Powiększanie biustu tłuszczem - jakie są wskazania do zabiegu?

Powiększanie piersi przestało być już tematem tabu. Coraz więcej kobiet, które nie są w pełni zadowolone z wyglądu swojego ciała, decyduje się na zabieg. Medycyna estetyczna oferuje różnego rodzaju korekty biustu. 

Jedną z metod, która pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu powiększenia piersi, jest wstrzykiwanie tłuszczu do biustu (tzw. lipotransfer). Kobiety decydujące się na taki zabieg często są niezadowolone z rozmiaru swoich piersi i jednocześnie chcą wyszczuplić inną część ciała.  Zazwyczaj tą metodą powiększa się biust o jeden rozmiar. 

Ważne: Zabieg wypełnienia piersi tłuszczem jest stosowany w celu powiększenia rozmiaru biustu, ale także w rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Zabieg pozwala też modelować kształt piersi, wyrównać ich asymetrię, zwiększyć jędrność i elastyczność skóry, a także unieść i ujędrnić piersi po okresie ciąży i karmienia. 

Zalety powiększania biustu metodą przeszczepu tkanki tłuszczowej

Lipofilling ma wiele zalet wyróżniających go na tle innych metod powiększania piersi. Do najważniejszych należą:

 • możliwość uzyskania naturalnego efektu,
 • niewielkie ryzyko powikłań,
 • brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej na wszczepiany materiał,
 • krótka rekonwalescencja,
 • brak blizn po nacięciu skóry (po zabiegu pozostają jedynie niewielkie ślady po wkłuciach),
 • dodatkowy efekt odmłodzenia skóry w obszarze poddawanym zabiegowi,
 • możliwość połączenia zabiegu z innymi zabiegami medycyny estetycznej, w tym m.in. modelowania innych części ciała.

Warto wiedzieć: Najważniejszą zaleta metody lipofillingu jest naturalny efekt powiększenia biustu przy jednoczesnym niskim ryzyku powikłań po zabiegu. 

Metoda przeszczepu tkanki tłuszczowej jest wykorzystywane również do powiększania pośladków, podkreślenia mięśni klatki piersiowej czy modelowania łydek. Lipofilling to także doskonała metoda trwałego korygowania blizn. 

Przeciwwskazania do powiększania piersi tłuszczem

Mimo licznych zalet, jakie ma powiększanie piersi poprzez wstrzykiwanie tłuszczu do biustu, nie każda kobieta może się poddać takiemu zabiegowi. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • zakrzepica,
 • infekcje w operowanych okolicach,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • nowotwory,
 • nieuregulowane nadciśnienie,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • niska waga ciała.

Na czym polega zabieg lipotransferu?

Powiększanie biustu poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej jest połączeniem dwóch rodzajów zabiegu: odsysania tłuszczu oraz wszczepienia go w okolice piersi.  

Tkanka tłuszczowa jest pobierana z miejsc, z których pacjentka chce się pozbyć nadmiaru tłuszczu. To często okolice, z których trudno pozbyć się tkanki tłuszczowej stosując dietę czy ćwiczenia. Tak pozyskana tkanka wstrzykiwana jest w biust. 

Przygotowanie do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu powiększania biustu własną tkanką tłuszczową konieczna jest konsultacja lekarska. Podczas rozmowy lekarz musi poznać oczekiwania pacjentki, poinformować ją o tym, jakich efektów może się spodziewać, a także, jakie ewentualne skutki uboczne mogą wystąpić. W trakcie wywiadu powinno się również wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. 

Dodatkowo, pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, na jakie choroby się leczy, jakie leki przyjmuje, czy kiedykolwiek przechodziła jakieś zabiegi w obrębie piersi. 

Lekarz zleci również wykonania podstawowych badań, które sprawdzą ogólny stan zdrowia pacjentki. Do wymaganych badań należą przede wszystkim:

 • oznaczenie grupy krwi,
 • morfologia,
 • wskaźniki krzepnięcia krwi,
 • poziom glukozy we krwi,
 • kreatynina,
 • poziom elektrolitów (K, Na),
 • badanie moczu,
 • USG piersi,
 • EKG.

Zaleca się, żeby przed poddaniem się zabiegowi pacjentka była zaszczepiona na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Przez pewien czas przed zabiegiem nie należy przyjmować leków wpływających na rozrzedzenie krwi, w tym aspiryny. 

