Życie po zabiegu mankietowej resekcji żołądka

Mankietowa resekcja żołądka polega na usunięciu części narządu trawiącego. Dzięki temu dochodzi do utraty kilogramów u otyłych pacjentów. Aby efekty leczenia były długotrwałe i satysfakcjonujące, konieczne jest jednak przestrzeganie kilku zaleceń. O czym należy pamiętać po resekcji żołądka?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Mankietowa (rękawowa) resekcja żołądka to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej. Zabieg coraz częściej wykonuje się laparoskopowo, dzięki temu zainteresowanie nim pacjentów rośnie. należy jednak pamiętać, że procedura nie stanowi ostatniego etapu terapii. Wręcz przeciwnie - można uznać, że to dopiero początek zmagań o wymarzoną sylwetkę.

Dieta po laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka

Po mankietowej resekcji żołądka pacjent szybciej zaczyna odczuwać sytość, dzięki czemu zmniejszeniu ulega objętość spożywanych przez niego pokarmów. W zależności od czasu, który upłynął od wykonania zabiegu, dozwolone są różne rodzaje pożywienia:

  • W 1. dobie po zabiegu pacjent może przyjmować jedynie płyny.
  • Od 2. dnia po operacji, przez około cztery tygodnie, dozwolone jest przyjmowanie rozdrobnionych (np. przy użyciu blendera) pokarmów, takich jak delikatne zupy czy owoce z jogurtem.
  • Od jednego do trzech miesięcy po zabiegu należy spożywać pokarmy lekkostrawne o stałej konsystencji (np. gotowany drób czy warzywa).

Wymienione przedziały czasowe są modyfikowane w zależności od stanu konkretnego pacjenta. Wyżej wymienione ograniczenia związane są głównie z procesami gojenia tkanek, które mogłyby zostać zakłócone przez nieodpowiednie pokarmy. Po stabilizacji stanu żołądka wdrażana jest urozmaicona dieta, w której zwraca się uwagę na spożycie produktów o niskiej zawartości tłuszczu oraz na odpowiednią ilość białka (po rękawowej resekcji żołądka niezbędne jest zwiększenie jego udziału w diecie).

Resekcja mankietowa żołądka a zmiana stylu życia

Zmiana nawyków żywieniowych po resekcji żołądka powinna zostać wprowadzona na stałe. To ważne, ponieważ zmniejszony operacyjnie narząd może, niestety, wtórnie zwiększyć swoje wymiary wskutek błędów dietetycznych. Z tego względu zaleca się pacjentom, by nie spożywać płynów oraz posiłków w jednym czasie. Pić powinno się na około pół godziny przed oraz godzinę po jedzeniu. Niekorzystny wpływ na wielkość żołądka mają również napoje gazowane, których należy unikać. Po zabiegu może dojść do zaburzeń wchłaniania witamin i składników mineralnych, dlatego pacjentom poleca się przyjmowanie m.in. preparatów żelaza, wapnia oraz witaminy B12 - suplementacja wymagana jest już do końca życia. Mimo to, opinie pacjentów o resekcji żołądka są pozytywne:

Paweł: Zabieg przeprowadzony bez komplikacji, minął dopiero miesiąc a ja schudłem już 16 kg. Zdecydowanie polecam ten zabieg wszystkim, którzy cierpią na nadwagę lub ewentualnie mają jakiekolwiek wątpliwości.

Aktywność fizyczna po resekcji żołądka

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na utratę masy ciała po mankietowej resekcji żołądka, jest aktywność fizyczna. Zaleca się jak najszybsze uruchomienie chorego po zabiegu - chodzenie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, a dodatkowo skraca okres rekonwalescencji. Po opuszczeniu szpitala zalecane są spacery, a w dalszej perspektywie również takie sporty, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Dokładny typ preferowanych ćwiczeń zależny jest od ogólnego stanu chorego oraz innych schorzeń, które mogłyby ewentualnie ograniczać możliwość podejmowania niektórych aktywności sportowych.

Pacjenci po redukcji części żołądka powinni zwracać uwagę także na przyjmowane leki. Niektóre z nich, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) lub glikokortykosteroidy cechują się zdolnością do wywoływania owrzodzeń śluzówki żołądka. Z tego względu pacjenci po rękawowej resekcji żołądka powinni informować odwiedzanych specjalistów o przebytym zabiegu: leki tego typu będą wtedy stosowane tylko przy wyraźnej konieczności. W innych sytuacjach chorym zlecane będą bezpieczniejsze dla nich preparaty.

Źródła:

  • M. Jastrzębska, L. Ostrowska, "Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych", Forum Zaburzeń Metabolicznych, 201–209, 2010

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Resekcja żołądka laparoskopowo

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…