Mankietowa resekcja żołądka - czy zabieg może być refundowany?

Zabieg mankietowej resekcji żołądka interesuje pacjentów m.in. dlatego, że najczęściej wykonuje się go laparoskopowo - czyli techniką mniej inwazyjną niż klasyczna chirurgia. Procedura nie jest tania, jednak pacjenci, chcący przebyć taki zabieg, nie są zdani wyłącznie na siebie - pod warunkiem, że spełnią oni określone kryteria.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeżeli tylko u pacjenta występują wskazania do wykonania procedury. Obejmują one:

  • BMI sięgające >40,
  • BMI o wartości 35-40 przy współistnieniu schorzeń towarzyszących: otyłości, nadciśnienia tętniczego, obturacyjnego bezdechu sennego, zwyrodnieniowych zmian w układzie kostno-stawowym.

Aby przebyć zabieg w ramach opłacanej składki na ubezpieczenie zdrowotne, pacjent musi uzyskać na niego skierowanie. Zazwyczaj wystawiane jest ono przez lekarza rodzinnego, ale można je otrzymać również od lekarzy innych specjalności, np. od chirurga. Kolejny krok to znalezienie ośrodka wykonującego procedurę, a następnie oczekiwanie w kolejce chorych. 

Pewnym ułatwieniem refundowania zabiegów bariatrycznych jest zmiana wyceny świadczeń z tego zakresu chirurgii. W czerwcu 2016 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oddzieliła zabiegi chirurgii ogólnej od procedur bariatrycznych, tworząc kategorię "chirurgiczne leczenie otyłości". Jedną z trzech procedur, które znalazły się w nowej kategorii, jest właśnie mankietowa resekcja żołądka. Nowe wyceny wchodzą w życie od stycznia 2017 r. i wtedy prawdopodobnie łatwiejszym stanie się przebycie omawianego zabiegu w ramach NFZ.

Opracowano na podstawie: www.wum.edu.pl; www.dieta.mp.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Resekcja żołądka laparoskopowo

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…