Rękawowa resekcja żołądka - czym się różni od innych metod chirurgicznego leczenia otyłości

Rękawowa resekcja żołądka to jedna z przeprowadzanych współcześnie operacji bariatrycznych. Poza nią wykonywane są także m.in. zabiegi opaskowania żołądka czy ominięcia żołądkowo-jelitowe. Każdy z zabiegów charakteryzuje się typowymi dla siebie cechami. W przypadku mankietowej resekcji żołądka na szczególną uwagę zasługuje jej skuteczność.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Otyłość w dzisiejszym świecie jest uważana za epidemię. Przekonują o tym liczne statystyki, zgodnie z którymi w ostatnich latach liczba ludzi otyłych zdecydowanie rośnie. Nadmierna masa ciała wpływa nie tylko na wygląd - przede wszystkim zwiększa ryzyko występowania chorób serca oraz cukrzycy typu II. Nie ulega wątpliwości, że otyłość trzeba leczyć. Podstawowe znaczenie w procesie utraty kilogramów mają oczywiście ograniczenia dietetyczne oraz wzmożona aktywność fizyczna, czasami jednak istnieje konieczność wdrożenia u pacjentów bardziej zaawansowanych form leczenia. Mowa tutaj o operacyjnym leczeniu otyłości, które można przeprowadzić różnymi technikami zabiegowymi. Jedną z nich jest rękawowa resekcja żołądka.

Rękawowa resekcja żołądka - czym się wyróżnia?

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka jest procedurą, podczas której usuwa się około dwóch trzecich objętości żołądka. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj techniką laparoskopową, dzięki czemu ograniczeniu ulega jego inwazyjność. Cel mankietowej resekcji żołądka jest podobny, jak w przypadku innych procedur bariatrycznych - oczekiwanym rezultatem jest bowiem zmniejszenie ilości spożywanego przez pacjenta pokarmu, co ma doprowadzić do ułatwienia przebiegu tracenia nadmiernych kilogramów.

Mankietowa resekcja żołądka jest zabiegiem nieodwracalnym - podczas niej tkanki tego narządu są po prostu usuwane. Inaczej jest w przypadku innej procedury bariatrycznej, którą jest opaskowanie żołądka - opaska jest wprowadzana tylko tymczasowo (na około 6 miesięcy), po czym to jest ona usuwana z organizmu pacjenta.

Mankietowa resekcja żołądka a inne zabiegi bariatryczne

Różnice pomiędzy rękawową resekcją żołądka a innymi zabiegami chirurgicznego leczenia otyłości dotyczą również częstości wizyt kontrolnych po przebyciu operacji. W przypadku opaskowania żołądka kontrole muszą być dość częste przez to, że może zaistnieć konieczność wyregulowania opaski. Po mankietowej resekcji żołądka kontrole mogą odbywać się rzadziej, zazwyczaj w ciągu pierwszego półrocza od zabiegu pacjent odwiedza lekarza co 1-2 miesiące.

Odmienności dotyczą również wpływu operacji bariatrycznej na stopień przyswajania pokarmów. W przypadku rękawowej resekcji żołądka zabieg wpływa przede wszystkim na ograniczenie ilości spożywanego pożywienia - żołądek pacjenta staje się mniejszy, przez co pacjent szybciej odczuwa nasycenie i zjada mniej. Inaczej jest w przypadku zabiegów ominięcia żołądkowo-jelitowego, po których zarówno szybciej dochodzi do wystąpienia uczucia sytości, jak i zmniejszeniu ulega ilość wchłanianych substancji odżywczych.

Rezultaty resekcji żołądka

Wśród różnic nie można zapomnieć o efektach różnych operacji bariatrycznych. Bazując na danych portalu advancedobesitysurgery.com.au, rękawową resekcję żołądka można umieścić na drugiej pozycji pod względem skuteczności. Zabieg pozwala stracić około 65-70% nadmiernych kilogramów, w przypadku opaskowania żołądka uzyskać można spadek sięgający do 50% zbytecznej masy ciała. Najskuteczniejszy natomiast wydaje się zabieg ominięcia żołądkowo-jelitowego, dzięki któremu uzyskiwana redukcja nadmiaru kilogramów może sięgać nawet 80%.

Źródła:

  • Wiesław Tarnowski, Paweł Jaworski, "Operacje bariatryczne w praktyce", Gastroenterologia Kliniczna, 2018, ISSN 2081–1020

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rękawowa resekcja żołądka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…