Przebieg zabiegu

Zabieg przeszczepu tłuszczu odbywa się w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym. Trwa około 120-180 minut. 

 1. Lekarz pobiera tkankę tłuszczową metodą liposukcji – najczęściej z okolic, w których występuje jej nadmiar: brzucha, ud albo bioder. Wcześniej jednak w obszar, z którego pobierana będzie tkanka tłuszczowa, wstrzykuje roztwór zawierający sól fizjologiczną, adrenalinę oraz lidokainę. Powoduje on obkurczenie naczyń krwionośnych i rozmiękczenie tkanki tłuszczowej. Przez małe nacięcia na skórze lekarz wprowadza kaniule i odsysa tłuszcz.
 2. Z tkanki tłuszczowej odseparowane zostają tylko zdrowe, najmłodsze, najbardziej wartościowe frakcje. Czasami do pobranej tkanki tłuszczowej dodaje się komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe, co wpływa pozytywnie na przeżywalność komórek tłuszczowych. 
 3. Oczyszczoną tkankę tłuszczową implantuje się do piersi poprzez kilka nakłuć. Tłuszcz wprowadza się pod skórę pomiędzy gruczoł piersiowy a skórę, wokół piersi, a także w mięsień piersiowy za pomocą bardzo cienkich igieł. 

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, w związku z czym nie jest bolesny. Po zabiegu dolegliwości bólowe również nie powinny być dokuczliwe. 

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu powiększania piersi własnym tłuszczem pacjentka następnego dnia może wrócić do domu i codziennych obowiązków. Zazwyczaj po siedmiu dobach usuwane są szwy zakładane po liposukcji.

Pacjentka powinna jednak przestrzegać pewnych zasad: 

 • przez pierwszy tydzień zaleca się unikanie wysiłku fizycznego, w szczególności dźwigania,
 • przez dwa tygodnie nie należy korzystać z basenu, sauny,  gorących kąpieli,
 • przez 3-6 tygodni powinna nosić miękkie staniki bez fiszbin,
 • należy unikać leżenia na brzuchu, a także uciskania piersi,
 • zalecane jest smarowanie skóry preparatami, które ułatwiają gojenie się siniaków i redukują uczucie swędzenia,
 • miejsca, z których pobierany był tłuszcz do przeszczepu, należy delikatnie masować i okrywać opatrunkami uciskowymi. 

Pierwsze masaże można przeprowadzić po 10-14 dniach. W późniejszym okresie polecane jest również przeprowadzenie serii zabiegów endermologii. 

Powiększanie biustu własnym tłuszczem – efekty

Pierwsze efekty powiększania biustu własnym tłuszczem są widoczne zaraz po zabiegu – piersi stają się większe i bardziej pełne. Na optymalne efekty trzeba jednak trochę poczekać. Po pewnym czasie skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i wygląda młodziej.

Poza tym przez pierwszy okres po zabiegu piersi są obrzęknięte. Obrzęk utrzymuje się zazwyczaj około tygodnia, jednak piersi nie bolą. Również przez tydzień po zabiegu na skórze widoczne są ślady po wkłuciu kaniul. Ślady z czasem stają się coraz mniej widoczne, aż w końcu znikają. Niewielkie ślady na skórze pozostają po nacięciach w miejscach, w których wykonywana była liposukcja. Przez 2-3 tygodnie na piersiach mogą być również widoczne siniaki. 

Ważne: Część wszczepionej tkanki tłuszczowej zostanie wchłonięta przez organizm, a część pozostaje w miejscu wszczepienia. W związku z tym efekt i rozmiar piersi można ocenić po około trzech miesiącach od zabiegu.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące powiększania biustu tkanką tłuszczową

 • Ile kosztuje powiększanie piersi tkanką tłuszczową?

  Koszty powiększania piersi własną tkanką tłuszczową zależą od miasta i kliniki, w której jest wykonywany zabieg. Cena takiego zabiegu waha się od około 4 500 do 16 000 złotych. Cena zawiera zazwyczaj koszt liposukcji, wszczepienia tkanki tłuszczowej w piersi oraz koszt specjalnego ubranka uciskowego, które należy nosić po zabiegu. Dodatkowo należy doliczyć koszt konsultacji przedzabiegowej, który wynosi około 100-300 zł.

