat (47,9% procedur), panie mające od 35 do 50 lat zajęły drugą lokatę (38,7% zabiegów). Najrzadziej w wielkość biustu ingerowały pacjentki mające 18 i mniej lat.

Podane wyżej informacje stanowią zapewne tylko swego rodzaju ciekawostki. Dużo istotniejsze wydają się przyczyny oraz efekty powiększenia biustu - a te mogą być znaczące, bo nie tylko mogą przysporzyć pacjentce urody, ale i nawet zwiększyć jej poziom pewności siebie.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Powiększanie biustu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 43

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…