Torbiele piersi a powiększanie biustu implantami

Torbiele to często spotykane, łagodne zmiany przerostowe w piersiach, najczęściej będące efektem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Wiele pacjentek chirurgów plastycznych ma wątpliwości co do tego czy występowanie torbieli nie będzie przeciwwskazaniem do powiększenia biustu implantami. Czy są to słuszne obawy?

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Mianem torbieli (cysty) określa się wypełniony płynem "worek", rozwijający się w tkance piersi. Najkrócej rzecz ujmując, jest to poszerzony przewód wyprowadzający mleko, wypełniony płynem, dający się przesuwać pomiędzy palcami. Powstają one najprawdopodobniej pod wpływem hormonalnych zaburzeń gospodarki estrogenowo-progesteronowej, związanych m.in. z dojrzewaniem, miesięcznym cyklem menstruacyjnym oraz menopauzą. Torbiele rzadko powodują zauważalne objawy, ale niektóre kobiety mogą odczuwać ból, zwłaszcza przy powiększaniu się torbieli podczas cyklu miesiączkowego. 

Obecność torbieli przed operacją

Czy obecność torbieli jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów piersiowych? Uważa się, że jeśli cysta jest mniejsza niż 10 mm, zabieg powiększania biustu można wykonać bez przeszkód. Istotne jest jednak, aby upewnić się co do tego czy zmiana ma charakter łagodny. Właśnie dlatego dla pełnego bezpieczeństwa pacjentki lekarz powinien zlecić badanie, jakim jest biopsja cienkoigłowa. Jej wyniki warunkują dalsze postępowanie, a co za tym idzie - możliwość wszczepienia implantów.

Torbiele w piersiach a implanty

Jeśli torbiele znajdujące się w piersiach okażą się drobnymi, łagodnymi zmianami, zabieg powiększenia biustu będzie można wykonać. Nie wolno jednak zapomnieć o monitorowaniu istniejących już cyst. Regularne badanie USG piersi zaleca się każdej kobiecie, jednak po wykryciu każdych, nawet łagodnych zmian należy kontrolować je z dużą uwagę (i sprawdzać czy nie ulegają one powiększeniu). Przed ultrasonografią należy poinformować lekarza o tym, że w piersiach znajdują się implanty. Dobrze jest również wybrać się do fachowca, który specjalizuje się w przeprowadzaniu USG u kobiet z biustem powiększonym implantami.


Więcej na temat: powiększanie piersi

Inne przydatne linki

Dodaj pierwszy komentarz