 • Czy powiększanie piersi tkanką tłuszczową jest bezpieczne?

  Ze względu na to, że podczas zabiegu do powiększenia piersi wykorzystywana jest tkanka własna pacjentki, zabieg nie powoduje reakcji alergicznych. Jest też mało inwazyjny i wiąże się z niewielkim ryzykiem pojawienia się efektów niepożądanych.

 • Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu przeszczepu tłuszczu?

  Okres rekonwalescencji po powiększeniu piersi własnym tłuszczem wynosi około miesiąca. Wcześniej usuwane są szwy po liposukcji.

 • Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

  Po zabiegu część wszczepionej tkanki tłuszczowej jest metabolizowana przez organizm, a część (około 40-60 proc.) pozostaje w miejscu, w którym została wstrzyknięta. W związku z tym nie ma konieczności powtarzania zabiegu. Jeśli jednak efekt powiększenia nie jest zadowalający, pacjentka może ponownie poddać się zabiegowi.

 • Czy zabieg powiększania piersi własnym tłuszczem trzeba powtarzać?

  Ze względu na to, że jednorazowo podczas zabiegu można przeszczepić jedynie określoną ilość tłuszczu, a część wszczepionej tkanki ulega wchłonięciu, często dla uzyskania oczekiwanego efektu zabieg można powtórzyć.

 • O ile rozmiarów można powiększyć biust metodą przeszczepu tkanki tłuszczowej?

  Podczas jednego zabiegu powiększania biustu poprzez przeszczep tkanki tłuszczowej piersi powiększają się maksymalnie o jeden rozmiar. Początkowo efekt powiększający może być większy, jednak część tkanki tłuszczowej po pewnym czasie zostanie wchłonięta.

 • Czy jest to odpowiednia metoda powiększania piersi dla szczupłych osób?

  Powiększanie piersi poprzez przeszczep własnej tkanki tłuszczowej nie jest dobrą metodą dla bardzo szczupłych osób. Główny problem to: brak wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, którą można pobrać i wszczepić.

 • Czym jest system Puregraft?

  System Puregraft selektywnie oczyszcza tkankę tłuszczową, usuwając zanieczyszczenia takie jak krew, wolne lipidy i nadmiar płynu – cała procedura trwa mniej niż 15 minut i jednorazowo pozwala przetworzyć do 850 ml tłuszczu. Usunięcie nawet 97% zanieczyszczeń poprawia przyjęcie się przeszczepianej tkanki oraz zapewnia bardziej przewidywalne efekty. W przeciwieństwie do wirowania frakcjonującego lub standardowych technik filtracji, Puregraft zachowuje integralność struktur tkanki tłuszczowej poprzez wykorzystanie grawitacji oraz własnej warstwy filtrującej. Dzięki temu, lekarz może uzyskać zdrowszą i bardziej wydajną tkankę.

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wyglądają piersi po powiększeniu własnym tłuszczem? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentek przed i po procedurze.


Powiększanie piersi własnym tłuszczem - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na powiększanie piersi własnym tłuszczem. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Jestem bardzo zadowolona z zabiegu
  
Kinga

Zabieg został przeprowadzony bezproblemowo i z efektu jestem bardzo zadowolona

Opinia o: Centrum DER-MED, Katowice (lek. Robert Wilk)
Godni polecenia
  
Marzena

Zabieg w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu mały dyskomfort, wiec należało zażywać tabletki przeciwbólowe. Ogólnie szybki powrot do formy

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Polecam
  
Amor

Jak narazie ok. Piersi akurat tylko obolałe, bo rezultat nastąpi nawet po paru miesiącach. No a teraz rekonwalescencja, ponieważ siniaki na udach plus pod oczami bo przy okazji też było zrobione..trzeba na to 2 tyg.uda do miesiąca..

Opinia o: Mandala Clinic, Poznań (lek. Samir Ibrahim)
Polecam Klinikę Doktora Bieńka i oczywiście Pana Doktora
  
Katarzyna

Jestem bardzo zadowolona, był to zabieg powiększenia piersi implantami. Wszystko przebiegło zgodnie z moimi oczekiwaniami :)

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się powiększaniu piersi własnym tłuszczem, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 51 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 77 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: